zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wiosenne porządki dla zdrowia i urody12-03-2016

     Kiedy już uporaliśmy się ze skutkami wiosennego przesilenia (patrz poprzedni numer INFORMATORA) i wreszcie w pełni możemy cieszyć się wiosną, nadszedł czas, aby tę pozytywną wiosenną energię dobrze wykorzystać i zadbać o siebie po długiej mroźnej zimie.

 

Szczególnej uwagi wymaga zapewne nasza skóra, włosy i paznokcie. Skóra po zimie zwykle jest szara, szorstka i pozbawiona blasku. Również włosy dostarczają nam wielu problemów; albo są przesuszone, łatwo się elektryzują i nie chcą się układać, albo wręcz przeciwnie – bardzo szybko się przetłuszczają i bywają oklapnięte. Paznokcie zaś bywają łamliwe. W takim stanie konieczna jest intensywna pielęgnacja.

 

Skóra po zimie wymaga zabiegów oczyszczających i nawilżających. Pomocne będą dostępne w drogeriach peelingi do skóry twarzy i ciała, maseczki oczyszczające, popularne ostatnio specjalne preparaty detoksykujące oraz kremy odżywcze i nawilżające, odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, najlepiej pod okiem doświadczonej kosmetyczki. Również do włosów dostępne są specjalne szampony oczyszczająco-detoksykujące, wyprodukowane najczęściej na bazie owoców cytrusowych. Łamliwe i rozdwajające się paznokcie z pewnością będą wymagały użycia specjalnych odżywek. Bardzo dobra jest też stara metoda moczenia paznokci w rozgrzanej oliwie.

 

     Jednak pamiętać należy, że żadne zabiegi kosmetyczne nie przyniosą zadowalających rezultatów, jeżeli jednocześnie nie wzmocnimy naszego organizmu od wewnątrz.

 

     Wiosna to idealny moment na przeprowadzenia diety oczyszczającej. Pozwoli nam ona pozbyć się nagromadzonych w czasie zimy toksyn, a być może stanie się okazją do modyfikacji nawyków żywieniowych. Dieta taka zaleca odstawienie mięsa i wysoko przetworzonej żywności, a jej podstawą są warzywa, owoce i pełne ziarna zbóż, ponieważ są one bogate w błonnik, który oczyszcza jelita z zalegających resztek pokarmowych.

Ponadto wiosenna dieta powinna obfitować w witaminy, mikro i makroelementy, które odgrywają ważną rolę w wielu procesach ustrojowych. O roli jednego z nich, cieszącego się ostatnio dużą popularnością – cynku – piszemy w kolejnym artykule.

 

Opracowanie: UT

Komentarze