zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Rehabilitacja dziecka w domu - wcale nie musi być nudna 25-11-2020

Rehabilitacja- choć już samo słowo nie kojarzy się z niczym przyjemnym, gdyż jest przejawem występowania jakiejś nieprawidłowości w rozwoju dziecka, to tak naprawdę jest pewnym procesem, który przyczynia się do znacznej poprawy jakości dzieci nią objętych. Wykonywana prawidłowo i systematycznie jest szansą na całkowity powrót do zdrowia. Jednak jak zachęcić dziecko do rehabilitacji i pokazać mu, że wcale nie musi być ona nudna.

 

Rehabilitacja w domu

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny konieczności podejmowania rehabilitacji przez dziecko, zajęcia rehabilitacyjne są koniecznością, by zażegnać występujący problem bądź nie dopuścić do jego rozwoju. Rehabilitacja nie musi być wcale przypisana profesjonalnym gabinetom rehabilitacyjnym oraz poważnym zabiegom. Ćwiczenia rehabilitacyjne dziecko może śmiało wykonywać w domu, zaś rolą rodziców jest tego dopilnowanie oraz sprawienie, żeby nie znudziło się tak szybko dzieciom. W przypadku dzieci domowa rehabilitacja ruchowa ma szczególne znaczenie, gdyż gdzie jak nie w domu maluch czuje się bezpiecznie i swobodnie, zaś rehabilitacja nie wymaga dodatkowego przemieszczania się oraz związanych z tym nieudogodnień.

 

Ćwiczenia ogólnousprawniające

Jest to najprostsza metoda rehabilitacji ruchowej dzieci, mogąca śmiało odbywać się w domu, z użyciem kilku elementów. Metoda ta polega na regularnym wykonywaniu określonych ćwiczeń, dopasowanych do możliwości i potrzeb malucha. Polecana jest dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zanikiem mięśni, po wszelkich złamaniach, z niewłaściwą postawą ciała oraz tych, które uskarżają się na częste bóle głowy, pleców oraz kręgosłupa. Celem takich ćwiczeń jest wzmocnienie poszczególnych mięśni, ogólna poprawa kondycji oraz aktywność fizyczna- wszystko to wpływające na ogólną jakość życia dziecka, wyeliminowanie bólu oraz komfort podczas codziennego, normalnego funkcjonowania.

Drabinki rehabilitacyjne od BenchK

https://benchk.com/drabinka-rehabilitacyjna-w-domu-dla-dziecka-i-doroslego/

Ćwiczenia ogólnousprawniające, aby były chętnie wykonywane przez dzieci, muszą być na tyle różnorodne i ciekawe, by maluchy nie znudziły się nimi już podczas pierwszych zajęć. Aby do tego nie dopuścić, należy wyposażyć mieszkanie w odpowiedni sprzęt. Idealnie nada się do tego rehabilitacyjna drabinka gimnastyczna. Dzięki niej nie będzie mowy o żadnej nudzie, a systematyczność nie stanowić będzie żadnego problemu. Do tego należy wspomóc się dodatkowymi przyborami w postaci piłki, taśmy, skakanki a także przydatne będzie dodatkowe wyposażenie drabinki gimnastycznej, chociażby takie, jakie oferuje producent drabinek gimnastycznych BenchK- w postaci kółek gimnastycznych, liny do wspinania z huśtawką, drążków do podciągania oraz ławki do ćwiczeń. Miejsce rehabilitacji powinniśmy zabezpieczyć materacem gimnastycznym.

 

Rehabilitacja w domu poprzez zabawę

Co uwielbia każde dziecko? Oczywiście zabawę! Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by rehabilitacja przybrała formę radosnych, kreatywnych zabaw. Tylko wtedy nie będziemy musieli dziecka ani namawiać, ani zmuszać do wszelkich aktywności.

 

Domową rehabilitację należy rozpocząć od rozciągania. Ważne, by rodzic także angażował się i wykonywał poszczególne ćwiczenia razem z dzieckiem. W końcu będzie to najlepszy przykład i wzór do naśladowania. Rozciąganie z pomocą drabinki gimnastycznej może odbywać się na kilka sposobów- można uchwycić się szczebla wysoko na głową, stojąc tyłem do drabinki, swobodnie zwiesić ciało a następnie wykonywać podciągnięcia kolan w górę, przyciągając je jak najbliżej klatki piersiowej lub po prostu stosując swobodny zwis przez kilka chwil.

 

Innym ćwiczeniem może być wspinanie- po szczeblach drabinki gimnastycznej bądź wykorzystując linę. Jest to ćwiczenie, podczas którego silnie uaktywnia się funkcja koordynacji całego ciała.

 

Jeszcze innym ćwiczeniem będą skłony tułowia. Wykorzystajmy w tym celu niewielką piłkę. Dziecko powinno położyć się na plecach przed drabinką tak, by stopami móc zahaczyć o dolne szczeble drabinki. Następnie z piłką w dłoniach położyć się, piłkę przełożyć wysoko nad głowę i wykonywać skłony z jednoczesnym przenoszeniem piłki tak, by dotknąć nią szczebli drabinki.

 

Rehabilitacja dziecka w domu to wiele korzyści- poczucie bezpieczeństwa, wygoda, oszczędność czasu, komfort dla rodziców, korzyści finansowe a przede wszystkim skuteczność. Wcale nie musi być nudna- jeśli dziecko to poczuje, rehabilitacja będzie dla niego zabawą, nie zaś przykrym obowiązkiem a to niezmiernie ważne, by czuć się dobrze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 

Komentarze