zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Tlenoterapia - metoda leczenia tlenem 13-01-2022

Tlenoterapia służy przede wszystkim zwiększeniu stężenia tlenu we krwi do pożądanej wartości. Prawidłowe stężenie tlenu u zdrowego człowieka powinno wynosić pomiędzy 94%, a 98%. 

czytaj całość

Czym jest chirurgia szczękowa? 13-01-2022

Chirurgia szczękowa, albo raczej chirurgia szczękowo-twarzowa to specjalizacja medyczna. Chirurg szczękowy zajmuje się leczeniem tkanek miękkich i kości części twarzowej czaszki oraz szyi

czytaj całość

Odpowiednie odżywianie w chorobie nowotworowej 13-01-2022

Walka z chorobą nowotworową to nie tylko leczenie farmakologiczne i wizyty w szpitalu. Kluczowym elementem wsparcia powrotu do zdrowia jest odpowiednia dieta, dopasowana do potrzeb organizmu zmagającego się z poważną chorobą. Nie należy zapominać, że prawidłowe odżywianie wspiera proces leczenia, wzmacniając pacjenta i zaopatrując go w niezbędne składniki odżywcze. Żywienie to ważny element terapii, którego nie wolno pomijać.

czytaj całość

Rehabilitacja w domu pacjenta, czyli sposób na życie bez bólu 13-01-2022

Rehabilitacja w domu pacjenta to pojęcie, pod którym możemy rozumieć, profesjonalne zabiegi i doświadczonych terapeutów w twoim domu. Czego możesz się spodziewać po wizycie takiego fizjoterapeuty mobilnego? Jest to pytanie, często zadawane sobie przez pacjentów tuż przed zamówieniem wizyty rehabilitacji domowej. Nie zwlekaj i skorzystaj podczas rozmowy z rejestracją telefoniczną dowiesz się czy na pewno tym, czego potrzebujesz jest wsparcie fizjoterapeuty, i jak się do takiej wizyty przygotować.

czytaj całość

Medycyna rodzinna prywatnie czy na NFZ 13-01-2022

Czy lekarz rodzinny i lekarz internista to ten sam specjalista? A jeśli nie, to czym różnią się ich kompetencje lub funkcje w opiece zdrowotnej? Czy odczujemy różnice uczęszczając do lekarza medycyny rodzinnej prywatnie i na NFZ?

czytaj całość

Jagnięcina - wartości odżywcze i właściwości 13-01-2022

Jagnięcina jest to jeden z najzdrowszych rodzajów mięsa dostępnych na polskim rynku spożywczym. Nieco zapomniana, polecana przez lekarzy i dietetyków powoli wraca na nasze stoły. Podpowiadamy, czym charakteryzuj się ten rodzaj mięsa i jakie są jego właściwości.

czytaj całość

Mocne leki a biegunka u dziecka. Jak sobie radzić? 13-01-2022

Przedszkolaki często zapadająca różne infekcje. Dzieci przebywające w dużych skupiskach mają kontakt z różnymi bakteriami i wirusami. Ich układ odpornościowy ciągle się kształtuje. Dzieci przeważnie zapadają na infekcje wirusowe, które po kilku dniach najczęściej mijają samoistnie. Czasami zdarzy się poważniejsza choroba, która kończy się podaniem antybiotyku. Choroby bakteryjne, wymagające podania antybiotyku to m.in. angina, zapalenie gardła i migdałków, szkarlatyna, zapalenie ucha, oskrzeli czy płuc.

czytaj całość

Jak usprawnić obsługę pacjentów w placówce medycznej? 13-01-2022

Obsługa pacjentów w placówkach medycznych to nie lada wyzwanie. Natłok obowiązków, pacjenci czekający przed okienkiem, a jednocześnie dzwoniący telefon czy powiadomienia o przychodzących emailach. Można w tym wszystkim niestety utknąć, denerwując się, zamiast sprawnie obsługiwać. Na szczęście dziś firmy mają do dyspozycji narzędzia, które znacznie ułatwiają im kompleksowe ujęcie obsługi pacjentów i wprowadzenie do rejestracji w przychodniach porządku i spokoju.

