zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Targi stomatologiczne, czyli ?punkt styku? ekspertów i biznesu. Co warto wiedzieć? 23-04-2021

W drugiej połowie roku, a dokładnie w dniach 16-18.09 będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. CEDE 2021, czyli Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych, która rok rocznie przyciąga najlepszych wystawców w regionie. To doskonała okazja na poznanie najnowszych rozwiązań technologicznych oraz na rozmowę ekspertów z twórcami. Ale nie tylko, dlaczego warto przybyć na targi dentystyczne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

czytaj całość

Witamina C - królowa witamin 23-04-2021

Witamina C jest bardzo ważnym mikroelementem, wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bierze ona udział w wielu różnych procesach zachodzących w komórkach. Ma ona tak duże znaczenie dla organizmu człowieka, że nie bez powodu została okrzyknięta królową witamin. Dzięki jej dobroczynnemu działaniu, można stwierdzić, że jest to najpopularniejszy mikroskładnik, bez którego nasze życie byłoby niemożliwe. Jej charakterystykę działania kojarzymy przede wszystkim z reklam, gdzie jest przedstawiana jako remedium na początkowe symptomy przeziębienia. Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie C?

czytaj całość

Rodzaje USG ginekologicznego. Wykaz badań 23-04-2021

USG ginekologiczne jest badaniem profilaktycznym, pozwalającym na ocenę narządów płciowych kobiety. Najczęściej przeprowadza się je w okresie ciąży oraz po porodzie, celem sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu i stanu zdrowia matki.

czytaj całość

Niedobór składników mineralnych - objawy i leczenie 23-04-2021

Za niedoborem składników mineralnych i witamin stoją różne przyczyny. Na nieodpowiednią ich ilość w organizmie wpływają konkretne choroby, zaburzenia metaboliczne, stosowanie diety odchudzającej, intensywny styl życia czy ciąża.

czytaj całość

Grypa ? co należy o niej wiedzieć? Przyczyny, objawy, leczenie 23-04-2021

Grypa to jedna z najpowszechniejszych chorób wirusowych, która występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli w miesiącach podwyższonej zachorowalności. Choroba wywoływana jest przez wirusy grypy i, choć znana w medycynie od dawna, wciąż stanowi dość groźne schorzenie, ze względu na powikłania. Większość przypadków grypy aktualnie leczonych jest objawowo, najczęściej domowymi sposobami, jednak nigdy nie wolno ignorować symptomów, aby nie doszło do zagrażających zdrowiu i życiu konsekwencji. Czym objawia się grypa, jak zarażamy się wirusem oraz jak ją leczyć?

czytaj całość

Kleszcze - dlaczego są niebezpieczne? 23-04-2021

Ciepłe dni i piękna pogoda sprawiają, że wyjście na świeże powietrze staje się atrakcyjniejsze. Podczas spędzania czasu na dworze nie można jednak zapominać o zdrowym rozsądku, ponieważ kleszcze są poważnym zagrożeniem. Kleszcze są bardzo wytrzymałe, potrafią przeżyć w różnych warunkach atmosferycznych. Często również pokonują bariery które stwarza człowiek, aby ochronić się przed ich działaniem. Ukąszenia przez kleszcza nie warto bagatelizować. Zmiany skórne i reakcje alergiczne są uciążliwe, jednak jest to najmniejszy problem powstający po ukąszeniu. Kleszcze przenoszą groźne choroby, ich ukąszenie jest powodem boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

czytaj całość

Jak menopauza wpływa na samopoczucie? 23-04-2021

Moment nadejścia klimakterium jest specyficznym czasem dla każdej kobiety. Wiele z nich obawia się uciążliwych objawów, jednak warto pamiętać, że menopauza nie jest chorobą.

czytaj całość

Początki pielęgniarstwa, czyli jak to wszystko się zaczęło? 23-04-2021

Za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa uważana jest Florence Nightingale, arystokratkę urodzoną we Florencji, która wbrew planom rodziców zapragnęła zostać pielęgniarką. Status zawodowy pielęgniarkom nadała, tworząc w XIX wieku podstawy edukacji i podkreślając, jak ważne w tej profesji są cechy charakteru takie jak życzliwość i chęć niesienia pomocy.

czytaj całość

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy23-04-2021

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !23-04-2021

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Które witaminy warto podawać dzieciom? 23-04-2021

