zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Soczewki kontaktowe - jak wybrać odpowiednie i co trzeba o nich wiedzieć? 15-01-2020

Wada wzroku to jedna z najczęstszych przypadłości, jaka przydarza się w społeczeństwie. Okulary już od dawna nie są jedynym wyjściem z sytuacji - coraz więcej osób sięga bowiem po soczewki kontaktowe. Są one zdecydowanie wygodniejsze i sprawdzają się doskonale u osób ceniących sobie aktywny tryb życia. Wielu z nas wciąż jednak odczuwa lęk przed ich codziennym stosowaniem. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych.

Czym konkretnie są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe umieszczane są bezpośrednio na rogówce oka. Kiedyś wykonywane były ze szkła, obecnie niemal wszystkie dostępne modele produkowane są z hydrożelu lub materiałów silikonowo-hydrożelowych. Działają one dokładnie w taki sposób jak szkła okularowe. Ze względu na działanie wyróżnia się kilka rodzajów soczewek kontaktowych:

  •  korekcyjne - jak sama nazwa wskazuje, mają one funkcję korygującą wzrok, czyli działają na podobnej zasadzie jak okulary. Sprawdzają się przy takich schorzeniach jak astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz presbiopia.
  • kosmetyczne - stososowane przez osoby, które nie mają dużych problemów ze wzrokiem, chcą jednak tymczasowo zmienić swój kolor tęczówki lub nadać oku konkretnego wyglądu. Warto pamiętać, że aby uniknąć dyskomfortu one także powinny zostać dobrane przez specjalistę. Warto wiedzieć, że istnieją także soczewki korekcyjne z efektem kosmetycznym, dlatego nie musimy już wybierać pomiędzy jednymi a drugimi.
  • lecznicze - stosowane są jako opatrunek po zabiegach korekcji lub różnego rodzaju urazach.

Jakie soczewki kontaktowe odpowiadają konkretnej przypadłości?

Soczewki kontaktowe powinny dostać dokładnie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że ze względu na ich zastosowanie wyróżniamy różne rodzaje soczewek. Soczewki sferyczne przeznaczone są dla krótkowidzów i dalekowidzów. Soczewki toryczne korygują takie wady jak astygmatyzm, natomiast soczewki multifokalne pomagają walczyć ze spowodowaną podeszłym wiekiem presbiopią.

Stosuje się także podział soczewek ze względu na czas ich używania. Niektóre rodzaje soczewek mogą być używane przez dłuższy okres czasu - w zależności od przeznaczenia - tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc. Istnieją jednak także soczewki kontaktowe jednodniowe, które należy wyrzucić niezwłocznie po zdjęciu ich z oczu pod koniec dnia.

Warto wiedzieć także, że rodzaje soczewek dzieli się ze względu na technologię ich produkcji. Soczewki pierwszej generacji wymagały specjalnych zabiegów, które pomagały utrzymać je w odpowiedniej wilgotności. Te drugiej generacji zawierały w sobie środek nawilżający. Natomiast soczewki kontaktowe trzeciej generacji charakteryzują się naturalnym stanem wilgotności. Są to parametry, które warto mieć w pamięci przed zakupem, ponieważ im wyższa generacja soczewek, tym większy komfort noszenia. Wynika to głównie z większej przepuszczalności powietrza, którą charakteryzują się soczewki najnowszych generacji.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Jeżeli decydujemy się na soczewki jednodniowe, znika problem ich odpowiedniego przechowywania. Po zakończeniu dnia po prostu wyrzucamy je do śmieci. Inaczej sprawy mają się w przypadku soczewek wielorazowych - wówczas kwestia przechowywania ich przez noc  i czyszczenia staje się nadrzędna. Zawsze przed założeniem soczewek powinniśmy sprawdzać, czy są one czyste i odpowiednio elastyczne.

Soczewki należy czyścić specjalnym płynem dezynfekującym, umieszczając je ostrożnie w zagłębieniu oczyszczonej dłoni. Soczewkę należy pocierać delikatnie, uważając na to, żeby nie uszkodzić powierzchni. Ten sam płyn dezynfekujący powinien znajdować się w pojemniku, w którym przechowujemy soczewki przez noc. Sam pojemnik także powinien być czyszczony codziennie, najlepiej tuż po założeniu soczewek.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek kontaktowych jest czynnikiem, który najczęściej wpływa na lęk przed ich codziennym stosowaniem, który towarzyszy wielu osobom. Chociaż z czasem stanie się to czynnością rutynową, na początku może być odrobinę czasochłonne, dlatego warto zagospodarować sobie rankiem odrobinę więcej czasu na założenie soczewek.

Soczewkę należy umieścić odpowiednią stroną na środkowym palcu czystej i suchej dłoni. Następnie palcami drugiej dłoni rozchylamy powieki i umieszczamy soczewkę na samym środku oka. Na koniec należy kilka razy mrugnąć, aby pomóc soczewce dopasować się do kształtu rogówki.

Jakie są zalety soczewek kontaktowych?

Chociaż spory zwolenników soczewek kontaktowych z osobami, które wolą okulary, raczej nie zostaną nigdy rozstrzygnięte, soczewki mają kilka bezsprzecznych zalet. Przede wszystkim umieszczone na oku sprawiają, że nasz wzrok niczym nie odbiega od wzroku osoby zdrowej, niezależnie od kąta patrzenia. Ich stłuczenie czy zarysowanie jest praktycznie niemożliwe. Zakładanie i zdejmowanie soczewek już po kilku dniach staje się intuicyjne, dlatego zdecydowanie jest to rozwiązanie, któremu warto dać szansę, niezależnie od opartych na stereotypach lęków.

 

Wybierz sprawdzony sklep z soczewkami kontaktowymi!

SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.

Polna 12

55-114 Strzeszów

NIP: 9151805232

Telefon: 790 632 653

Infolinia: 71 734 53 32

(pon.-pt.: 7:00 - 18:00)

E-mail: sklep@soczewki365.pl

WWW: https://www.soczewki365.pl/

Komentarze