zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Choroby wywoływane przez chlamydie02-08-2022

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.

czytaj całość

Sezon na wrzody02-08-2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 02-08-2022

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !02-08-2022

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Podróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 02-08-2022

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki.  Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co? 

czytaj całość

Myj ręce, a zachowasz zdrowie 02-08-2022

Dbałość o higienę rąk jest podstawową czynnością, którą opanować warto już w wieku dziecięcym. Niestety nawet wielu dorosłych nie przestrzega tej ważnej zasady higieny i myje ręce sporadycznie bądź nieprawidłowo. Dłonie są jednak siedliskiem groźnych zarazków, które w określonych warunkach mogą stać się źródłem infekcji. Jakimi chorobami można zarazić się przez dłonie? Jak prawidłowo myć ręce i jak zadbać o higienę dłoni poza domem?

czytaj całość

Lista artykułów

Jak odkazić ranę w prawidłowy i bezpieczny sposób? 05-10-2021

U zdrowego człowieka proces gojenia się ran powinien następować samoczynnie i – jeśli wskazania lekarza nie zostały nakreślone inaczej  – nie wymaga on szczególnego wsparcia farmakologicznego.

czytaj całość

Grypa ? co należy o niej wiedzieć? Przyczyny, objawy, leczenie 07-01-2022

Grypa to jedna z najpowszechniejszych chorób wirusowych, która występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli w miesiącach podwyższonej zachorowalności. Choroba wywoływana jest przez wirusy grypy i, choć znana w medycynie od dawna, wciąż stanowi dość groźne schorzenie, ze względu na powikłania. Większość przypadków grypy aktualnie leczonych jest objawowo, najczęściej domowymi sposobami, jednak nigdy nie wolno ignorować symptomów, aby nie doszło do zagrażających zdrowiu i życiu konsekwencji. Czym objawia się grypa, jak zarażamy się wirusem oraz jak ją leczyć?

czytaj całość

Kleszcze - dlaczego są niebezpieczne? 29-04-2021

Ciepłe dni i piękna pogoda sprawiają, że wyjście na świeże powietrze staje się atrakcyjniejsze. Podczas spędzania czasu na dworze nie można jednak zapominać o zdrowym rozsądku, ponieważ kleszcze są poważnym zagrożeniem. Kleszcze są bardzo wytrzymałe, potrafią przeżyć w różnych warunkach atmosferycznych. Często również pokonują bariery które stwarza człowiek, aby ochronić się przed ich działaniem. Ukąszenia przez kleszcza nie warto bagatelizować. Zmiany skórne i reakcje alergiczne są uciążliwe, jednak jest to najmniejszy problem powstający po ukąszeniu. Kleszcze przenoszą groźne choroby, ich ukąszenie jest powodem boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

czytaj całość

Badanie kleszcza ? gdzie zrobić, jak zabezpieczyć kleszcza? 02-08-2020

Mówiąc o boreliozie i jej diagnozowaniu, najczęściej ma się na myśli badania i testy wykonywane bezpośrednio na pacjencie i którego jest podejrzenie zarażenia. Nie każdy kleszcz przenosi jednak chorobe, tak samo, jak nie każdy ma takie same objawy. Z tego też względu warto przebadać kleszcza, który nas ukąsił, właśnie w kierunku boreliozy. Jak, kiedy i gdzie wykonać takie testy?

czytaj całość

Lactobacillus reuteri ? zobacz, co musisz wiedzieć o tych bakteriach! 15-05-2020

Lactobacillus reuteri to jedne z najlepiej przebadanych do tej pory probiotyków. Badania te, przez lata, dotyczyły ich stosowania z udziałem zdrowych noworodków, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. To szczep bakterii, który może nam pomów w naprawdę wielu problemach zdrowotnych, stąd jego suplementacja może okazać się wskazana. Warto więc dowiedzieć się o nim więcej!

czytaj całość

Infekcje grzybicze zmorą diagnostyczną. 28-03-2019

W sezonie jesienno-zimowym dominują infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusowego, aczkolwiek za znaczną część chorób odpowiadają bakterie. Najrzadziej źródłem zakażenia są grzyby. Lekarz rodzinny, kierując się tak zwaną medycyną opartą na faktach (EBM), stosuje leczenie typowe dla najczęściej występujących patogenów, stąd też antybiotyki powinny być stosowane tylko w przypadkach zakażeń bakteryjnych. Z powyższych powodów najczęściej stosowana jest strategia czujnego wyczekiwania i zaleca się pacjentowi, aby w przypadku pogorszenia objawów pojawił się ponownie. W takiej sytuacji leczenie antybiotykiem ma już swoje uzasadnienie, gdyż w infekcjach wirusowych zazwyczaj zachodzi samoistna poprawa.

czytaj całość

Zaszczepić w sobie chęć szczepień 26-10-2018

Coraz częściej słyszymy głosy przeciwne szczepieniom, trwają nawet prace nad ustawą znoszącą ich obowiązek. Jednak trudno wyobrazić sobie świat, w którym szaleją ospa, polio czy słynna, szczególnie po I wojnie światowej „hiszpanka”. Szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć nowożytnej medycyny oraz wiele lat pracy wykwalifikowanych badaczy, dzięki którym ochrona zdrowia i życia stała się skuteczniejsza.

czytaj całość

Czy przeziębienie i grypa to to samo? 19-06-2018

Przeziębienie i grypa to choroby często utożsamiane. Mimo, iż wiele objawów tych chorób pokrywa się, są to jednak różne schorzenia o innym mechanizmie powstania, przebiegu, sposobie leczenia i potencjalnych konsekwencjach.

czytaj całość

Wyjeżdżasz w tropiki? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie! 04-06-2018

Na wakacje czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Czy zawsze potrafimy z nich w odpowiedni sposób korzystać? Pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie na słońcu może przynieść zgubne skutki, a picie zbyt małej ilości płynów prowadzi do odwodnienia organizmu.

czytaj całość

Czym jest zakażenie dolnych dróg moczowych i jak należy je leczyć? 10-10-2017

Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą, która należy do zaburzeń powiązanych z wniknięciem drobnoustrojów do jałowych w warunków zdrowia dróg moczowych. Patogenami, które najczęściej odpowiadają za występowanie tej przykrej dolegliwości są bakterie Gram-ujemne, a w szczególności Escherichia coli.

czytaj całość
Poprzednie123...Następne