zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?03-12-2021

     Protezy zębowe zastępują brakujące zęby.

Mogą one być wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Choć niektórzy przyzwyczajają się do używania protez zębowych, a protezy nigdy nie zastąpią naturalnych zębów, to jednak dostępne obecnie protezy wyglądają bardzo naturalnie i są wygodniejsze niż wcześniej.
     Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Nie boli, jednak nieprawidłowo wykonana jest przyczyną zmian w przyzębiu i stawach skroniowo - żuchwowych.
     Protezy stomatologiczne odtwarzają zniszczone części zębów i funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, wygląd twarzy).
Każda nawet pojedyncza luka stwarza, bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni.


     Wśród protez zębowych można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:
- protezy stałe,
- protezy ruchome,


Protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do protez stałych należą: wkłady koronowe i koronowo - korzeniowe, korony i mosty protetyczne.


Protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Jak działają protezy zębowe?


     Protezy pełne są wyposażone w dopasowaną do dziąseł podstawę akrylową w kolorze śluzówki jamy ustnej. Podstawa protezy górnej zakrywa podniebienie, natomiast podstawa protezy dolnej ma kształt podkowy, aby pasowała do języka.
Protezy zębowe są często wykonywane w laboratorium dentystycznym z wykonanych wycisków jamy ustnej. Dentysta określi, który z trzech opisanych poniżej typów protez zębowych jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Tradycyjna proteza pełna.


     Tradycyjna proteza pełna jest umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu tkanek. Wygojenie może trwać kilka miesięcy, w którym to czasie pacjent pozostaje pozbawiony zębów.


Bezpośrednia proteza pełna.


Bezpośrednia proteza pełna jest zakładana niezwłocznie po usunięciu pozostałych zębów. (Podczas wcześniejszej wizyty dentysta wykonuje pomiary oraz modele szczęki.) Choć zaletą protez bezpośrednich jest to, że pacjent nigdy nie pozostaje bez zębów, to jednak muszą one być ponownie dopasowane kilka miesięcy od rozpoczęcia użytkowania. Jest to spowodowane tym, że kość podpierająca zęby zmienia swój kształt w trakcie procesu gojenia, co powoduje obluzowanie protezy.

Proteza częściowa.


Proteza częściowa opiera się na metalowej ramce, którą mocuje się do naturalnych zębów. Czasem korony są umieszczane na niektórych naturalnych zębach i służą jako punkty zakotwiczenia dla protezy zębowej. Protezy częściowe są wyjmowanymi urządzeniami, alternatywnymi względem mostów.
Leczenie protetyczne polega głównie na usuwaniu zaburzeń i czynności układu stomatognatycznego, i łączy się z rehabilitacją. Skracanie wysuniętych zębów w celu prawidłowego ukształtowania powierzchni zwarciowych, likwidacja węzłów urazowych, eliminowanie przedwczesnych kontaktów. Rehabilitacja protetyczna rozumiana tylko jako odbudowa ciągłości łuków zębowych, przez co odtwarza się ich czynność oraz wygląd zewnętrzny twarzy pacjenta. Przez rekonstrukcję łuków zębowych odbudowuje się czynność żucia i mowy.

Wskazówki dotyczące używania protez zębowych:


- protezy są delikatne i mogą pęknąć w przypadku upuszczenia. przy manipulacjach protezami należy stanąć nad złożonym ręcznikiem lub umywalką z wodą.
-nie należy dopuszczać do wyschnięcia protez. W czasie, gdy protezy nie są używane, należy umieścić je w roztworze czyszczącym do protez lub w czystej wodzie. Nigdy nie należy używać gorącej wody, gdyż może ona spowodować zniekształcenie protezy.
-codzienne szczotkowanie protez pozwala na usunięcie pozostałości pokarmów i płytki nazębnej, zapobiega przebarwieniu protez.
-codziennie rano przed założeniem protez należy szczotkować dziąsła, język i podniebienie miękką szczoteczką. Stymuluje to krążenie w tych tkankach i pomaga usunąć płytkę nazębną.
-W przypadku pęknięcia, uszkodzenia lub obluzowania protezy należy skontaktować się z dentystą.

Trwałość protez zębowych.


Po pewnym okresie czasu proteza wymaga dopasowania, ponownego wykonania lub nowej podstawy ze względu na normalne zużycie. Wymiana podstawy oznacza wykonanie nowej podstawy przy jednoczesnym pozostawieniu istniejących zębów protezy. Ponadto z wiekiem następują naturalne zmiany w obrębie struktur jamy ustnej. Zmiany te powodują obluzowanie protez, co utrudnia przeżuwanie i może powodować podrażnienie dziąseł. Należy zgłaszać się do dentysty na kontrolę, co najmniej raz w roku.


Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. Wielu z nich, na co dzień boi się, że proteza wypadnie podczas pełnych śmiechu rozmów ze znajomymi i przyjaciółmi. Jednocześnie wielu osobom po 50. roku życia wydaje się, że już nic im się od życia nie należy, co sprawia, że skupiają się na innych, a oszczędzają na własnych potrzebach i wycofują się z aktywnego życia.

Jaki wpływ ma dieta na zdrowie jamy ustnej?


Prawidłowe odżywianie nie tylko w znaczny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, ale także jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Przestrzeganie pełnowartościowej diety jest dla tkanek dziąseł i dla zębów źródłem ważnych składników pokarmowych oraz minerałów, dzięki którym pozostają one mocne i odporne na infekcje powodujące chorobę dziąseł.

Ponadto pokarmy twarde i zawierające błonnik, takie jak owoce i warzywa, zazwyczaj pomagają utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Miękkie i lepkie pokarmy zwykle tworzą pozostałości w szczelinach zębów i pomiędzy zębami, zwiększając grubość płytki nazębnej.
Dieta pacjentów użytkujących uzupełnienia stałe właściwie nie ulega zmianie.

 

Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku stosowania protez ruchomych. Pacjenci rozpoczynający korzystanie z protez ruchomych (zwłaszcza całkowitych) powinni w początkowym okresie spożywać pokarmy płynne i półpłynne oraz stopniowo przyzwyczajać się do potraw o twardszej konsystencji. Powinni jeść mniejsze kęsy, unikać pokarmów bardzo twardych i ciągnących. Czas spożywania posiłków znacznie się wydłuża.


Opracowanie: OKO

Czytaj także:

 

Wizyta u stomatologa czyli nie taki diabeł straszny!

 

Leczenie kanałowe - na czym polega i kiedy się wykonuje?

 

Zęby mądrości? utrzymywać czy usuwać?

 

Choroby przyzębia- Periodontopatie !

 

Implanty zębowe - sztuczne elementy wśród naturalnego uzębienia !

 

Migreny, bóle głowy !

Tomografia komputerowa w stomatologii !

Komentarze

dodał: Lech | 2021-01-13 23:00:38

Mam pytanie dlaczego rano proteza całkowita górna na implantach jest ciasna ,dopiero jak ja ponoszę około ,8 min mogą ja wpiąć w implanty

dodał: ~Alka | 2019-07-10 18:02:52

Mam 40 lat częściową protezę górna z arconu. Jest lepsza od tradycyjnej z akrylu. Nie widac jej brak metalowych haczykow lepiej trzyma sie podniebienia nie trzeba zadnego kleju:) naprawde pilecam górna to koszt 1200zl.

dodał: ~Gość | 2019-03-19 16:07:42

Czy na jeden ząb u góry można zawiesić szczenke

dodał: ~Gośćalek | 2019-03-13 12:03:13

do gość z Jarosławia czy mogłabyś dać adres protetyczki u której robiłaś protezy

dodał: ~Gość | 2018-03-14 17:05:45

Czy mial z Was ktos proteze czesciowa gorna natychmiastową? Bede miala usuwane 5 zebow z przodu i zalozona od razu proteze na 3 miesiace do wygojenia bardzo sie boje tej protezy bardziej niz samego.wyrywanie , a najbardziej efektu tzw chomika placa za nia 1500 zl

dodał: ~GośćAdam | 2017-10-06 15:12:26

Jeśli proteza to tylko w Bonelli Dental. Fachowa obsługa i pełen profesjonalizm. Serdecznie polecam. http://www.bonelli-dental.pl/

dodał: ~Jan | 2017-09-05 15:25:51

Witam, Szukam w Rzeszowie i okolicach gabinetu, w którym bez zbędnego gadania usunę zęby i zrobię protezy. Proszę o kontakt pacjentów oraz stomatologów- protetyków. Pozdrawiam Jan mail: den5@vp.pl

dodał: ~Jstan | 2017-07-13 15:40:45

Kolega ma proteze bardzo narzeka ze go uciska i boli,ale inni co tez mieli to dorsdzili mu ze przestanie bolec tylko trzeba dobrze podlewac i to najlepiej mocnym alkocholem no i pomoglo.

dodał: ~karolmajewski | 2017-06-14 14:07:22

A pro po protez, warto przeczytać sobie jeszcze to: http://medivital.pl/czym-polega-leczenie-protetyczne/ w celu uzupełnienia powyższych wiadomości. Ja prawdopodobnie za niedługą też będę nosił protezę, konsultowałem się już z lekarzem, powiedział, że byłoby to wskazane, ale póki co nie jest to jeszcze sytuacja podbramkowa, więc decyzja należy do mnie. Szukam wszelkich informacji, które ułatwiłyby mi jej podjęcie, jeśli ktoś z Was mógłby mi jakoś doradzić, czy warto jeszcze czekać, a może lepiej działać od razu?

dodał: Kamila | 2017-05-11 12:24:29

Zanim zrobiłam sobie protezę to czytałam sporo, że nieraz i pół roku można się przyzwyczajać do tego i dość mnie to przeraziło. Ostatecznie stwierdziłam że już wole to niż swiecenie dziurami w uzębieniu i zdecydowałam się na protezę u p. Lutostańskiego, który przyjmuje na Warszawskich Bielanach. Na szczęście wszystko poszło lepiej niż się spodziewałam po komentarzach na forach, więc mogę innym powiedzieć, że nie ma się czego bać, tylko trzeba do dobrego miejsca trafić!

