zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu brzucha 06-07-2020

Jak czujemy ból?

Ból jest nieprzyjemnym odczuciem, pełniącym rolę ostrzegawczą, które powstaje w wyniku działania silnych bodźców na określone receptory. Receptorami odpowiadającymi za odbieranie wrażeń bólowych są wyspecjalizowane czuciowe zakończenia nerwowe, które nazywa się nocyreceptorami. Lokalizują się one w obrębie błony śluzowej, mięśniowej i surowiczej, rejestrując różnego rodzaju impulsy: mechaniczne (skurcz, rozciągnięcie, ucisk), chemiczne (niedokrwienie, zapalenie, infekcja) oraz zmiany temperatury.

Rodzaje bólu brzucha

Wyróżnia się trzy rodzaje bólów brzucha, które wyodrębniono ze względu na mechanizm ich powstawania: trzewny, somatyczny i rzutowany. Ból trzewny jest ciężki do zlokalizowania, ma charakter tępy lub kolkowy, może stopniowo narastać albo szybko przemijać i nasila się w spoczynku. Zupełnie różny od niego jest ból somatyczny, ponieważ występuje nagle, jest ostry, a jego źródło można łatwo zlokalizować i najczęściej jest powiązane z narządem zmienionym chorobowo. Dodatkowo nasila się podczas ruchu, kaszlu i zmiany pozycji, a towarzyszące mu wzmożone napięcie powłok brzusznych może sugerować zapalenie otrzewnej. Z kolei ból rzutowany, jak nazwa wskazuje, nie występuje w miejscu, w którym toczy się patologia, lecz w odległej okolicy, unerwionej przez ten sam nerw.

Lokalizacja bólu a źródło dolegliwości

Bóle brzucha, umiejscawiając się w określonych miejscach, mogą wskazywać na pewne zmiany w obrębie narządów. Dlatego ból zlokalizowany w górnej i środkowej części brzucha może sygnalizować problemy z żołądkiem, dwunastnicą, przełykiem, a także trzustką i wątrobą. Bóle w górnej prawej części brzucha mogą być wiązane z chorobami wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Natomiast bóle po górnej lewej stronie są związane z chorobami trzustki, śledziony, okrężnicy, a nawet wrzodów żołądka. Schodząc niżej, należy wyodrębnić bóle w regionie pępka, które towarzyszą dolegliwościom trzustkowym, a także jelita grubego i cienkiego. Pozostałymi regionami brzucha są: dolna prawa połowa, która jest charakterystyczna dla zapalenia wyrostka robaczkowego, oraz dolna lewa dla zapalenia uchyłków jelita. Natomiast bóle występujące nisko w regionie podbrzusza najczęściej wiążą się z chorobami układu moczowo-płciowego np. zapalenie pęcherza moczowego.

Jak leczyć ból brzucha?

Leczenie bólu brzucha powinno opierać się na wyeliminowaniu czynników, które go wywołują, jak np. nieprawidłowa dieta i stresujący tryb życia. W większości przypadków zmiana podstawowych nawyków pozwala na pozbycie się dolegliwości, jednak w przypadku schorzeń o podłożu organicznym może być konieczne wdrożenie farmakoterapii. Na początek dobrym wyborem mogą okazać się ziołowe preparaty dostępne w aptekach i skuteczne zarówno na dolegliwości jelitowe, jak i żołądkowe. Objawowo sprawdzą się tutaj również leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Natomiast w sytuacjach, gdy ból nasila się w miarę upływu czasu i nie ustaje pod wpływem leczenia, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Komentarze