czytaj całość

Rekonstrukcja piersi po mastektomii, metody rekonstrukcji piersi. 13-01-2022

Kwestia zabiegów rekonstrukcyjnych piersi jest zbyt często pomijana oraz  brakuje jej odpowiedniej promocji. Aż 95% Polek po mastektomii nie poddaje się operacji odtwórczej piersi, co ciekawe w USA jedynie 50% pań rezygnuje z tej opcji.

czytaj całość

Terapia widzenia w leczeniu zeza - ćwiczenia zamiast operacji 13-01-2022

Leczenie zeza wymaga cierpliwości i wytrwałości pacjenta. Da się jemu zaradzić bez przeprowadzania operacji, za pomocą specjalnych ćwiczeń. Jednak potrzeba poświęcić temu czas i być sumiennym. Da się to uzyskać dzięki odpowiedniej terapii widzenia, która jest ułożona przez specjalistę.

czytaj całość

Nowoczesna diagnostyka męskiej niepłodności ? na czym polega test HBA? 13-01-2022

W dzisiejszych czasach coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka. Połowa z nich wynika z przyczyn leżących po stronie mężczyzn, których równie często, co kobiety, dotykają problemy z płodnością. Ich wykrycie jest jednym z najważniejszych elementów walki z niepłodnością, która w większości przypadków kończy się sukcesem i posiadaniem upragnionego potomstwa. Do takiego finału przybliża nas nowoczesna diagnostyka, której jednym z elementów jest test HBA. Na czym on polega, kiedy się go wykonuje i jakiej wiedzy dostarcza to badanie?

czytaj całość

Objawy POChP. Jakie dolegliwości mogą odczuwać chorzy? 13-01-2022

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba cywilizacyjna. Jest trzecią przyczyną zgonów na świecie według klasyfikacji WHO, a nieleczona stanowi również czynnik prowadzący do znacznego obniżenia jakości życia oraz do inwalidztwa. Nadal jednak wiele osób nie zna objawów POChP, przez co zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już w mocno zaawansowanym stadium. Można wyróżnić co najmniej kilka objawów POChP, których zaobserwowanie u siebie lub kogoś bliskiego powinno wzmóc czujność i skłonić do poddania się diagnostyce.

czytaj całość

Zapalenie krtani i tchawicy!13-01-2022

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.

czytaj całość

To i owo o przegrodzie nosa.13-01-2022

Często słyszymy, że ktoś ma skrzywioną przegrodę nosa. Nic w tym dziwnego, bo tylko niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa.

czytaj całość

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 13-01-2022

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. .

czytaj całość

Choroby tarczycy13-01-2022

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym na szyi, przylegającym bezpośrednio do krtani, tchawicy i przełyku. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim pasmem tkanki tarczycowej zwanym cieśnią. Hormony tarczycy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu całego życia.

czytaj całość

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy13-01-2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !13-01-2022

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Męskie utrapienie - prostata!?13-01-2022

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.

czytaj całość

Zespoły bólowe kręgosłupa. 13-01-2022

Kręgosłup, po przyjęciu przez człowieka postawy pionowej, stale poddawany jest działaniu znacznych sił, do których nie był dawniej przystosowany, kiedy poruszał się na 4 kończynach.

czytaj całość

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.13-01-2022

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?

czytaj całość

Strzeżonego Pan Bóg strzeże!13-01-2022

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.

czytaj całość

Ostrożnie ze słońcem!13-01-2022

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.

czytaj całość

Podróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 13-01-2022

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki.  Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co? 

czytaj całość

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 13-01-2022

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

czytaj całość

Stres - przyjaciel czy wróg?13-01-2022

Początek lata to dla większości z nas zapowiedz wakacyjnego wypoczynku, ale dla wielu osób, zwłaszcza studentów, to bardzo trudny i stresujący czas – czas zaliczeń i egzaminów.

czytaj całość

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 13-01-2022

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.

czytaj całość

Chirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!13-01-2022

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.

czytaj całość

Choroby wywoływane przez chlamydie13-01-2022

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.

czytaj całość

Biopierwiastki dla urody - CYNK 13-01-2022

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali ciężkich. Będąc składnikiem (lub aktywatorem) wielu enzymów, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, alkoholu oraz przypuszczalnie tłuszczy.

czytaj całość

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?13-01-2022

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. 

czytaj całość

Sezon na wrzody13-01-2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Bóle kręgosłupa 13-01-2022

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.

czytaj całość