dodał: ~Gość | 2017-04-03 14:28:14

O wszystko najlepiej dopytać dentystę. Ja licówkę robiłam tu http://stomatologia.pro-familia.pl/stomatologia-estetyczna-rzeszow/licowki-rzeszow/ i jedyne co mogę powiedzieć to to, że jestem zachwycona z obsługi i całego zabiegu. Nic nie czułam, nic mnie później nie bolało. Od lekarza dostałam wszelkie wytyczne, jak mam na początku dbać o licówkę - jasne i klarowne. Polecam w 100% :)

dodał: ~Tumik | 2017-03-25 17:28:31

Leczyłam zęby u dr Cichonia. pierwszy raz wyleczone mam zęby dokładnie i dobrze. nie wypadają plomby, bezboleśnie a do tego w fajnej atmosferze!

dodał: ~Gość | 2017-01-21 11:30:34

prosze o komentarz mam niedawno proteze zebowa bardzo boli pzy jedzeniu atak jest okj

dodał: ~Gość | 2017-01-18 14:03:42

Ja, dobór protezy zleciłam Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej "Cichoń". Wcześniejsza proteza obcierała mi dziąsła i powodowała niesamowity ból :(.

dodał: ~elaGość | 2017-01-01 06:07:41

do Marzeny-Piszesz, ze niema gabinetu stomatologicznego ,w którym robiła znajoma protezę , ale technik dentystyczny jest na pewno , prawdopodobnie jest to Pan Marcin Patelski, jest najlepszym protetykiem w Bydgoszczy.Udaj się bezpośrednio do niego,robi nowoczesne protezy termoplastyczne , z acetalu.. na pewno pomoże. Proszę o odzew ,bo też mam problem, ale nie jestem z Bydgoszczy .

dodał: ~Kass | 2016-12-30 22:57:05

ja bylam w klinice dr Cichonia i bardzo dobrze zostałam przyjęta. ładnei wyleczone zęby, bez bólu i sprawnie. myślę ze to jedno z fajniejszych miejsc do tego typu leczenia!

dodał: gosc | 2016-12-30 19:25:50

Marzenko- polecam Pana Marcina Patelskiego UL.Gdańska 137/2 Bydgoszcz .Ale dlaczego na fundusz- czy nie warto zapłacic ,by mieć ładny uśmiech i w miarę naturalnie wyglądający.

dodał: Marzena | 2016-12-29 14:04:35

Witam. Może ktoś z Bydgoszczy polecić mi protetyka który również robi na NFZ ale porządnie bo to co mi jeden zrobił to masakra,na fundusz również,znajoma robiła na fundusz ale tam gdzie robiła już nie ma tego gabinetu a ma tak zrobione ze wygląda jakby miała swoje ząbki,gdyby mi nie powiedziała nigdy bym nie pomyślała,że ma protezę...

dodał: ~Gość | 2016-12-18 17:22:31

Helena - nie wiem czy robią protezy na NFZ, ale zapoznaj się z ofertą tego gabinetu - stomatologiacichon24.pl :). Leczę u nich zęby regularnie i jestem bardzo zadowolona.

dodał: ~Gość | 2016-12-14 20:31:12

Ja także dobór protezy zleciłem stomatologom z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej "Cichoń".

dodał: Helena | 2016-12-03 12:05:31

Poszukuję godnego polecenia stomatologa-protetyka z Krakowa który wykonuje solidne protezy na NFZ z góry dziękuję

dodał: ~Danusia | 2016-12-01 10:23:41

Protezy powinien stosować każdy, kto ma jakiekolwiek ubytki… Ja mam dwie protezy zębowe i w ogóle mi to nie przeszkadza, bo wyglądem w ogóle nie odbiegają od moich naturalnych zębów. W dobrych gabinetach stomatologicznych protezy dopasowuje się tak, żeby nie tylko były z solidnego materiału, ale żeby też ich wygląd był jak najbardziej zbliżony do tych naturalnych zębów. Moje protezy wykonywał mi pan doktor Przemek z White Dental Clinic na warszawskich Bielanach. Na co dzień w ogóle nie czuje, że je mam… no i chyba o to właśnie w tym wszystkim chodzi? :)

dodał: grzegorz | 2016-11-22 11:39:58

nie wyobrażam sobie noszenia protezy... na szczęście trafiłem do dentystki, która mi uratowała zęby i mam tylko dwa implanty w tym momencie. dlatego z całego serca polecam gabinet pani wieczorek z grudziądza.

dodał: Wojtek | 2016-11-18 15:12:03

@GośćPilne - tego typu pytanie najlepiej zadać dentyście. Zadzwoń do gabinetu stomatologicznego (polecam Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej "CICHOŃ" - pracują w nim profesjonaliści) i najzwyczajniej się zapytaj. Kto jak kto, ale oni będą znać odpowiedź ;-).

dodał: ~GośćPilne | 2016-10-04 13:04:23

Witam , mam pytanie czy jest możliwość zrobienie protezy dołu , a póżniej góry ?? Mam osobę w rodzinie która usunęła zęby z dołu i chcę zrobić protezę , a pózniej usunąć reszte góry i zrobić górę ??? Bardzo proszę o pomoc.

dodał: kasia | 2016-09-18 09:17:55

Do Joanny; Joasiu daj namiary tej kliniki w której miałaś wykonywaną protezę w cenie 1800zł.-piszesz że , jesteś bardzo zadowolona. Jestem osobą młodą i bardzo zależy mi na znalezieniu dobrego protetyka bez względu na cenę i dojazd, aby zęby wyglądały w miarę naturalnie .Bardzo proszę o odzew. Kasia

dodał: ~Ggość | 2016-07-29 08:11:38

No co Ty piszesz w wieku 14 lat .A co sie dzieje z zębami , napisz więcęj.

dodał: ~Gość | 2016-07-29 05:31:59

Witam. Mam pytanie. Czy w wieku 14 lat można mieć protezę zębową?

dodał: ~Gość | 2016-07-08 10:58:45

Do Gwiazdeczka : Szczerze mówiąc wątpię że to wina protezy na NFZ bardziej bym obstawiła że to wina Dentysty, który tą protezę niekoniecznie dobrze dobrał dla Ciebie...

dodał: ~Gwiazedczka | 2016-07-07 17:52:42

Ja miałam proteze z NFZ i bardzo mnie bolało nie umiałam w niej chodzic stasznie mnie bolało

dodał: ~Daria | 2016-07-07 11:46:19

Zapomniałam dodać że dobrała mi idealnie dopasowaną protezę, nic mnie nie boli, wszystko się ładnie trzyma, nauczyła mnie również ściągać protezę, zakładać, wyjaśniła jak czyścić i odpowiada na wszystkie pytania, jakie tylko człowiek może mieć. Naprawdę, tyle co odwiedziłam gabinetów stomatologicznych to nie da się zliczyć, ten był właściwy i jestem naprawdę BARDZO ZADOWOLONA. Technika od robienia protez, mają na medal. Serdecznie Polecam. Pozdrawiam.

dodał: inka | 2016-06-17 11:53:57

Witam.Bardzo ciekawa stronka.Czy ktoś mógłby polecic dobrego protetyka z okolic Sosnowca,Mysłowic-byłabym wdzieczna. Pozdrawiam Wszystkich zaprotezowanych:)

dodał: inka | 2016-06-16 13:48:05

Witam.Bardzo ciekawa stronka.Czy ktoś mógłby polecic dobrego protetyka z okolic Sosnowca,Mysłowic-byłabym wdzieczna. Pozdrawiam Wszystkich zaprotezowanych:)

dodał: ~Gość | 2016-06-04 21:58:27

Mam 45 lat - protezę częściową górną (1,2,3) od 5 dni.Zrobiona z akrylu w prywatnym gabinecie za 800 zł.Zrobiona jest perfekcyjnie,idealnie dopasowana,umocowana 4 haczykami na tylnych zębach. Pierwszy dzień po założeniu był okropny, myślałam,że nie zaakceptuję jej nigdy.Już dziś nie seplenię, przyzwyczaiłam się do podniebienie,nie myślę o nim, mogę prawie normalnie jeść ale jest jeden problem, nie potrafię jej zciągać a wiem,że powinnam do czyszczenia i nie tylko.

dodał: ~Lika | 2016-05-18 09:38:24

Fajnie,ze taka strone odnalazlam. Dla wielu osob to temat tabu albo taki , ktory ich nie dotyczy i z czego mozna sie jedynie posmiac.Tymczasem jak widac, jest to problem wielu ludzi i co wiecej, nieraz jest tak, ze nie ma z kim o tym porozmawiac i ti tez sie robi problem.Ciesze sie wiec , ze takie forum istnieje i daje sile jakos przetrwac ten trudny czas adaptacji do protezy.Ja walcze juz miesiac, ale wciaz mi przeszkadza wrazenie obcego ciala w ustach.Mysle, ze to w duzej mierze problem psychiki, bo jak sie kiedys mialo piekny porcelanowy mostek, a teraz gorny czesciowy akryl to plakac sie chce.No ale dentysta twierdzi, ze wyjscia nie bylo, ,,usmiech,, na gornych trojkach sie juz nie trzymal i trzeba bylo cos z tym zrobic.Mam nadzieje, ze stomatolog mial racjechoc ja ciagle cierpie i placze.Kiedy bedzie lepiej?

dodał: ~Gość | 2016-04-30 10:13:17

Mam pytanie do gościa poniżej czy miałaś wykonaną natychmiastową protezę po usunięciu zębów ,czy dopasowaną do tych czterech jak piszesz

dodał: ~Gośćxxxa | 2016-04-29 18:39:06

Nie bójcie się protez dziewczyny i kobiety ja noszę od miesiąca górna robiłam prywatnie i jestem bardzo zadowolona i wygląda sto razy lepiej nisz wcześniej z czterema zębami z przodu pozdrawiam

dodał: ~ Gość | 2016-04-22 14:00:02

Nowoczesna proteza biofunkcyjna -.na świecie jest podobno standartem u nas luksusem . Co o niej myślicie ? Czy ktos ma taką?

dodał: ~GośćBeata | 2016-03-27 20:43:18

Witam już za kilka dni odbiorę moją nową protezę zębową ,górną i dolną aż się boję jak to będzie.Gdy miałam ją włożoną do przymiarki to czułam pełną buzię aż za :( i czy nie będzie wypadała podczas rozmowy,jedzenia,itp.jest to dla mnie straszny dyskomfort ale cóż nie ma wyjścia trzeba się przyzwyczaić .Mam 45 lat i wstydzę się że muszę nosić protezę -czytałam wasze spostrzeżenia i porady ,bardzo przydatne na pewno-dziękuję i pozdrawiam wszystkich z trzecimi ząbkami

dodał: ~Gość | 2016-03-24 00:40:27

Dziekuje !!!!!!!!!!!!

