Reishi - czym jest? 02-08-2022

Reihi to rodzaj grzybów, których właściwości lecznicze ceni się na Dalekim Wschodzie. U naszym kraju także można znaleźć suplementy je zawierające. W związku z tym warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Dawniej wierzono, że grzyby reishi są magiczne. Były symbolem długowieczności i zdrowia. Teraz też docenia się ich wpływ na zdrowie, choć już nie mówi się o magii, a o właściwościach adaptogennych i doskonałej kompozycji składników. Jeśli zaczniemy analizować składy różnych preparatów leczniczych, to okaże się, że niejednokrotnie reishi się w nich pojawia. Grzyby te można również przyjmować w czystej formie jako suplementy diety.
czytaj całośćZastosowanie mobilnego aparatu rentgenowskiego 02-08-2022

Rozwój nowych technologii sprawił, że w branży medycznej - i nie tylko - zaczęło pojawiać się coraz więcej urządzeń / aparatów, które gabarytowo są zdecydowanie mniejsze, bardziej funkcjonalne od tych znanych jeszcze kilka lat wcześniej, a jednocześnie oferują one nam to samo lub nawet więcej niż poprzednicy.
czytaj całośćJakie wady wzroku można leczyć laserowo? 03-08-2022

Poważna wada wzroku może znacząco obniżyć jakość naszego życia. Nawet jeżeli noszenie okularów czy szkieł kontaktowych w jakimś stopniu umożliwia nam normalne wykonywanie codziennych czynności, bez wątpienia nic nie może się równać z prawidłową optyką. Istnieją też pewne wady wzroku, na które nie pomogą ani okulary, ani soczewki. Co w tej sytuacji zrobić?
czytaj całośćDobry żel do mycia ciała - czyli jaki? 02-08-2022

Jedną z ich właściwości jest tworzenie piany, a skład może, lecz nie musi być wyznacznikiem jego jakości. Wpływa na to fakt, że na skórze pozostaje on relatywnie niedługo.
czytaj całośćZanieczyszczone powietrze - jak wpływa na cerę? 02-08-2022

W powietrzu znajduje się nie tylko tlen, ale również szereg zanieczyszczeń, które w głównej mierze są wynikiem działalności człowieka. Szkodliwe pyły zawieszone, wirusy, bakterie, grzyby, drożdże i inne zanieczyszczenia, negatywnie oddziałują nie tylko na zdrowie, ale w dużej mierze na wygląd skóry, włosów, czy paznokci.
czytaj całośćRodzaje zapalenia stawów i jak je leczyć? 02-08-2022

Zapalenie stawów to grupa chorób prowadzących do stanu zapalnego chrząstki, co prowadzi do jej zniekształcenia i uszkodzenia. Jest to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, której objawami są ból, obrzęk i ograniczenie ruchów. Rodzajów zapalenia stawów istnieje około stu, jednak można wymienić kilka, które występują najczęściej
czytaj całośćMyj ręce, a zachowasz zdrowie 02-08-2022

Dbałość o higienę rąk jest podstawową czynnością, którą opanować warto już w wieku dziecięcym. Niestety nawet wielu dorosłych nie przestrzega tej ważnej zasady higieny i myje ręce sporadycznie bądź nieprawidłowo. Dłonie są jednak siedliskiem groźnych zarazków, które w określonych warunkach mogą stać się źródłem infekcji. Jakimi chorobami można zarazić się przez dłonie? Jak prawidłowo myć ręce i jak zadbać o higienę dłoni poza domem?
czytaj całośćNajlepszy catering dietetyczny ? jak go wybrać? 02-08-2022

Catering dietetyczny to jedna z usług gastronomicznych. Od jakiegoś czasu firmy oferujące gotowe, zdrowe i urozmaicone posiłki działają także w Polsce. Z roku na roku ich popularność rośnie. Usługa ta polega na dostarczaniu gotowych posiłków. Jak one są dowożone, zależy tylko od planu żywieniowego, na jaki zdecyduje się klient. Posiłki te zamknięte są w pudełkach, dlatego catering dietetyczny bardzo często nazywany jest dietą pudełkową. Mogą być dostarczane do pracy albo do domu. Z diety pudełkowej może skorzystać praktycznie każdy.
czytaj całośćNa czym polega radioterapia onkologiczna? 02-08-2022

Radioterapia opiera się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do wyniszczania komórek nowotworowych i hamowania ich rozwoju oraz łagodzenia bólu i innych objawów występujących w przebiegu choroby nowotworowej.
czytaj całośćCzym charakteryzuje się w praktyce ischialgia? 02-08-2022

