zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Przydatne dla zdrowia właściwości aloesu 15-01-2020

 

 

 

 

 

Aloes to roślina niezwykła, powszechnie wykorzystywana zarówno przez przemysł medyczny, kosmetyczny i spożywczy. Obroty wymienionych branż z każdym rokiem coraz bardziej rosną. Co takiego w niej tkwi, że wzbudza tak wielkie zainteresowanie? O tym opowiemy poniżej.

 

 

Czym jest aloes?

 

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Aloes należy do sukulentów z rzędu szparagowców. Pierwotnie porastał Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. Obecnie można go spotkać również na innych, ciepłych obszarach. Powszechnie uprawia się go także w doniczkach również w naszym kraju.

Warto wiedzieć, że określenie aloes odnosi się do ponad 600 roślin. Za najpopularniejszą z nich, którą szczególnie często wykorzystuje się w suplementach diety i kosmetykach, uznaje się aloes zwyczajny, zwany inaczej barbadoskim. Co ciekawe wszystkie pozostałe gatunki tej rośliny są chronione przepisami CITES.

 

Co wchodzi w skład aloesu?

 

Za tak powszechne i entuzjastyczne zainteresowanie tym sukulentem odpowiada jego niezwykły skład. Okazuje się, że w miąższu liści tej rośliny można znaleźć ponad 150 substancji aktywnych, które wpływają na kondycję organizmu.

Zalicza się do nich między innymi:

 • witaminy (w tym A, C, D, E oraz niektóre z grupy B, między innymi B12),

 • aminokwasy: alanina, kwas glutaminowy, prolina, seryna, cystyna, tyrozyna,

 • nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas mirystynowy, linolowy, kaprylowy, stearynowy,

 • enzymy: aliaza, katalaza, lipaza, amylaza, celulaza,

 • antrachinony (aloina, emodyna),

 • cukry – zarówno mono, jak i polisacharydy,

 • liczne składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe (w tym naturalny kwas salicylowy),

 • substancje antybakteryjne.

Tak zróżnicowany skład sprawia, że aloes zyskuje zastosowanie w rozmaitych dziedzinach życia.

 

Gdzie stosuje się aloes – wykorzystanie rośliny

 

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, aloes wykorzystuje się głównie w trzech dziedzinach:

 • farmakologii,

 • kosmetykach,

 • przemyśle spożywczym.

W lecznictwie tradycyjnym stosuje się od lat aloes jako środek wspierający regenerację skóry poparzonej lub uszkodzonej na skutek rozmaitych urazów. Składniki zawarte w miąższu przyspieszają regenerację komórek, wspierają wytwarzanie nowych włókien kolagenowych, a przy tym zmniejszają ból.

Podobne działanie ma także aloes podawany doustnie. Wspiera regenerację tkanek w przełyku oraz w dalszych częściach układu pokarmowego, pomagając w leczeniu stanów zapalnych.

Wspomniane wcześniej antrachinony, znajdujące się przede wszystkim w skórce oraz tuż pod nią, wspierają też pracę układu pokarmowego w inny sposób. Stanowią bowiem skuteczny środek przeczyszczający. Należy jednak uważać z jego stosowaniem, gdyż łatwo można przedawkować.

Aloes powszechnie stosuje się w kosmetykach, gdyż stanowi jeden z silniejszych humektantów, czyli substancji o właściwościach higroskopijnych, które pomagają utrzymywać wysoki poziom nawilżenia skóry nawet przez długi czas, zwłaszcza jeśli użyto ich wspólnie z emolientami (np. naturalnymi olejami roślinnymi). Najczęściej aloes pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji cery, w tym skóry trądzikowej, a także w szerokiej gamie produktów do włosów – w szamponach, odżywkach i maskach.

Warto sięgać po produkty sprawdzone, posiadające certyfikaty renomowanych placówek, gwarantujących najwyższą jakość i właściwy skład. Mogą to być na przykład kosmetyki od Forever Living na NajlepszyAloes.pl, stronie pełnej preparatów najwyższej klasy na bazie tego sukulenta.

Często stosuje się także sok z aloesu jako element zrównoważonej diety, który pomaga dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych do organizmu, oczyszcza ze zbędnych produktów przemiany materii i wpływa korzystnie na przyspieszenie metabolizmu.

 

Aloes – niezwykła roślina o zróżnicowanym działaniu

Aloes należy do roślin niezwykłych, które potrafią w znaczący sposób wpływać na naszą kondycję zdrowotną oraz wygląd zewnętrzny. Pomaga uporać się z problemami skórnymi, przyspiesza leczenie oparzeń słonecznych, wspiera oczyszczanie organizmu oraz poprawia wygląd skóry poprzez odpowiednie jej nawilżenie i ujędrnienie.

Roślina ta była znana od lat. Jej przydatność dla zdrowia i urody podnosili już starożytni Egipcjanie, święciła triumfy w średniowiecznej Europie. Nieustannie towarzyszyła nam przez kolejne wieki aż do teraz. Obecnie wcześniejsze obserwacje badaczy udało się potwierdzić szeregiem testów i badań laboratoryjnych, dzięki którym wiemy, jak wiele dobroczynnych substancji kryje się w tych niepozornych liściach. Warto zatem wykorzystywać to, co najlepsze z przyrody dla naszego dobra.

Komentarze