dodał: ~Gość | 2015-10-17 23:39:45

Mam protezę górną całkowitą i dolną częściową. Miałam ich już około 10, po sukcesywnie leczonych, potem wyrywanych zębów . Mam wspaniałą protetyczke w Jarosławiu, super dopasowuje, będę u niej już trzeci raz robić . Początki noszenia protezy są zawsze trudne, ale nie trzeba ściągać, tylko iść poprawić, podpilowac .

dodał: ~Shimano | 2015-10-13 13:58:40

Nie potrafię się nadziwić, że tak wiele ludzi ma problemy z protezami. Ja zrobiłam protezę zębową wysyłkowo i nic mnie nie uwiera, nie boli nie piecze itp. Jeśli ktoś ma życzenie, to podaję namiary na stronę, bo adresu nie pamiętam. www.protoakryl.cba.pl

dodał: ~szpiczak | 2015-09-29 21:13:22

znaleźć "odważnego" lekarza dentystę (chirurga), który to zrobi. Dodatkowa sprawa - za ile. Takie narzekania mnie mdli, mnie gniecie, niewygodnie. Nie będę epatował ohydą z oddziału przeszczepów i co się tam dzieje z człowiekiem, ale te ząbki to najmniejszy problem. Tak po drodze zapomniałem - usunąłem jeszcze migdały, które kazano mi usunąć od pięćdziesięciu lat, ale się wcześniej bałem. Teraz to był "kłopotliwy drobiazg". Dlaczego to piszę? Chyba dlatego, że nic tak nie pociesza człowieka jak to, że inni mają gorzej. I nie piszę tego z ironią. Tak już jesteśmy skonstruowani jeżeli chodzi o psychikę. Zdrowia życzę i pytajcie dentystów, i wymagajcie od nich. To oni MUSZĄ dopasować protezę i udzielić wszelkiej informacji o ssaniu cukiereczków, masowaniu pomiędzy kciukiem a wskazującym, śpiewaniu na głos, mocowaniu kremami itd. Wy płacicie - wymagajcie. Mądry, profesjonalista - dentysta się nie obrazi. Ja takiego trafiłem. O ironio - może mi już tylko pomóc w miarę komfortowo umrzeć.

dodał: ~szpiczak | 2015-09-29 21:00:15

znaleźć "odważnego" lekarza dentystę (chirurga), który to zrobi. Dodatkowa sprawa - za ile. Takie narzekania mnie mdli, mnie gniecie, niewygodnie. Nie będę epatował ohydą z oddziału przeszczepów i co się tam dzieje z człowiekiem, ale te ząbki to najmniejszy problem. Tak po drodze zapomniałem - usunąłem jeszcze migdały, które kazano mi usunąć od pięćdziesięciu lat, ale się wcześniej bałem. Teraz to był "kłopotliwy drobiazg". Dlaczego to piszę? Chyba dlatego, że nic tak nie pociesza człowieka jak to, że inni mają gorzej. I nie piszę tego z ironią. Tak już jesteśmy skonstruowani jeżeli chodzi o psychikę. Zdrowia życzę i pytajcie dentystów, i wymagajcie od nich. To oni MUSZĄ dopasować protezę i udzielić wszelkiej informacji o ssaniu cukiereczków, masowaniu pomiędzy kciukiem a wskazującym, śpiewaniu na głos, mocowaniu kremami itd. Wy płacicie - wymagajcie. Mądry, profesjonalista - dentysta się nie obrazi. Ja takiego trafiłem. O ironio - może mi już tylko pomóc w miarę komfortowo umrzeć.

dodał: ~szpiczak | 2015-09-29 20:45:05

Przepraszam ale śmiać mi się chce z tych waszych narzekań. Dwa lata temu usłyszałem wyrok - nowotwór złośliwy szpiczak mnogi, mediana przeżycia - 35 - 55 miesięcy (w zależności od źródła). Przed przeszczepem szpiku, polecenie: usunąć wszystkie zęby leczone kanałowo. Miałem ich osiem plus trzy korony w moście i dwa implanty - komplet uzębienia. Wyrwałem na trzy razy, problemy z krzepnięciem wszystkie szyte. Po trzech miesiącach zrobiłem górną częściową. Rok później złamały mi się dwa implanty. Musiałem usunąć. Przestrzegam. Kto wpadnie na głupi pomysł implantów (to najlepsze rozwiązanie, ale dla dentystów - krótka robota gruba kasa). Pamiętajcie jeżeli robicie implanty, gwarancja na koronę to marketingowe kity. No co zrobi - uzupełni ubytek i tyle. Koniecznie weźcie dożywotnie zobowiązanie, że w przypadku konieczności usunięcia implantów ten kto zakładał usunie je natychmiast bezpłatnie. Spróbujcie mając złośliwy nowotwór, problemy z krzepnięciem, znieczuleniem i fatalne wyniki cdn.

dodał: ~Lili | 2015-09-17 00:03:00

Kilka dni temu odebralam proteze gorna i jestem okropnie zawiedziona. Proteza jest za ciasna i w niektorych miejscach tak gruba ze bola mnie nie tylko dziadla ale i twarz a gdy ja zakladam lub zciagam to ze lzami w oczach tak bardzo boli. Podniebienie przy tej protezie udtudnia mi mowienie i mam poranione dziasla. Co robic? Moze jakies rady na obolale dziasla?

dodał: ~Gość | 2015-06-23 01:36:54

Mam 16 lat i będę miała protezę górna dajcie mi jakieś rady boje się

dodał: ~alla | 2015-06-22 23:04:35

Czesc ja mam drugi tydzien proteze gorna i nie jest zle,tylko wydaje mi sie,ze jest troche za luzna. Jesli chodzi o odruch wymiotny to mialam tylko raz. Ktos doradzil mi zeby po zalozeniu protezy ssac cukierki mietowe i pomoglo na 100 procent...zycze powodzenia i wytrwalosci

dodał: ALA | 2015-03-24 21:52:38

WITAM TYDZIEŃ TEMU ODEBRAŁAM PROTEZĘ GÓRNĄ I DOLNĄ .ZAZNACZAM ŻE ROBIŁAM NA KASĘ CHORYCH .ZĘBY DOLNEJ PROTEZY SĄ TAK PRZECHYLONE ,JAK BYM MIAŁA ICH ZARAZ ZJEŚĆ ..I BARDZO TO NIEŁADNIE WYGLĄDA W CZASIE ROZMOWY .BO .ALE JAK BY TEGO BYŁO MAŁO TO NIE WIEM DLACZEGO MOJA PROTEZA MA 12 ZĘBÓW ..A MOJE POPRZEDNIE 2 PROTEZY MAJA PO 14 ZĘBÓW .I TAK SIE MI COS WYDAJE ZE TE MOJE PROTEZY TO NIE WYPAL PANA STOMATOLOGA .BO NIE WIERZĘ GDY BYM POSZŁA PRYWATNIE DO NIEGO ZE BY MI TAK ZROBIŁ .ALE JUTRO IDE DO NIEGO MORZE COŚ WSKÓRAM .

dodał: ~GośćMonia | 2015-03-12 20:40:29

Witajcie ja dzisiaj odebralam protezke gorna i dolna masakra jakas zbiera mi sie na wymioty ,nie moge nic zjesc.kiedy bede mogla cos zjesc ,pozdrawiam tych co nosza protezki

dodał: Joanna | 2015-02-18 15:04:42

Witam serdecznie wyczytałam wiele ciekawych komentarz a sama poszukuję godnego polecenia stomatologa-protetyka, który wykonuje solidne protezy ze Szczecina z góry dz za odp.

dodał: ~Gość | 2014-12-28 22:29:18

Najgorzej trafić na patałachów przy leczeniu zębów i wstawianiu koron bo mają daleko twoje zdrowe naturalne przeciwstawne zęby i szlifują, żeby choć te spiłowane zęby zabezpieczyli przed próchnica , skąd albo za pacjenta pieniądze mają wizje zmiany kształtu byle zmieścić koronę co wstawili ,a ciebie że ta korona np jest nieszczelna a wzięli 1500 zl; maja w d.. daleko najwięcej partaczy Rzeszów liczy. Dentystów na każdym zakręcie żadnej specjalizacji a robią wszystko zasłaniają się certyfikatami można np przespać kilka godzin i już certyfikat się ma i potem okaleczają pacjentów za grube pieniądze co biedni ludzie im płacą

dodał: ~dalja | 2014-12-25 17:22:09

W swoim dlugim zyciui ma mjuz trzecia proteze calkowita...Niestety nei jestem z neij zadowolona. Wykonano ja ją w profesjonalym gabinecie protetycznym /za duza sume zl/ i co ? okazuje sie ze nei tylko dokucza kluje/poprawiana klika razy to w dodatku przy rozmowe czy podczas jedzenia po prostu stuka o "siebie" jak sobie z tym stukaniem poradzic. zaznaczam ze poprzednie dwie tej wady nie mialy.Nawet moi rozmowcy zwracaja na to uwage ze"kłapie zębami" prosze o fachowa pomnoc

dodał: ~Gośćpablo | 2014-12-16 13:43:03

co to jest mini protezka?

dodał: ~Gość | 2014-11-21 17:25:29

a ja wam mówię ratujcie swoje zęby co tylko się da , nakładajcie korony, lub wkłady korzenno jakieś tam, nie znam dokładnie mowię to na swoim przykładzie powyr ywałam zęby bo pomyslałam sobie ze zrobię protezy i po kłopocie, a tu koszmar do górnej szczeki mozna się przyzwyczaić ale dolna to masakra

dodał: ~Jan | 2014-11-05 11:08:07

Witam, Szukam w Rzeszowie i okolicach gabinetu, w którym bez zbędnego gadania usunę zęby i zrobię protezy. Proszę o kontakt pacjentów oraz stomatologów- protetyków. Pozdrawiam Jan mail: den5@vp.pl

dodał: ~Gość | 2014-10-24 15:03:54

żeby prawidłowo dbać o protezę, pasta nie wystarczy, przydadzą się również tabletki do protez, jak te http://superpasty.pl/tabletki-do-protez bo dzięki nim proteza się nie odbarwia i nie ma jakiegoś specyficznego zapachu.

