zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Stany zapalne górnych dróg oddechowych ? ich przyczyny i leczenie 26-03-2019

Choroby dróg oddechowych – co je powoduje?

 

Zdecydowana większość chorób dróg oddechowych to infekcje wywoływane przez wirusy. Dominują wśród nich rinowirusy, adenowirusy i wirusy grypy. Choroby przez nie wywoływane charakteryzują się krótkim okresem inkubacji – już w przeciągu jednego, dwóch dni od kontaktu z patogenem pojawiają się intensywne objawy, takie jak ostry nieżyt nosa, bóle głowy, uporczywy kaszel i ból gardła. Powodem tego jest namnażanie się wirusa w komórkach nabłonkowych nosa i gardła, co wywołuje silny stan zapalny. Objawia się to obrzękiem śluzówki bólem i świądem, które z kolei wywołują kichanie i kaszel. Infekcja wirusowa stymuluje również nasz organizm do intensywnej produkcji śluzu, co przyczynia się do szeregu kolejnych nieprzyjemnych objawów. 

 

Nadprodukcja śluzu, którego głównym składnikiem jest mucyna, objawia się jako dobrze nam znany katar. Uczucie swędzenia w nosie powoduje kichanie przez co kropelki wydzieliny pełne wirusów zostają wystrzelone w powietrze, przyczyniając się do dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

 

Kiedy organizm nie radzi sobie z nadmiarem produkowanego śluzu

 

Gdy nasz organizm nie radzi sobie z nadmiarem produkowanego śluzu drożność dróg oddechowych zostaje zaburzona. W takim środowisku patogeny znacznie łatwiej się namnażają, może również dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej. By temu zaradzić można zastosować gorące napary, do których aplikujemy  intensywne olejki eteryczne z tymianku czy eukaliptusa. Gdy katar jest jednak zbyt silny warto zastosować krople do nosa, których celem jest obkurczenie śluzówki i  udrożnienie jamy nosowej.

 

Podobny mechanizm dotyczy kaszlu. Tam stan zapalny działa na receptory w gardle, co najpierw objawia się suchym kaszlem, który z kolei podrażniając śluzówkę skutkuje nadprodukcją mucyny. Nadmiar gromadzącego się śluzu jest usuwany z organizmu poprzez wykrztuszanie – czyli mokry kaszel. Aby wspomóc ten proces możemy sięgnąć po lek rozrzedzający nagromadzoną wydzielinę jak Flavamed®, dostępny pod postacią syropu, tabletek oraz preparatu musującego.

 

Pomimo powszechności występowania infekcji dróg oddechowych nie należy ich bagatelizować. Może to skutkować groźnymi powikłaniami, takimi jak chociażby zapalenie płuc. Dlatego w okresie zwiększonej zachorowalności należy zadbać o profilaktykę, taką jak unikanie skupisk ludzi i odpowiednią higienę, a w przypadku choroby skupić się na wypoczynku i łagodzeniu objawów.

 

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-03-17 10:01:39

Teraz to jest plaga - mój syn już 2 raz ma to pod rząd. Żródło: https://shapeandbody.eu/pl/odchudzanie/sliminazer/