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa w przypadku każdego, a dobre nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat życia. To co spożywa dziecko, będzie miało ogromny wpływ na jego zdrowie, prawidłowy rozwój i układ odpornościowy.

czytaj całość

Męskie utrapienie - prostata!?23-04-2021

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.

czytaj całość

Zespoły bólowe kręgosłupa. 23-04-2021

Kręgosłup, po przyjęciu przez człowieka postawy pionowej, stale poddawany jest działaniu znacznych sił, do których nie był dawniej przystosowany, kiedy poruszał się na 4 kończynach.

czytaj całość

Refundacja na zdrowie 23-04-2021

Refundacji podlegają m.in. produkty chłonne na nietrzymanie moczu, wkładki, pieluchomajtki, majtki chłonne, ale także wkłady i pieluchy anatomiczne oraz podkłady chłonne. Posiadają zwiększoną chłonność, a dodatkowym ułatwieniem jest bezpłatny ich dowóz do domu. By skorzystać z takiego ułatwienia, wystarczy kilka prostych kroków.

czytaj całość

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.23-04-2021

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?

czytaj całość

Nasze oczy pod dobrą opieką 23-04-2021

Jeśli wydaje nam się, że z naszym wzrokiem jest coś nie tak, powinniśmy jak najszybciej poszukać odpowiedniej pomocy. Możemy w tym wypadku skorzystać z Internetu. Bez trudu znajdziemy tam różnego rodzaju gabinety albo kliniki okulistyczne, które pomogą nam zachować odpowiednie widzenie.

czytaj całość

Strzeżonego Pan Bóg strzeże!23-04-2021

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.

czytaj całość

Ostrożnie ze słońcem!23-04-2021

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.

czytaj całość

Podróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 23-04-2021

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki.  Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co? 

czytaj całość

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 23-04-2021

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

czytaj całość

Stres - przyjaciel czy wróg?23-04-2021

Początek lata to dla większości z nas zapowiedz wakacyjnego wypoczynku, ale dla wielu osób, zwłaszcza studentów, to bardzo trudny i stresujący czas – czas zaliczeń i egzaminów.

czytaj całość

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 23-04-2021

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.

czytaj całość

Chirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!23-04-2021

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.

czytaj całość

Choroby wywoływane przez chlamydie23-04-2021

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.

czytaj całość

Choroby tarczycy23-04-2021

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym na szyi, przylegającym bezpośrednio do krtani, tchawicy i przełyku. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim pasmem tkanki tarczycowej zwanym cieśnią. Hormony tarczycy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu całego życia.

czytaj całość

Zapalenie krtani i tchawicy!23-04-2021

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.

czytaj całość

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 23-04-2021

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. .

czytaj całość

CO ŻYJE W POLSKICH KRANACH ? 23-04-2021

Jak badana jest polska kranówka? Podczas analizy wody niemożliwe jest śledzenie wszystkich organizmów chorobotwórczych, które mogły w niej zamieszkać. Analizuje się tylko „bakterie wskaźnikowe” (należą do nich: 1-bakterie grupy coli, 2-bakterie E.coli, 3-paciorkowce kałowe, 4-Clostridium). 

czytaj całość

To i owo o przegrodzie nosa.23-04-2021

Często słyszymy, że ktoś ma skrzywioną przegrodę nosa. Nic w tym dziwnego, bo tylko niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa.

czytaj całość

Biopierwiastki dla urody - CYNK 23-04-2021

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali ciężkich. Będąc składnikiem (lub aktywatorem) wielu enzymów, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, alkoholu oraz przypuszczalnie tłuszczy.

czytaj całość

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?23-04-2021

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. 

czytaj całość

Sezon na wrzody23-04-2021

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Jak wspierać odporność? Pięć metod, z których warto skorzystać 23-04-2021

Zdrowie bardzo ważny, ale często niedoceniany aspekt życia każdego człowieka. Wszyscy lubimy czuć się pełni energii, motywacji do działania oraz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Właśnie dlatego podejmujemy różnego rodzaju kroki, które mają wzmocnić naturalną odporność organizmu, a co za tym idzie, sprawić, że unikniemy nieprzyjemnych przeziębień oraz infekcji wirusowych i bakteryjnych. Oto kilka przydatnych sposobów, które pomogą osiągnąć pożądane efekty i stworzyć tarczę ochronną w naszym ciele.

czytaj całość

Bóle kręgosłupa 23-04-2021

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.

czytaj całość