dodał: Monika | 2014-09-10 16:00:51

Witam, polecam świetnego protetyka, stomatologa a zarazem chirurga anastezjologa. Dr Witold Czech Szamocin ul.Polna 1. Robilam wczoraj u Pana doktora proteze czesciowa tzn usuwanie na gorze 6 zebow i wstawianie od razu protezy natychmiastowej. Wszystko pod narkoza, nawet nie wiedzialam kiedy i jak i bylo po wszystkim :) Nic mnie nie boli Moja rodzina, znajomi robili protezy tez u tego lekarza nawet 17 lat temu i wszyscy sa zadowoleni. Oczywiscie ze po zagojeniu dziasla, proteza robi sie luznawa i trzeba wypelnic ale to juz oczywiste :) Dodam tylko ze trzeba wiedziec co sie chce jak sie do Dr, Czecha:) Koszt protezy to 500-550 a za wyrywanie liczy ok 150zl- . Mysle ze to bardzo niska cena w porownaniu do innych a jakosc wysoka:) Pan doktor jest bardzo mily, odpowiada na pytania ale jak kazdy miewa humory :) Szczerze polecam!

dodał: ~emerytka Gość | 2014-08-27 18:43:34

Powinna być choć częściowa refundacja implantów dla ludzi bez zębów. Miałam protezę całościową na zatrzaskach kulowych umieszczonych w korzeniach. Niestety korzenie się zużyły i zostały usunięte, teraz proteza lata i nie mogę w niej jeść..... boli mnie podniebienie, piecze śluzówka... koszmar !!!! Implanty do zamocowania protezy całościowej są bardzo drogie. Teraz w domu chodzę bez protezy, bo mi bardzo dokucza. Chodziłam wiele razy do poprawy, ale jest coraz gorzej, wydałam na protezę mnóstwo pieniędzy..... i jestem praktycznie bez zębów.

dodał: ~Gość Alka | 2014-08-19 16:13:43

odnośnie Suchej Beskidzkiej mogę prosić o namiar telefoniczny. Jak wygląda to technicznie, roboczo w kwestii np. rejestracji w klinice, w protezowni. Bardzo proszę o info

dodał: ~Gość Alka | 2014-08-19 15:41:48

Witam. Czeka mnie usuwanie kilku zębów i proteza całkowita - góra. Proszę o polecenie gabinetu/kliniki w okolicach Rzeszowa. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

dodał: ~Gość ona | 2014-08-16 12:14:12

Witam.Polecam Suchą Beskidzką.W jeden dzień wyrywają a na drugi zakładasz nowa jeśli chcesz.Koszt wy rwania zębów (obojętnie ilu) pod narkoza to 320 zł+50zł zdjęcie.Proteza akrylowa 300zł.I wiem co piszę bo właśnie wróciłam, wywalam 8 zębów.Polecam.

dodał: ~Gość ona | 2014-08-16 12:04:55

Witam.Polecam Suchą Beskidzką.W jeden dzień wyrywają a na drugi zakładasz nowa jeśli chcesz.Koszt wy rwania zębów (obojętnie ilu) pod narkoza to 320 zł+50zł zdjęcie.Proteza akrylowa 300zł.I wiem co piszę bo właśnie wróciłam, wywalam 8 zębów.Polecam.

dodał: Nati | 2014-08-14 00:37:54

Witam, bardzo ciekawa strona i pomocne komentarze. Ja jutro mam wyrywane ostatnie 4 górne zęby tzn. 3 to koronka która już znacznie spadła. Bardzo boję się tego rwania i jak będę czuła się w takiej protezie od razu po wyrwaniu. Na pewno napiszę jak będzie. Trzymajcie kciuki

dodał: Joanna | 2014-07-31 19:57:43

Miałam usuwane po 3 zęby a na koniec 4 z przodu i od razu założoną protezę. Sama proteza kosztowała 1800 zł ale jeśli chodzi o jej wygląd, kolor , kształt to jestem w 7 niebie :) natomiast dzisiaj mijają 4 miesiące a nie byłam jeszcze u podścielenia i nie jest mi z nią wygodnie ;/ dziąsła się wyleczyły, skurczyły, i protezka już nie przylega tak jak powinna... mam nadzieję ze niedługo to zrobię i będę w 100% szczęśliwa ze swojego obecnego wyglądu :)

dodał: Joanna | 2014-07-31 19:08:14

Miałam usuwane po 3 zęby a na koniec 4 z przodu i od razu założoną protezę. Sama proteza kosztowała 1800 zł ale jeśli chodzi o jej wygląd, kolor , kształt to jestem w 7 niebie :) natomiast dzisiaj mijają 4 miesiące a nie byłam jeszcze u podścielenia i nie jest mi z nią wygodnie ;/ dziąsła się wyleczyły, skurczyły, i protezka już nie przylega tak jak powinna... mam nadzieję ze niedługo to zrobię i będę w 100% szczęśliwa ze swojego obecnego wyglądu :)

dodał: Joanna | 2014-07-31 19:03:31

Witajcie! na początku tego roku byłam jeszcze pełna obaw "jak to jest mieć protezę" i zaglądałam tutaj z nadzieją na jakieś pocieszenie... Dziś już wiem jak to jest i mogę kilka słów od siebie napisać :) Mam 28 lat od ok 10 lat wiedziałam co mnie czeka. Chodziłam do wielu dentystów i diagnoza zawsze była ta sama - możemy leczyć ale na jak długo to starczy nie wiadomo. Zęby psuły się od środka aż w końcu pękały i taki był finał. Niestety w naszym kraju (ale pewnie nie tylko) usługi stomatologiczne są bardzo kosztowne... Jak już wspomniałam na wymianę uzębienia zdecydowałam się w końcu na początku tego roku - nie było łatwo, ale zaczęłam usuwanie swoich zębów i pozostałych korzeni. Chodziłam prywatnie, najpierw w swoim rodzinnym mieście a później dojeżdżałam do kliniki powiedzmy z prawdziwego zdarzenia gdzie uwierzcie mi pomimo większych kosztów nie żałuję bo usunięcie zęba, a co gorsza korzenia W OGÓLE nie bolało.

dodał: kaska | 2014-07-15 01:16:58

prosze o kontakt catalina2625@interia.pl

dodał: kaska | 2014-07-15 01:16:00

witam mam pytanie ja mam wyrwane ostatnich 6zebow u gory i odrazu zakladali mi proteze,ale nie moge jej nawet nosic po tym zrobily mi sie jagby krwiaczki dwa biale na dziaslach i mnie boli to.A jak zakladam proteze tyl sie trzyma dobrze ale przod mi opada moze byc to spowodowane ze dziasla mi sie nie wyleczyly bo jestem 4dni po zabiegach.

dodał: ~Gość | 2014-07-12 22:20:17

ja mam1 dzien i jest mi ciezko ja nosic

dodał: ~Gość | 2014-06-13 18:09:00

EWELKA, także chcę usunąć zęby, proszę o kontakt: den5@vp.pl

dodał: nina | 2014-05-28 17:02:47

ja właśnie dziś miałam zakładaną protezę natychmiastową górną . Przyznam ,że czuję pewien dyskomfort , boję się cokolwiek włożyć do ust chyba zrobię sobie głodówkę dzisiaj i jutro . Ale uważam że lepiej pocierpieć trochę ale przynajmniej móc szczerze się uśmiechać . Mam 46 lat i chcę jeszcze ładnie się uśmiechać . Mam nadzieję , że przyzwyczaję się do niej , na razie mam trochę problemów z mówieniem i to mi najbardziej przeszkadza . Pozdrawiam wszystkich na tej stronie

dodał: ~ewelka | 2014-05-13 12:18:49

hej ja mialam 22 lata kiedy zdecydowalam sie na usuniecie wszystkich zebow I wstawienie protez akrylowych .wtym samym dniu w ktorym usunieto mi wszystkie zeby mialam zalozona proteze

dodał: ~Gość ### | 2014-03-08 23:44:06

Polecam wszystkim co się boją usuwania lub wiercenia .miła anonimowa obsługa pełny serwis :))- szybko tanio i wracamy z pełnym uśmiechem ,naprawdę http://www.i-stomatolog.pl/

dodał: ~Gość | 2014-03-06 21:34:48

polecam centrum stomatologiczne imedi - teraz mają promocję na protezy tylko 399 zł

dodał: ~rafał | 2014-03-02 22:42:46

Witam. Ostatnio usunięto mi dwie jedynki dolne, a teraz chciałbym Je sobie wstawić. Jakie rozwiązanie jest najlepsze i w miarę w rozsądnej cenie

dodał: DenMen | 2014-02-22 11:27:18

Witam, ja podobnie jak Mati poszukuję gabinetu, w którym bez problemów usunę zęby i wykonam protezy. Rzeszów/okolic, lub cały kraj.

dodał: DenMen | 2014-02-22 11:26:42

dodał: Mati | 2013-11-06 21:11:24 Witajcie. czy ktoś zna gabinet w okolicy Radomia gdzie bez zbędnego gadania o ratowaniu co się da ( jak nie ma to sensu) można spokojnie usunąć zęby i mieć wykonane protezy akrylowe... Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich :-) Witam, ja podobnie jak Mati poszukuję gabinetu, w którym bez problemów usunę zęby i wykonam protezy. Rzeszów/okolic, lub cały kraj.

dodał: ~Gość | 2014-02-21 17:44:10

dlaczego te protezy są takie drogie? szkieletowa z 3 zębami 1000zł to masakra , a skupu złomu nie ma

dodał: ~Gość Gosia | 2014-02-19 11:27:54

Mam 2 ząbki do wyrwania i do wstawienia i to sa 2ki strasznie sie boje mam 18 lat a tak mam zepsute zeby ze masakra wole umrzec niz patrzyc na swoje zęby

dodał: ~oka | 2014-02-09 12:26:59

Powiedzcie proszę ile czasu musi upłynąć od wyrwania zębów do założenia protezy najtańszej na nfz. Nie stać mnie na wizyty prywatne, a nie daję już sobie rady ze swoimi zębami. Jedynym wyjściem jest usunięcie reszty zębów i założenie protezy. Jednak przez moją pracę nie mogę sobie pozwolić na chodzenie bez zębów. Pozdrawiam

dodał: ~Gość | 2014-02-06 03:07:16

MOŻE TO I DOBRE ROZWIĄZANIE, ALE TRZEBA IŚĆ DO DOBRYCH FACHOWCÓW. Ja miałam nieszczęście trafić NA PATAŁACHÓW i trzy lata mojego życia zamienili w piekło, bo nie potrafią dobrze zrobić protezy - nie potrafią ustawić zwarcia i umocowań, przez co mam ciągle problemy. Wszystkie poprawki wiążą się z bólem, cierpieniem, stratą czasu - a wszystko to za straszne pieniądze! MIAŁO BYĆ PIĘKNIE, A WYSZŁO PASKUDNIE!

