zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Witamina C ? prawo- czy lewoskrętna 14-12-2016

Jej działanie jest niezwykle szerokie. Wspomnieć można przede wszystkim o tym, iż wspomaga ona pracę układu krążenia, wzmacnia naszą odporność, a także zdradza działanie przeciwnowotworowe. Witamina C odpowiada również za hamowanie procesu starzenia się skóry, w związku z czym jest wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale również w szeroko pojętej kosmetologii. Objawy niedoboru tego związku urzeczywistniają się między innymi poprzez osłabienie, brak apetytu czy różnego rodzaju bóle mięśniowe. Oczywiście można go również przyjąć w nadmiarze, co także ma swoje konsekwencje, jednak jest to dużo trudniejsze, niż w przypadku jego braków.
 
 
Istotny spór
W związku z tym, że witamina C ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, należy ją regularnie przyjmować wraz z pożywieniem. Odpowiednia dieta może w sposób zdecydowany przełożyć się na ogólną kondycję naszego organizmu. Dobrym wyjściem jest także zażywanie jej w formie różnego rodzaju preparatów w postaci tabletek, kapsułek czy chociażby kropli.Zdanie sobie sprawy z konieczności przyjmowania witaminy C jednak nie wystarczy. Wiele osób zwraca bowiem uwagę na fakt, iż występuje ona w dwóch formach - prawo i lewoskrętnej. Jaka jest różnica? Wszystko rozbija się o tak zwane enancjomery, czyli cząsteczki chemiczne, które zawsze występują w parach i są niejako swoimi lustrzanymi odbiciami. Każdy z nich odbija światło spolaryzowane w różnych kierunkach -jeden z nich w lewą stronę, drugi zaś w prawą. Ma to przełożenie przede wszystkim na siłę i długość działania związku. Stąd pojawił się pomysł, iż przemysł farmaceutyczny serwuje nam wyłącznie witaminę prawoskrętną, która nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli, co jest oczywiście nieprawdą.Udowadnia nam to przeznaczenie owego felernego związku. Prawoskrętny kwas askorbinowy wykorzystywany jest wyłącznie do analiz i doświadczeń chemicznych, które realizowane są w laboratorium, więc w żadnym stopniu nie jest przydatny człowiekowi. Oznacza to, że nie można nazwać go w ogóle witaminą.
 
 
Lewoskrętna dawka zdrowia
Wynikiem naszej analizy jest fakt, iż działanie biologiczne (które predysponuje związek do zdobycia miana witaminy) ma wyłącznie lewoskrętny kwas askorbinowy, dlatego też tylko on występuje we wszelkich preparatach, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Ewentualne próby wskazywania na to, iż musimy uważać, jaką witaminę przyjmujemy, nie mają więc wiele wspólnego z prawdą. Za każdym razem będzie to bowiem związek lewoskrętny.Warto jednak rozróżnić witaminę C pochodzenia naturalnego i syntetyczną. Z pierwszą odmianą spotkamy się w świecie roślin, zaś jej sztuczny odpowiednik powstaje w laboratorium. Nie oznacza to jednak, że będzie on nieskuteczny. Podsumowując omawiany problem, warto zdać sobie sprawę z tego, iż zakupowane przez nas preparaty zawsze będą zawierały witaminę C lewoskrętną i tak naprawdę tylko ją przyjmujemy, więc nie musimy się niczego obawiać.
 
Autor artykułu
Artykuł powstał dzięki aptece internetowej apo-discounter.pl

Komentarze

dodał: Joanna | 2018-06-15 00:04:14

Świetny wpis, ja również polecam zainteresować się nie docenianą witaminą b17 która działa na raka