Statystyki są zatrważające. Mało który dorosły Polak nie ma żadnych chorób. Niestety, coraz częściej naszym rodakom dolega także ischialgia. Co warto wiedzieć na jej temat? Dlaczego ischialgia powinna być właściwie leczona? Czy warto w tym przypadku zdecydować się na rekomendowane formy rehabilitacji?
czytaj całośćLaser LLLT - powiedz "nie!" łysieniu 02-08-2022

Jeśli nasza skóra głowy jest zdrowa, znajduje się na niej najwięcej ok. 100-150 tysięcy włosów, które są w fazie wzrostu. Każdy włos żyje ok. 3-4 lat, a następnie wypada.
czytaj całośćGotowe podziękowania dla lekarza - o czym należy pamiętać? 02-08-2022

Podziękowania dla personelu medycznego oraz życzenia dla lekarza można przekazać ustnie lub pisemnie. Eleganckim zwyczajem jest przekazać tego rodzaju podziękowania na schludnej kartce.
czytaj całośćJak wybrać turnusy rehabilitacyjne dla seniorów? 02-08-2022

Gdzie warto wyjeżdżać na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów? Możliwości jest sporo: od Trójmiasta po Zakopane.
czytaj całośćKursy kosmetyczne - sposób na podniesienie kwalifikacji 02-08-2022

Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który wiele pań wykonuje zwykle raz w miesiącu, jest manicure. Istnieje wiele metod jego wykonywania
czytaj całośćJak przebiega stabilizacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? 02-08-2022

Jedną z metod likwidacji bólu jest zabieg stabilizacji kręgosłupa polegający na unieruchomieniu sąsiadujących kręgów odpowiednimi implantami tak, aby doszło do zrostu kostnego.
czytaj całośćJakie badania są przeprowadzane w celu diagnostyki serca? 02-08-2022

Serce dziecka oraz osoby dorosłej inaczej pracuje podczas wysiłku, dlatego kardiolodzy rozszerzają diagnostykę o próbę wysiłkową. Dzięki niej mogą ocenić rytm serca, tętno oraz ciśnienie tętnicze krwi, gdy dziecko jest w ruchu. Jak przeprowadzane jest badanie EKG wysiłkowe dzieci? Kiedy jest używany holter ciśnieniowy? Jaki są przeciwwskazania do wykorzystania holtera EKG? Jak przebiega badanie holterem? Co to jest EKG? Sprawdzamy poniżej.
czytaj całośćZapalenie krtani i tchawicy!02-08-2022

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.
To i owo o przegrodzie nosa.02-08-2022

Często słyszymy, że ktoś ma skrzywioną przegrodę nosa. Nic w tym dziwnego, bo tylko niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa.
czytaj całośćKudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 02-08-2022

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. .
Choroby tarczycy02-08-2022

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym na szyi, przylegającym bezpośrednio do krtani, tchawicy i przełyku. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim pasmem tkanki tarczycowej zwanym cieśnią. Hormony tarczycy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu całego życia.
czytaj całośćChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy02-08-2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego.
czytaj całośćLimfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !02-08-2022

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.
czytaj całośćMęskie utrapienie - prostata!?02-08-2022

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.
czytaj całośćZespoły bólowe kręgosłupa. 02-08-2022

Kręgosłup, po przyjęciu przez człowieka postawy pionowej, stale poddawany jest działaniu znacznych sił, do których nie był dawniej przystosowany, kiedy poruszał się na 4 kończynach.
czytaj całośćTomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.02-08-2022

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?
czytaj całośćStrzeżonego Pan Bóg strzeże!02-08-2022

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.
czytaj całośćOstrożnie ze słońcem!02-08-2022

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.
czytaj całośćPodróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 02-08-2022

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki. Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co?
czytaj całośćZanokcica paznokciowa a zastrzał 02-08-2022

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.
czytaj całośćStres - przyjaciel czy wróg?02-08-2022

Początek lata to dla większości z nas zapowiedz wakacyjnego wypoczynku, ale dla wielu osób, zwłaszcza studentów, to bardzo trudny i stresujący czas – czas zaliczeń i egzaminów.
czytaj całośćRak żołądka, dlaczego taki groźny. 02-08-2022

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.
czytaj całośćChirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!02-08-2022

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.
czytaj całośćChoroby wywoływane przez chlamydie02-08-2022

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.
czytaj całośćBiopierwiastki dla urody - CYNK 02-08-2022

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali ciężkich. Będąc składnikiem (lub aktywatorem) wielu enzymów, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, alkoholu oraz przypuszczalnie tłuszczy.
czytaj całośćProtezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?02-08-2022

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech.
czytaj całośćSezon na wrzody02-08-2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.
czytaj całośćBóle kręgosłupa 02-08-2022

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.
czytaj całość