dodał: ~Gość | 2014-01-27 10:32:23

Przygód z protezami widzę jest co niemiara. Ja w sumie nie miałam żadnej. Chyba dzięki temu, że mój stomatolog z kliniki herckiej (Gliwice) zadbał o to Na początku tylko, tak jak większość, odczuwałam lekki dyskomfort, ale to chyba normalne akurat. Moja dentystka mówiła mi, że może coś takiego wystąpić. Niemniej jednak jest to do przeżycia.

dodał: mirka | 2014-01-06 10:56:43

moja mama ostatnio sobie robiła częściową protezę w http://www.j-dent.com.pl/ wyszło całkiem ok, szczęka w której brakuje kilka zębów jednak dziwnie wygląda

dodał: ~Gość | 2013-12-22 17:23:06

Wszystkich pacjentów z okolic Otwocka pod Warszawą, zapraszam na bezpłatne konsultacje w zakresie wykonania idealnych i bardzo estetycznie wykonanych protez. www.protezyotwock.com.pl

dodał: ~Gość | 2013-12-14 12:00:45

Koszt protezy szkieletowej [jednej] wynosi średnio około 1 100 - 1 300 zł. Moim zdaniem i innych jest to najlepsza proteza przy mniejszych ubytkach.Powinno być najmniej dwa zęby z lewej strony i dwa z prawej strony.Jest pełny konfort noszenia i wyraźnie się mówi.

dodał: Mati | 2013-11-06 21:11:24

Witajcie. czy ktoś zna gabinet w okolicy Radomia gdzie bez zbędnego gadania o ratowaniu co się da ( jak nie ma to sensu) można spokojnie usunąć zęby i mieć wykonane protezy akrylowe... Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich :-)

dodał: pati | 2013-10-27 02:51:24

witam mam 25 lat i czeka mnie wyrwanie gornych zebow i zrobienie szufatki calkowitej i tez sie strasznie boje ale bardziej tego rwania i odruchów wymiotnych???czym sa one spodowane bo niemam pojecia??

dodał: ~Gość | 2013-10-23 00:12:11

Witam Jakiś czas temu miałam założony most na górnej 3-5 między czasie musiałam usunąć szóstkę niemniej jakiś czas temu most mi się wyłamał. Niestety musiałam wykonać protezę aby jakoś funkcjonować. Chciałabym jednak wymienić na protezę szkieletową czy istnieje taka możliwość i jaki jest przybliżony koszt wykonania takiej częściowej protezy

dodał: ~bezkiełkowy | 2013-09-22 18:10:56

Witam, od ponad 13-tu lat noszę górną szufladkę .Zęby straciłem mając 21lat co nie było dla mnie szokiem bo to że ich długo nie ponoszę powiedziano mi gdy miałem 14 lat. Implanty to fajna sprawa ale kosztowna. Szufladka akrylowa nie jest taka straszna, po kilku tygodniach od premiery potrafiłem " obierać" kabelki jak za dawnych lat mając swoje kiełki. Myślę że górna proteza całkowita nie jest aż tak kłopotliwa . Owszem, musi być dobrze dopasowana. Moja była i nie miałem do tej pory ani jednej poprawki ale czeka mnie dolna (cała) i tu sram w portki. Trochę się obawiam brakiem stabilności. Jak ktoś ma dolną całkowitą to niech się podzieli wiedzą, Poz !

dodał: ~Natka | 2013-09-06 12:18:02

Witam mam 24 lata niestety będę nosić protezę górną przednich zębów bo z tyłu troszke jeszcze ich jest niedługo idę wyrwać górne zęby nie boję się rwania tylko tego jak ta proteza ma wyglądać będzie na nfz robiona 6 zębów przednie zęby mam strasznie zniszczone i do tego krzywe wstydzę się mówić nie uśmiecham się no bo jak na żadne imprezy nie chodzę bo po prostu mi wstyd gdziekolwiek się odezwać w szkole zawsze mi dokuczali śmiali się ze mnie

dodał: ~Gość | 2013-09-03 15:06:44

CZEKAM NA WYCISK OD POCZĄTKU ROKU ,CIĄGLE PRZESUWAJĄ TERMIN NA NFZ .WROCŁAW -UL. LEGNICKA DZIEŃ PRZED WIZYTĄ -NIE PODAJĄ PRZYCZYNY DZWONIĄ

dodał: ~Gość | 2013-09-02 21:40:33

Po różnych doświadczeniach wolę robić protezy w prywatnych gabinetach gdzie ktoś znajomy już tam był.Teraz jestem bardzo zadowolony ze swoich protez, po małych poprawkach bo lekko uciskało jest ok.Mam zrobione z dobrego akrylu który wygląda jakby był prześwitujący, nie uczula od barwników bo go nie ma, same zęby też są z mocniejszego materiału, pomiędzy zębami mam malutkie szparki wyglądają tak jak naturalne.Protetyk mówił że były gotowane(taka metoda-tak trzeba), od samego początku mogę normalnie mówić i nie seplenię.Jestem bardzo zadowolony.Nie polecam na NFZ w Łodzi Instytut Stomatologii ul. Pomorska.

dodał: ~Gość | 2013-08-29 09:48:17

Witam:) Pocieszam wszystkich "protezowiczów" :P nosiłam górną protezę 20 lat,urodziłam "z nią" 3 dzieci siłami natury,ogólnie wyjmowałam tylko do mycia. Niestety-wypadek przy pracy-i...Teraz mam nową (i góra i dół),i myślę że jest ok.Góra świetnie się trzyma-Dolna troszkę uwiera i mały problem przy jedzeniu-ale dam radę.To dopiero drugi dzień.I to prawda że najlepiej jest w ogóle jej nie ściągać,a szybko opanuje się mowę i całą resztę.I wreszcie mogę się uśmiechnąć "pełną gębą" :) Pozdrawiam:)

dodał: ~Michał | 2013-08-22 16:21:48

Teraz chyba coraz więcej osób w wieku 50,60+ zamiast decydować się na protezy, woli robić mosty i implanty, póki reszta zebów im służy - mój tata właśnie jest w trakcie leczenia w Candeo w Poznaniu, może i to kosztuje, ale przetrwa jeszcze długo, a zawsze lepiej mieć swoje zeby, niż mając niecałe 60 lat wstawiać sobie sztuczną szczękę.

dodał: gosc | 2013-08-04 14:46:39

nosze proteze od 17 lat i nadal jest problem z odruchem wymiotnym a nie jest przyslowiowym kopytem; jest bardzo plytka.teraz musze ja wymienic na kopyto bo inaczej sie nie da ,az sie boje ,dopierp zacznie sie dziac

dodał: Piotrek | 2013-07-21 01:01:56

Ja noszę protezę od 14 roku życia bo mam tak kruche zęby, że można je łamać w palcach. Dzisiaj mam 25 lat i przesiadam się na całkowitą bo niestety nic się nie dało uratować. Powiem wam tak, dla mnie to normalny stan rzeczy i nie zwracam na to uwagi, współczuję osobom, które późno przesiadły się ze swoich zębów na sztuczne - to jest nieprzyjemne bo jesteście przyzwyczajeni do swoich dziąseł, do podniebienia, a tutaj tylko szkło albo plastik. Przyzwyczaicie się, po pół roku, roku to nawet zapomnicie, że coś macie w buzi :) Moja rada: jedzcie na początku dużo landrynek i ... śpiewajcie :) Głośno, na całe gardło piosenki z dużą zawartością esek wtedy szybciej nauczycie się "obsługiwać" taką protezą a i mowa będzie lepsza. A już na pewno nie wyjmujcie protez na początku, boli bo osiadają i dziąsła się dopasowują, jest to istotne zwłaszcza po świeżym rwaniu. Trzymam za was kciuki i pozdrawiam wszystkich młodych z "szufladami"

dodał: ~Taka Hania | 2013-06-26 14:57:39

Bardzo ciekawy artykuł sama kila lat temu wstwaiałam protezę, Jeżeli chodzi o dobre protezy zębowe to zdecydowanie mogę polecić klinikę HerckaDent w Gliwicach. Jeżeli ktoś jest ze Śląska to zdecydowanie polecam. Bardzo dobre jakościowo, a do tego jeszcze nie drogie. Jestem bardzo zadowolona, dlatego to piszę :). W razie czego wklejam tu link http://www.hercka.pl/ Pozdrawiam

dodał: ~Gość | 2013-05-24 23:36:10

Czy ktoś ma protezę biofunkcyjną?

dodał: ~Gość | 2013-05-23 10:15:53

Ja swój "garnitur" (szkieletowa dolna i osiadająca górna) odebrałem dwa dni temu. Po pierwszym dniu noszenia postanowiłem je zdjąć na noc.Rano było nieciekawie, pojawił się silny odruch wymiotny. Mowa jeszcze lekko niewyraźna (coś jak przy aparacie ortodontycznym) ale czuję że będzie dobrze. Z jedzeniem na razie kiepsko, ale daję radę. Drugiej nocy już nie zdejmowałem tylko rano do mycia. Odruch dużo mniejszy.Pomaga ssanie miętówek. Własne zęby mialem fatalne (mam 43 lata) i paniczny strach przed dentystą.Trzeba było się w końcu na to zdecydować i dałem radę chociaż juz przestałem wierzyć że to zrobię.Chodzę do pracy, staram się jak najwięcej mówić. Czuję wsparcie od kolegów w pracy (pracuję w szkole) i żony. Żadnych głupich pytań czy żartów. Pierwszy raz od lat mogłem się usmiechnąć pelną buzią a nie tylko półgębkiem (chociaż odruch zasłaniania ust na razie pozostał). Po wejściu na to forum wiem żę wielu z Was ma podobne problemy. Trzymam kciuki za siebie i za Was

dodał: ~Gość Jan | 2013-05-14 21:12:17

Dzięki gościu Tomasz za proponowaną pomoc mam już 2 protetyków do wyboru od moich znajomych, którzy bardzo się tym wszystkim przejęli. Kolejna 3 pomocna ręka miała być od samej p.profesor na emeryturze (pracowała w tej instytucji) i proponowała że załatwi tak że zrobi mi ktoś polecony całkiem od początku w ramach reklamacji, podziękowałem za reklamację i już teraz ktoś mnie przekonał żebym tam w ogóle nie chłodził.Oni biorą z NFZ aż 500 zł. a mnie zrobi protetyk po czyjeś dobrej znajomości za 350 zł. Już byłem na wizycie, z powodu nabytej opryszczki (możliwe że u nich) muszę poczekać na wycisk jeszcze tydzień. Pozdrawiam wszystkich czytających, nauczyłem się trochę że warto o tych sprawach mówić swoim bliskim osobom to pomaga.

