zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Usuwanie zębów zatrzymanych 27-12-2019

Czym jest ząb zatrzymany?

Zęby zatrzymane są zębami prawidłowo rozwiniętymi, niemniej jednak nie przebijają się one przez dziąsło, a tylko pozostają w tkance kostnej szczęki bądź też żuchwy. Do zębów zatrzymanych zaliczamy z reguły ósemki, rzadziej górne jedynki, trójki i dolne zęby przedtrzonowe. Zęby zatrzymane możemy podzielić na te częściowo zatrzymane oraz zatrzymane całkowicie.

 

O zębie zatrzymanym częściowo mówimy w momencie, gdy w jamie ustnej widoczna jest część zęba pokryta błoną śluzową dziąsła. Z kolei zęby zatrzymane całkowicie są całkowicie otoczone przez kość.

 

Wśród przyczyn powstawania opisywanej dolegliwości wymienia się głównie małą ilość miejsca w łuku zębowym (zwłaszcza w przypadku ósemek), torbiele zawiązkowe i guzy zębopochodne, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłową budowę anatomiczną zębów oraz znaczne niedobory witamin, w tym głównie witaminy A i D.

 

Usuwanie zębów zatrzymanych

Usuwanie zębów zatrzymanych jest absolutną koniecznością, gdyż w innym przypadku może dojść do rozwoju różnego typu zmian patologicznych w jamie ustnej, takich jak m.in. dysfunkcja stawów skroniowo - żuchwowych czy też powstawanie kieszeni kostnych.

 

Zabieg usunięcia zębów zatrzymanych powinien zostać przeprowadzony przez lekarza specjalizujące się w chirurgii twarzowo - szczękowej. Sam zabieg jest niestety zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż klasyczna ekstrakcja. Jak – w praktyce – wygląda usuwanie zębów zatrzymanych? Po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego chirurg przystępuje do nacięcia dziąsła po czym znosi warstwę kości otulającą ząb. Następnie usuwa on wspomniany ząb (bądź też jego fragment) i zaszywa ranę. Jak wspominaliśmy, zabieg usunięcia zęba zatrzymanego jest dość skomplikowane. Z tego względu jego wykonania powinien podjąć się wyłącznie dobry stomatolog z wieloletnim doświadczeniem i praktyką jak stomatolog Ewy Pawlak. To właśnie w nim wykonywane są zabiegi usuwania zębów zatrzymanych. Warto skorzystać z oferowanych tam, w pełni profesjonalnych usług gdyż dzięki temu mamy pewność, iż zajmie się nami wysokiej klasy specjalista.

Komentarze