zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Właściwości pokrzywy - zdrowie i dobra kondycja organizmu 21-06-2018

Pokrzywa, przez niektórych uważana jedynie za chwast, w rzeczywistości jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się ją w leczeniu bardzo wielu dolegliwości. Zawiera bowiem bogactwo składników odżywczych: duże ilości żelaza i krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi, kwasu foliowego oraz witamin C, B, K i A. Można parzyć jej liście, łodygi lub korzeń, albo skorzystać z gotowych soków. Ważne jest tylko, aby były one tłoczone bez żadnych dodatków, jak np. sok z pokrzywy polskiego producenta Polska Róża - tylko takie soki mają właściwości prozdrowotne.

 

Dolegliwości trawienne

Pokrzywa usprawnia przemianę materii i wzmaga apetyt. Pobudza bowiem wydzielanie soków żołądkowych i wspomaga przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia. Równocześnie oczyszcza układ trawienny ze złogów żółciowych i korzystnie wpływa na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Zalecana jest zatem w dolegliwościach związanych z układem trawiennym: niestrawności, chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, a także przy biegunkach.

 

Działanie oczyszczające

Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym i moczopędnym, pokrzywa oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii: chlorków i mocznika, cholesterolu oraz, co szczególnie ważne po terapii antybiotykowej, z pozostałości po lekach. Działa także regenerująco na wątrobę i usuwa nadmiar wody z organizmu. Stosuje się ją więc w przypadku kamicy nerkowej, chorobie woreczka żółciowego, zakażeniu dróg moczowych, stanie zapalnym pęcherza, nerek i dróg moczowych.

 

Schorzenia narządu ruchu

Pokrzywa z powodzenia wspiera także leczenie schorzeń narządu ruchu ze względu na swoją zdolność do wypłukiwania z organizmu złogów mocznika osadzających się w zmienionych chorobowo stawach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dny moczanowej, ale także we wszystkich przypadkach zmian artretycznych oraz zwyrodnieniowych. Pokrzywa zmniejsza odczyn zapalny i tym samym ogranicza ból. Dzięki dużej ilości krzemu i wapnia, ma wpływ na kondycję kości i przyspiesza ich zrastanie.

 

I wiele więcej

Najnowsze badania medyczne pokazują, że pokrzywa wykazuje także działanie lecznicze w przypadku łagodnego przerostu prostaty (1 i 2 stadium), wpływając na produkcję hormonów gruczołu krokowego.

 

Dzięki zawartości kwasu foliowego, żelaza, witaminy K i miedzi pokrzywa wspomaga produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny, co jest szczególnie ważne w chorobach, w których procesy krwiotwórcze zostają zaburzone, tak jak np. w przypadku anemii, czy chemioterapii. Dzięki dużej zawartości żelaza, łagodzi charakterystyczną dla pacjentów nowotworowych anemię.

 

Wykazuje również działanie podobne do leków przeciwhistaminowych, łagodzących objawy alergii, np. katar sienny oraz niwelują namnażanie wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania chorób cywilizacyjnych.

 

Ta niepozorna roślina zaskakuje szerokim spektrum swojego prozdrowotnego działania. Pamiętajmy o tym, gdy nieoczekiwanie sparzy nas swoimi listkami. Pokrzywa nie jest wcale taka zła. To samo zdrowie!

Komentarze

dodał: ~Jolka Nowak | 2018-10-23 09:01:54

rzeczywiście pokrzywa może zapewnić pomoc przy wielu codziennych dolegliwościach. Można ją stosować na wiele różnych sposobów, mi jednak najbardziej odpowiada w postaci herbatki. Można o niej przeczytać np. w artykule: https://drakka.pl/herbata-z-pokrzywy/ Warto więcej się dowiedzieć i częściej korzystać z tego wspaniałego daru natury.