dodał: ~Gośćtomasz | 2013-05-14 18:37:01

Witaj gościu Janie jak chcesz to podam ci namiary na moją znajomą stomatolog i ona ma dobrego protetyka . Ja mam też doświadczenie z instytutem na pomorskiej ale w porę się wycofałem i protezy robił mi ktos inny jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam na gg lub skype gg .7547349 ogólnie mam całą górną prozetezę i prawie całą dolną . tylko jedna i druga nie jest w jednym miejscu robiona i p : z dolną mam problem bo urwały się chaczyki hehehehe cóż tak bywa a nie dam rady teraz pojechać by mi naprawili tam gdzie robiłem bo jestem poza krajem

dodał: ~Gość Jan | 2013-05-11 12:37:09

Witam właśnie robią mi protezę górną trwa to już blisko 2 miesiące, za tydzień mam odebrać i już teraz wiem że nie będę jej nosił. Jest za duża ciasna i niewygodna ma wielkie długie zęby większe niż w dolnej szczęce, Na moje prośby żeby zmniejszyli wymiary lekarz z Instytutu Stomatologij w Łodzi na ul. Pomorskiej dr. Tornkowska twierdzi że tak ma być. Protezę przyjmę bo robiona jest przy udziale studentów a oni dostają za to punkty, będę ją pokazywał innym lekarzom jakiej nie chcę a zmuszony jestem teraz wykonać drugą protezę prywatnie i szukam po swoich znajomych jakichkolwiek informacji kto ma dobrego protetyka, bo do tego Instytutu już się zraziłem tracąc cenny czas. Daję dwóję za wykonanie NFZ nie powinien im zapłacić za fuszerkę.Były pacjent od 2006r. Instytutu Stomatologii w Łodzi na ul. Pomorskiej.

dodał: ~DEN | 2013-04-25 17:33:33

Witajcie, mam nierówne, brzydkie zęby, całkiem świadomie chcę je usunąć i zrobić protezy. Może polecicie jakiegoś dentystę=protetyka w Krakowie.

dodał: ~Caterina | 2013-04-07 00:20:12

Witam, mam częściową protezę (tzw. wkładkę) od 11 lat zrobioną bezpośrednio u protetyka, koszt 150zł!. Niestety już od jakiegoś czasu przymierzam się do jesj wymiany ale będzie to już raczej proteza nie na 3 zęby a na 6. Z tą starą też miałam dwa tygodnie horroru i teraz wiem iż nie można się poddawac bólowi .pan protetyk tak mi ją dopasował i powiedział jak dbać , że uwielbiam go do dziś. W życiu wydałam fortunę na korony, super plomby i zniosłam dni w bólu. Niestety, żadna korona czy plomba mnie się nie ima. wypadaja i to w zastraszającym tepie! Tylko ta wkładka biedna wytrzymała. Teraz trafiłam na lekarza , który oswiecił mnie iż mam paradontozę i bardzo kródkie korzenie i cos tam jeszcze wię wszelkie próby ratowania własnych zębów to jedynie narażnie mnie na stres i finansowe kłopoty. Poszłam po rozum i dostałam odpowiedź, będę robić przez NFZ ( za te wszystkie lata nigdy nie byłam u państwowego lekarza) obie protezy , trochę poczekam ale dam radę. Wiem ,że się do nich przyzwyczaję

dodał: ~Gość | 2013-03-30 20:18:30

czasem trzeba podszlifowac protezke jesli ociera o dziosla mozna samemu

dodał: ~Gość | 2013-03-30 20:18:14

czasem trzeba podszlifowac protezke jesli ociera o dziosla mozna samemu

dodał: ~Gość | 2013-03-22 18:41:01

Ja z górną protezą czuję się jak pies w kagańcu!!!!!!!!!!

dodał: ~Gość | 2013-03-20 16:46:53

tez czekam na protezkę i mam stracha jak to będzie

dodał: ~Gość aj | 2013-03-11 22:45:44

Witam. mam pytanie związane z wyborem protezy lub wstawieniem mostów. Chodzi o dolne zęby. Mam duże braki. Most wiąże się z dużym obciążeniem, ale jest możliwy do zrobienia. Co byście polecali? Co jest lepsze proteza czy most?

dodał: ~adam 26lat | 2013-02-01 11:42:51

zaczęło sie od jedynki. potem wstawiłem sobie mostek i po pół roku sie rozdupczyło. od 6 lat mam proteze 3zębów. partacze!

dodał: ~Gość | 2013-01-29 20:33:22

hej

dodał: ~Gość | 2013-01-27 13:02:31

dodal anka

dodał: kamila | 2013-01-12 20:08:59

Ja mam protezę dolną i jest OK - w mowie nie mam problemu. Protezę zakładałam w Endo-medice w Tychach

dodał: ~Gość | 2013-01-09 08:59:07

ja mam proteze gorna od miesiaca i dosc dobrze z nia sie czuje nie mam problemow z mowa. Natomiast jedzenie to zupelnie inna sprawa nie moge ugryzc ogorka .Podczas jedzenia mam wrazenie ze sie obsuwa mysle ze za wszelka cene trzeba zostawic swoje 2 chociaz zeby w szczece by mozna bylo normalnie jesc.

dodał: ~Gość | 2012-10-23 17:32:48

Zdecydowalam się na miniimplanty dolnej szczęki,koszt czterech miniimlantow 8 tys.zł. Zrobilam już górną i dolną protezę za 3200 zł ,nic mnie nie uwiera nie obciera,ale zęby są nierówne w gornej szczęce, żle wyprofilowane i jak mam robić miniimplanty do tych brzytkich zębów,boję się .Jadę na korektę,jest to dla mnie dodatkowy koszt.

dodał: ~Gość | 2012-09-20 17:25:22

Witam mam protezę górną od trzech dni jak mówić , jeść, jak czuję ciało obce i nie potrafię mówić

dodał: ~Gość | 2012-08-04 10:39:21

Szukam dobrego protetyka ktory potrafi zrobic proteze zuchwy mam zanik dziasęł bez implantów prosze o kontakt marion2000@onet.eu lub gg42993518

dodał: ~Gość | 2012-07-24 10:09:54

czy zamawiać proteze u dentysty czy protetyka można ustalić jej odcień (barwę)

dodał: ~Gość | 2012-07-24 10:03:55

czy zamawiać proteze u dentysty czy protetyka można ustalić jej odcień (barwę)

dodał: ~Gość | 2012-07-16 14:37:17

proteza zmienila mi wyglad twarzy.Mam zapadnięte usta. Czy można coś z tym zrobić by odzyskać dawne pełne usta.Może to wina protetyka ,czy tak się dzieje zawsze.

dodał: ~venezia | 2012-07-11 22:07:04

a jak wyglada sprawa np. z calowaniem? az sie boje czy ukochany nie poczuje jezykiem,ze cos mam..albo ,ze mi obluzuje sie i wypadnie w trakcie pocalunku.Czy ktos probowal sie calowac ??

dodał: ~venezia | 2012-07-11 22:03:55

a jak wyglada sprawa np. z calowaniem? az sie boje czy ukochany nie poczuje jezykiem,ze cos mam..albo ,ze mi obluzuje sie i wypadnie w trakcie pocalunku.Czy ktos probowal sie calowac ??

dodał: ~Gość | 2012-07-09 16:45:15

Ja mam 29 lat i po dwóch ciażach poleciały mi trojki iczworki górne. Po prawej mam mostek a po lewej wstawiłam kilka dni temu implanty. Drogo ale od razu lepiej wygladam pozdrawiam

dodał: ~GośćDAWID | 2012-07-05 11:31:32

JAK NAKLADAC PROTEZE PODPOWIECCIE

dodał: ~Gość | 2012-06-28 20:52:39

Ciekawa strona jednak mało w niej wiadomości na temat czy na początku po założeniu -proteze należy nosić kilka dni ,aby się przyzwycziało podbiebienie ? Ja mam dzisiaj pierwszy dzień częściową górną sztuczną szczękę-dentysta powiedział , aby nosić dwie godziny i zdjąć , aby się przyzwyczaić,na noc zdejmować............jeszcze mam za kilka dni iść do kontroli,gdyż były problemy ze zrobieniem i dopasowaniem(wada zgryzu-co było powodem piłowania dolnych zębów) Czuję się nie komfortowo, ale dam radę i wierzę że będę nosić. Każdemu współczuję kto ma problemy z zębami a teraz ze sztucznymi.Jednak trzeba uzupełniać braki w uzębieniu. Szkoda,że zęby nie odrastają...........

dodał: ~Gość | 2012-06-24 21:11:38

mam problem od tygodnia mam górną protezę po jednym dniu noszenia czułam okropny ból nie jestem w stanie założyć jej ponownie bo ból jest nie do zniesienia a dziąsła nadal ,mnie bolą czy to uczulenie na materiał czy poprostu proteza jest źle zrobiona bo jak ją zdejmowałam miałam cala protezę odcisniętą na dziąsłach a kazde zdejmowanie czy zakładanie sprawiało wielki ból poradźcie co mam robić .

dodał: Ania43 | 2012-06-07 09:19:25

Do aneta37....tylko kogo na to stać????

