zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Woda z kranu ? kiedy nie pić? 16-04-2018

Czy woda z kranu jest zdatna do picia – mniejsze miejscowości

O ile duże miasta faktycznie odnawiają instalacje wodno-kanalizacyjne i badają jakość wody nawet podczas jej transportu rurami, takiej pewności nie mają mieszkańcy mniejszych miast. Mogą co prawda zadzwonić zakładu wodociągowego bądź lokalnej stacji sanepidu, jednak dla wielu z nas takie dochodzenie jest rzeczą, na którą nie mamy czasu. Oczywiście możemy również zlecić badania we własnych zakresie, jednak wiąże się to z kosztami.

Kiedy wodę z kranu można pić – starsze budynki mieszkalne

Kwestię spożywania wody z kranu powinni szczególnie gruntownie przemyśleć mieszkańcy nieco starszych budynków, zwłaszcza kamienic. Nawet zwolennicy wody z kranu przyznają, że za stan instalacji wodociągowej w budynku odpowiada jego zarządca, umywając tym samym ręce od odpowiedzialności. Jest to odcinek co prawda krótki, jednak nawet przez tych kilkadziesiąt metrów woda może zostać silnie zanieczyszczona – a przecież mamy ją wlać do szklanek naszych i naszych bliskich. Warto ryzykować?

Skażenie wody z kranu – co robić?

Nawet jeśli płynąca z kranu woda faktycznie jest czysta, może nam nie odpowiadać jej smak lub zapach. W takiej sytuacji żadne zapewnienia sanepidu nie namówią nas do spożywania jej. Inna sprawa, że niecodzienny smak i zapach cieczy powinien nas zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej reakcji – telefonu do odpowiednich służb. Nie da się przecież ukryć, że aby sanepid wydał oświadczenie o chwilowym skażeniu wody, ktoś najpierw musi się o tym przekonać osobiście…

Zanieczyszczona woda z kranu – po remoncie, naprawach i urlopie

Po wodę z kranu zdecydowanie nie powinny sięgać osoby, których przez kilka dni nie było w domu. W okresie, w którym sieć wodnokanalizacyjna nie jest używana, w rurach mogą powstawać zanieczyszczenia (objawiające się najczęściej niecodzienną barwą). W podobnej sytuacji są również mieszkańcy budynków, w których w ostatnim czasie dochodziło do napraw lub czyszczenia instalacji wodnokanalizacyjnej – wtedy również istnieje ogromne ryzyko skażenia wody. Takie osoby absolutnie nie powinny ryzykować picia kranówki.

Kiedy można pić wodę z kranu?

Dla osób wciąż borykających się z dylematem – pić czy nie pić? - najlepszym rozwiązaniem jest zakup dzbanka filtrującego do wody. Zatrzymuje on wszelkie szkodliwe związki i minerały, pozostawiając ciecz czystą, świeżą i zdatną do picia.

Jak zadbać o siebie? Najważniejsze to korzystać z wkładów do dzbanków

Komentarze