zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Wypełnianie ust. Powiększanie ust kwasem hialuronowym 25-01-2017

Kwas hialuronowy – najskuteczniejsze nawilżanie znane naturze

Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w ludzkim organizmie związek, stanowiący integralny składnik tkanki łącznej, zwłaszcza skóry. Reguluje on procesy regeneracji, wzmacnia tkankę łączną oraz pełni rolę ochronną. Jednak z punktu widzenia kosmetologii i medycyny estetycznej jego najbardziej pożądaną właściwością jest zdolność do dogłębnego nawilżania. Kwas hialuronowy ma bowiem zdolność do wiązania wody w ilości ponad 1000 razy przekraczającej jego masę. Czego chcieć więcej? Iniekcja kwasu hialuronowego w obręb czerwieni wargowej powiększa usta, koryguje ich kształt, ale też dba o ich kondycję i nienaganny, zdrowy wygląd. Niekiedy więc celem zabiegu (zwłaszcza u dojrzałych pań) jest nie tyle powiększenie ust, ile zrewitalizowanie warg i ich okolic. Starzenie skóry wynika bezpośrednio z uszczuplenia rezerw kwasu hialuronowego, którego fizjologiczna synteza w organizmie maleje z upływem lat.

Stosowane w celu powiększenia ust preparaty kwasu hialuronowego to usieciowany kwas hialuronowy, o znacznej odporności na działanie hialuronidazy. Jak pisze portal Powiększanie-Ust.pl - "Ten obecny w organizmie enzym odpowiada za jego fizjologiczną degradację. Ponadto każdy wstrzykiwany preparat spełnia rygorystyczne normy stawiane wyrobom medycznym, z których najistotniejsze to hipoalergiczność, nietoksyczność oraz czystość mikrobiologiczna." Czy zatem iniekcje kwasu hialuronowego są całkowicie bezpieczne? Jeśli zostanie zachowana aseptyka zabiegu oraz pacjentka zastosuje się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko uczulenia jest minimalne. Gdy jednak wystąpi alergia, najlepszym rozwiązaniem jest użycie hialuronidazy w celu wyeliminowania kwasu hialuronowego z ustroju.

Jak przebiega zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?

Iniekcja kwasu hialuronowego poprzedzona jest znieczuleniem ust kremem. Potem następuje wstrzyknięcie preparatu kwasu hialuronowego w każdy kwadrant ust. Wkłucie rozpoczyna się z kącikach ust, po czym kieruje się do części dośrodkowej ust. Kwas hialuronowy jest wstrzykiwany w momencie wycofywania igły z ust. W taki sposób można zwiększyć objętość ust, a także skorygować ich kontury, np. asymetrię między lewą a prawą stroną wargi. Możliwe jest również podkreślenie łuku Kupidyna w celu nadania ustom bardziej zmysłowego kształtu oraz podniesienie opadających kącików ust.
Kolejnym etapem zabiegu jest wymodelowanie wprowadzonego preparatu w celu równomiernej jego dystrybucji i zapobiegnięcia powstaniu grudek. Taki masaż będzie również kontynuowany przez pacjentkę po powrocie do domu. Cała procedura trwa około 20 minut.

Jak dbać o usta po zabiegu iniekcji kwasu hialuronowego?

Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym, usta reagują nadmiernym obrzmieniem, które utrzymuje się przez około jedną dobę po zabiegu. Po upływie kilkunastu – kilkudziesięciu godzin można ocenić ostateczny efekt zabiegu. Pielęgnacja pozabiegowa ust sprowadza się do delikatnego masażu wykonywanego czystymi rękami, oraz schładzania ust. Przez około tydzień po zabiegu warto zrezygnować z picia gorących napojów, ekspozycji na słońce, stosowania kosmetyków do makijażu ust.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg o czasowo ograniczonym efekcie końcowym – średni czas utrzymywania się efektu to kilkanaście miesięcy. Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna, zależna od szybkości degradacji preparatu w organizmie. Niezwykłą właściwością kwasu hialuronowego jest utrzymywanie wyjściowej, zaaplikowanej objętości mimo degradacji znacznej części kwasu hialuronowego. Wynika to ze zdolności pozostałych cząstek kwasu hialuronowego do związania ilości wody odpowiadającej objętości zmetabolizowanych cząstek preparatu. Dzięki temu, mimo znacznego ubytku kwasu hialuronowego, usta zachowują pożądaną objętość na dłużej. Możliwość dowolnego korygowania wielkości i kształtu ust oraz powtarzalność zabiegu czynią z niego bardzo wygodną opcję.

Czy każda kobieta może się poddać zabiegowi powiększania ust kwasem hialuronowym?

Mimo niewielkiej inwazyjności i dużego bezpieczeństwa procedury, istnieją przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym. Są to:

 

 • ciąża i okres karmienia piersią
 •  

 • miesiączka (mniejsza krzepliwość krwi i trudniejsze gojenie)
 •  

 • opryszczka zlokalizowana na ustach
 •  

 • choroby układu immunologicznego
 •  

 • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy
 •  

 • tendencja do blizn przerostowych (keloidów)
 •  
 •  

  Zdjęcie do artykułu: Cristiano Betta / Flickr.com

  Komentarze

  dodał: ~Ada | 2018-11-21 19:37:43

  Kwas hialuronowy stał się w ostatnim czasie niezwykle przydatny. Polecam artykuł na jego temat: http://zmarszczkimimiczne.pl/skladniki-kosmetyczne/kwas-hialuronowy/ Warto przeczytać.