dodał: aneta37 | 2012-06-04 11:21:41

Moim zdaniem najlepsze są implanty. Tylko one pozwalają trwale odbudować tkankę i cieszyć się wspaniałym wyglądem zębów. Są drogie i trzeba starannie dbać o higienę jamy ustnej, ale przywracają radość życia, jak żadne inne protezy. Tutaj można dowiedzieć się więcej na ich temat: http://nowosci-implanty.pl/?article_id=247

dodał: aneta37 | 2012-06-04 11:20:12

Moim zdaniem najlepsze są [url=http://nowosci-implanty.pl/?article_id=247]implanty[/url]. Tylko one pozwalają trwale odbudować tkankę i cieszyć się wspaniałym wyglądem zębów. Są drogie i trzeba starannie dbać o higienę jamy ustnej, ale przywracają radość życia, jak żadne inne protezy.

dodał: ~kacha | 2012-05-30 12:58:27

Witam ,mam częściową proteze na górze,ostatnio złamałam górną ,,swoją'jedynkę w sumie mam tylko 4 swoje zęby,chce je wyrwać,i zrobić nową protezę,oczywiście zależy mi żeby odbyło się to jak najszybciej i nie wielkim kosztem,słyszałam że NFZ refunduje ?tylko nie wiem ile trzeba czekać?a może ktoś wie ile prywatnie kosztuje taka proteza?

dodał: ~Gość PROSZE O KOMENTARZ | 2012-05-28 22:49:45

Witam, tak sie w zyciu mi poskladalo ze w wieku 25 mam wiekszosc popsutych zebow, zaczelo sie wczesnie, wiadomo jak to jest - kropla draży skale itd. obecnie na gorze wiecej nie mam niz mam, sporo chorowalem - totez zeby nie byly leczone - (dol mam, "jeno" sie lata). Lekarz chce mi zrobic za 17 tysi proteze szkieletowa - mi to sie widzi jako kuriozum i wolabym akrylowa protezke (tam nie wiem - mozna dwie korony zalozyc aby sie nie bujala - ale tyle starczy). Nie jestem narkomanem, nikt mi tych zebow nie wytlukl - tak poprostu wyszlo ze kasa szla na konto zamiast na leczenie (yes- jestem skapy). Uwazam wkykladanie takiej kasy w czarne wegielki za fanaberie. Czy ja jestem normalny ze nie chce miec szpanerskiej protezki szkieletowej na zatrzaskach i nie chce mi sie meczyc z kanalami i koronkami w tym co zostalo? Ja nie widze w tym nic strasznego - nie jestem zbyt egzaltowany. Mam takie pytanie - czy chodzac bez protezy, w moim wieku - po ekstracji zebow - gorna warga mi sie zapadnie?

dodał: ~Gość PROSZE O KOMENTARZ | 2012-05-28 22:31:15

Witam, tak sie w zyciu mi poskladalo ze w wieku 25 mam wiekszosc popsutych zebow, zaczelo sie wczesnie, wiadomo jak to jest - kropla draży skale itd. obecnie na gorze wiecej nie mam niz mam, sporo chorowalem - totez zeby nie byly leczone - (dol mam, "jeno" sie lata). Lekarz chce mi zrobic za 17 tysi proteze szkieletowa - mi to sie widzi jako kuriozum i wolabym akrylowa protezke (tam nie wiem - mozna dwie korony zalozyc aby sie nie bujala - ale tyle starczy). Nie jestem narkomanem, nikt mi tych zebow nie wytlukl - tak poprostu wyszlo ze kasa szla na konto zamiast na leczenie (yes- jestem skapy). Uwazam wkykladanie takiej kasy w czarne wegielki za fanaberie. Czy ja jestem normalny ze nie chce miec szpanerskiej protezki szkieletowej na zatrzaskach i nie chce mi sie meczyc z kanalami i koronkami w tym co zostalo? Ja nie widze w tym nic strasznego - nie jestem zbyt egzaltowany. Mam takie pytanie - czy chodzac bez protezy, w moim wieku - po ekstracji zebow - gorna warga mi sie zapadnie?

dodał: ~Gość PROSZE O KOMENTARZ | 2012-05-28 22:16:04

Witam, tak sie w zyciu mi poskladalo ze w wieku 25 mam wiekszosc popsutych zebow, zaczelo sie wczesnie, wiadomo jak to jest - kropla draży skale itd. obecnie na gorze wiecej nie mam niz mam, sporo chorowalem - totez zeby nie byly leczone - (dol mam, "jeno" sie lata). Lekarz chce mi zrobic za 17 tysi proteze szkieletowa - mi to sie widzi jako kuriozum i wolabym akrylowa protezke (tam nie wiem - mozna dwie korony zalozyc aby sie nie bujala - ale tyle starczy). Nie jestem narkomanem, nikt mi tych zebow nie wytlukl - tak poprostu wyszlo ze kasa szla na konto zamiast na leczenie (yes- jestem skapy). Uwazam wkykladanie takiej kasy w czarne wegielki za fanaberie. Czy ja jestem normalny ze nie chce miec szpanerskiej protezki szkieletowej na zatrzaskach i nie chce mi sie meczyc z kanalami i koronkami w tym co zostalo? Ja nie widze w tym nic strasznego - nie jestem zbyt egzaltowany. Mam takie pytanie - czy chodzac bez protezy, w moim wieku - po ekstracji zebow - gorna warga mi sie zapadnie?

dodał: ~Gość PROSZE O KOMENTARZ | 2012-05-28 22:13:11

Witam, tak sie w zyciu mi poskladalo ze w wieku 25 mam wiekszosc popsutych zebow, zaczelo sie wczesnie, wiadomo jak to jest - kropla draży skale itd. obecnie na gorze wiecej nie mam niz mam, sporo chorowalem - totez zeby nie byly leczone - (dol mam, "jeno" sie lata). Lekarz chce mi zrobic za 17 tysi proteze szkieletowa - mi to sie widzi jako kuriozum i wolabym akrylowa protezke (tam nie wiem - mozna dwie korony zalozyc aby sie nie bujala - ale tyle starczy). Nie jestem narkomanem, nikt mi tych zebow nie wytlukl - tak poprostu wyszlo ze kasa szla na konto zamiast na leczenie (yes- jestem skapy). Uwazam wkykladanie takiej kasy w czarne wegielki za fanaberie. Czy ja jestem normalny ze nie chce miec szpanerskiej protezki szkieletowej na zatrzaskach i nie chce mi sie meczyc z kanalami i koronkami w tym co zostalo? Ja nie widze w tym nic strasznego - nie jestem zbyt egzaltowany. Mam takie pytanie - czy chodzac bez protezy, w moim wieku - po ekstracji zebow - gorna warga mi sie zapadnie?

dodał: ~Gość PROSZE O KOMENTARZ | 2012-05-28 21:22:57

Witam, tak sie w zyciu mi poskladalo ze w wieku 25 mam wiekszosc popsutych zebow, zaczelo sie wczesnie, wiadomo jak to jest - kropla draży skale itd. obecnie na gorze wiecej nie mam niz mam, sporo chorowalem - totez zeby nie byly leczone - (dol mam, "jeno" sie lata). Lekarz chce mi zrobic za 17 tysi proteze szkieletowa - mi to sie widzi jako kuriozum i wolabym akrylowa protezke (tam nie wiem - mozna dwie korony zalozyc aby sie nie bujala - ale tyle starczy). Nie jestem narkomanem, nikt mi tych zebow nie wytlukl - tak poprostu wyszlo ze kasa szla na konto zamiast na leczenie (yes- jestem skapy). Uwazam wkykladanie takiej kasy w czarne wegielki za fanaberie. Czy ja jestem normalny ze nie chce miec szpanerskiej protezki szkieletowej na zatrzaskach i nie chce mi sie meczyc z kanalami i koronkami w tym co zostalo? Ja nie widze w tym nic strasznego - nie jestem zbyt egzaltowany. Mam takie pytanie - czy chodzac bez protezy, w moim wieku - po ekstracji zebow - gorna warga mi sie zapadnie?

dodał: Ania43 | 2012-05-28 19:29:55

Cieszę się, że znalazłam tą stronkę z Waszymi opisami swoich "przygód" z protezami. To podnosi mnie na duchu kiedy widzę, że nie jestem jedyną kobietą poniżej 60 roku życia ( mam 43 lata ), która zmuszona jest do noszenia protez. Jestem jeszcze na etapie wyrywania korzeni i ratowania tego co się da. Zostało mi jeszcze do wyrwania 2 korzenie, 3 zęby, które odginam językiem pod kątem 45 stopni, i założenia jednej koronki. Na górnej szczęce zostanie mi 5 koronek ( przód ), a na dole jedna koronka tylko ( 5tka ). Trochę się obawiam tego dołu ale co zrobić....stan moich finansów nie pozwala mi na żadne fanaberie - robię protezę na NFZ. Boję się ale i cieszę, że wreszcie będę się mogła uśmiechnąć "pełną gębą" :). Pozdrawiam...będę tu zaglądać.

dodał: ~Gość | 2012-05-23 21:49:09

noszę "szuflady" od 20 lat trzeci garnitur, moja Pani od zębów nie może wyjść z podziwu bo czuje się jak ze swoimi, żadne implanty, żaden ból. Sam sobie doszlifuje po zmianie , twarz już się przyzwyczaiła, mówię wyraźnie, kontroluje układ zwłaszcza przy kichaniu i śmiechu. Rzadko stosuje klej, na noc nie wyjmuję. Owszem każda wymiana to kilka dni pracy i likwidacji mikrootarć w jamie ustnej ale później przez nawet 10 lat spokój. Higiena jamy ustnej obowiązkowa nawet wielokrotna. Ja z plastikami czuję się jak ze swoimi zębami, gryzę , żuję, gwizdżę na psa i ptaki.

dodał: ewelina | 2012-05-23 14:05:51

ja również mam problem -otóż dentysta tak mi zrobił kanałówki na przedniej 4 i 5 że aż dostałam zapalenia okostnej więc trzeba było usunąć je, mam też duży ubytek kości z tego powodu. Pytałam o implanty ale w mojej miejscowości zrobienie ich jest b.drogie koszt 15 tyś bez robocizny. Nie stać mnie na to ma ktoś jakąś radę co mogę zrobić aby wypełnić ubytki??proszęo radę .

dodał: ewelina | 2012-05-23 14:04:44

ja również mam problem -otóż dentysta tak mi zrobił kanałówki na przedniej 4 i 5 że aż dostałam zapalenia okostnej więc trzeba było usunąć je, mam też duży ubytek kości z tego powodu. Pytałam o implanty ale w mojej miejscowości zrobienie ich jest b.drogie koszt 15 tyś bez robocizny. Nie stać mnie na to ma ktoś jakąś radę co mogę zrobić aby wypełnić ubytki??proszęo radę .

dodał: ~Gośćewemek | 2012-05-15 16:03:10

Dziekuję wszystkim za zwierzenia.Od razu poczułam się lepiej.Od 4 dni mam częściową górną protezę (chyba najprostszą bo na fundusz ) i przeżywam horror,ale jak ją zdejmę i zobaczę braki w uzębieniu,to myślę sobie - warto cierpieć z tym plastikiem w ustach. Pozdrawiam wszystkich serdecznie .

dodał: ~Gość | 2012-05-14 11:11:22

Protezki to koszmar, szczególnie dolna. Dlatego zdecydowałam się na 2 implanty w żuchwie, trochę za późno ta decyzja, bo mało kości, ale widziałam taką protezkę opartą na implantach i to jest pełen komfort,super, nic nie kłapie. Dlatego za wszelką cenę doradzam implanty.

dodał: ~Gość | 2012-05-14 10:18:38

mam 36 lat, od 5 mam proteze gorna. nie wyjmuje jej na noc, tylko dwa razy dziennie do mycia. rano nakladam ja na klej. nie spada, nie czuje ze ja mam. mam przynajmniej rowne zeby. nie przeszkadza mi. mam kolczyk w jezyku do tego i nie seplenie. lepiej proteza niz brak zebow. ale najlepiej miec swoje zeby. ale ja mialam wypadek i nie dalo sie uratowac:(

dodał: ~Gość | 2012-05-14 10:13:38

mam 36 lat, od 5 mam proteze gorna. nie wyjmuje jej na noc, tylko dwa razy dziennie do mycia. rano nakladam ja na klej. nie spada, nie czuje ze ja mam. mam przynajmniej rowne zeby. nie przeszkadza mi. mam kolczyk w jezyku do tego i nie seplenie. lepiej proteza niz brak zebow. ale najlepiej miec swoje zeby. ale ja mialam wypadek i nie dalo sie uratowac:(

dodał: ~Gość | 2012-05-14 10:13:20

mam 36 lat, od 5 mam proteze gorna. nie wyjmuje jej na noc, tylko dwa razy dziennie do mycia. rano nakladam ja na klej. nie spada, nie czuje ze ja mam. mam przynajmniej rowne zeby. nie przeszkadza mi. mam kolczyk w jezyku do tego i nie seplenie. lepiej proteza niz brak zebow. ale najlepiej miec swoje zeby. ale ja mialam wypadek i nie dalo sie uratowac:(

dodał: ~Gość | 2012-05-09 07:47:39

Witam ja mam 31 lat po 3 ciążach tak mi zęby poszły że musiałam po usuwac dzisiaj idę na odciski protezy boje sie trache ze jak mi ja zrobia to nie dam rady jej nosic ale jestem uparta osoba i bede sie starała aby ja nosic bo juz nie moge patrzec na siebie w lusterku tak okropnie wyglada moja twarz bez zebów.Czytam tutaj te komentarze i widze ze nie jestem jedyna młoda osoba która bedzie miała proteze i to troche podnosi mnie na duchu.Pozdrawiam wszystkich.

dodał: ~Sandra M -- do Magdy | 2012-05-05 16:38:36

Magda, witaj, a ja mam 26 lat, prawie 27... więc jestesmy w tym samym wieku... tak więc rozumiem Ciebie naprawdę bardzo dobrze. Ja mogłam sobie pozwolic tylko na to najprostrze rozwiązanie- jak pisałam- protezy akrylowe całkowite... Może kiedyś bedę mogła to zmienić. A na razie muszę żyć z dwoma kawałkami plastiku w buzi... Cały czas się przyzwyczajam. Pozdrawiam :-)

dodał: ~Gość | 2012-05-01 09:27:37

Witam nosze proteze calkowita gorna a w dolnej mam pozostawione 4 zabki aby sie trzymala lepiej.Mialam usuwane 13 zebow w znieczuleniu ogolnym ,koszt 1300zl. Protezki mam akrylowe ,koszt calosci 900 zl, Kilka razy mialam dopasowywane i teraz jest ok .Wieczorem wyjmuje , myje w pascie do protez ,wkladam do pudeleczka z dziurkami na sucho,Jeszcze czuje dyskomfort ,ale jest coraz lepiej ,i w zabkach wygladam super .Mam 56 lat i nabralam pewnosci siebie a to jest b. wazne.Zycze cierpliwosci a bedzie dobrze.

dodał: ~Magda - do ~Sandra M | 2012-04-27 13:05:21

Tylko zauważ, że będzie to dla mnie dyskonfort jeśli co wieczór będę wyjmować protezę przed partnerem, mam dopiero 25 lat, nie chcę owego partnera zrazić do siebie ale nie chce też mieć takich zębów jakie sa w tej chwili . Dlatego pytałam o tą belkę lub inne rozwiązanie

dodał: ~Gość | 2012-04-26 11:34:59

witam ja mam wtawioną górną protezke na 3 zęby ,która musze wyciągać, zdecydowałam się na nią ponieważ była niedroga ok 500zł ,jestem z niej w miare zadowolona ale jest to pewien dyskonfort ponieważ często podczas jedzenia kawałki pokarmu wchodzą mi pod nia dlatego teraz zdecydowałam sie na mostek który jest dość drogi ok 2500zł ale mam nadzieje ze będzie to dobra decyzja .

dodał: ~Sandra M. -- do Magdy | 2012-04-01 12:56:04

Magda, jeżeli Twoim priorytetem jest cena i jeżeli dysponujesz okresloną kwotą, to bezkonkurencyjna jest proteza akrylowa wyjmowalna... Nie jest to szczyt techniki, ale mozna opanować jej noszenie i nie jest tak źle- naprawdę. Mam dwie całkowite protezy akrylowe. Normalnie funkcjonuję, pracuję, uczę się, mam kontakt z wieloma osobami... Jedyne co mnie wyróżnia to poranne wklejanie protez, a po południu lub wieczorem wyjęcie ich i umycie ich. Powiem, że nie żałuję, że mam plastikowe wszystkie zęby.

dodał: Magda | 2012-03-28 17:28:43

Witam, mam rozszczep podniebienia co za tym idzie moje zęby nie są w łuku tak jak powinny być , tylko na siebie nachodzą, a wręcz rosną na podniebieniu, korzenie poplątane, poza tym na przodzie u góry popsuło mi się 4 - 5 zębów są do wyrwania, żaden dentysta się nie podejmie tego, a ja sama się panicznie boję, chcę to zrobić pod narkozą i teraz moje pytanie, co dalej bo jak już dam usunąć chore zęby to chcę wstawić protezę, a może wszystkie usunąć, mam dopiero 25 lat, chciałabym protezę taką na stałe której się nie wyjmuje czy proteza całkowita na belce Doldera to jest taka na stałe której już nie trzeba wyjmować? a może szkieletowa? Może ktoś z państwa mi przybliżyć jakie poniosę koszta za to wszystko? Bardzo proszę o pomoc osoby które już przez to przeszły. Pozdrawiam

dodał: ~Domi | 2012-03-24 20:13:06

Witam! Ja 6 lat temu musiałam usunąć jedynkę i w jej miejsce miałam zrobioną taką mała protezkę na tego jednego brakującego zęba. Trochę trwało nim się do niej przyzwyczaiłam,ale z dnia na dzień było coraz lepiej. Ale jednak ciężko było jeść coś twardego. No i uważam,że było ją widać. Jakiś czas temu trafiłam na dobrego dentystę który zaproponował mi zrobienie sobie mostku. Tak więc wczoraj miałam szlifowane zęby pod ten mostek. I cieszę się bardzo,że się na niego zdecydowałam,bo teraz będę miała w końcu ładne ząbki z przodu:)

dodał: ~Gość | 2012-03-20 18:11:08

Pamiętaj tracąc zęby tracisz kontrolę nad mimiką i twarzą. Nie daj sobie wyrywać . Niech leczą, Sztuczne są tylko atrapy i nie daj sobie wmawiać , że to zęby. To tylko atrapy zębów, które nigdy nie spełnią funkcji zębów. Lekarze namawiający do wyrywania to zwykli sadyści.

dodał: ~Gość | 2012-03-19 19:20:09

DOWCIPNIŚ!!!

dodał: ~Gość | 2012-03-19 09:20:37

Skorygować to mozna w przyszłym zyciu.

dodał: ~Gość | 2012-03-19 00:56:47

Ma gorną całkowita proteze akrylową. Nie wyjmuje jej wogóle- tylko do mycia. Najgorzej z mówieniem i z wyrazem twarzy, mam wrażenie ze zmienil mi sie wyraz twrzy, owal układ górnej wargi. czy sa jakies ćwiczenia żeby to skorygować?

dodał: ~Gość | 2012-03-18 22:00:00

Ktoś, kto chwali protezy i namawia do wyrywania musi być studentem stomatologii, albo jakimś innym pracownikiem masówek dentystycznych np higienista. I chodzi jedynie o zyski. To nieludzkie jak ten czas oszustów.

dodał: ~PILS. | 2012-03-18 00:24:41

MOŻE JEST KTOŚ KTO ODPISZE MI NA TE MOJE WCZEŚNIEJSZE PYTANKO? W GABINECIE ZAMÓWIŁEM PROTEZĘ SZKIELETOWĄ ,ALE JAKA ONA MA NAZWĘ DOKŁADNIE TO NIE WIEM.PEWNE JEST JEDNO ,ŻE JEST NA NIE METALOWEJ KONSTRUKCJI TYLKO NA ELASTYCZNEJ PODSTAWIE .ALE ZASTANAWIAM SIĘ CZY TAKA PROTEZA MUSI ELEGANCKO PASOWAĆ I PRZYWRZEĆ DO PODNIEBIENIA,TAKIEGO WRAŻENIA ABSOLUTNIE NIE ODNIOSŁEM! NA KONIEC DODAM ,ŻE TECHNIK KTÓRY JĄ WYKONUJE ZAWALIŁ SPRAWĘ I JEDEN ZĄB DAŁ Z INNEGO KOLORNIKA WIĘC POPRAWIA SWÓJ BŁĄD I KOMBINUJE ,DODAJĄC NA NOWO PRAWIDŁOWY. A CZY W WYNIKU TAKIEGO ZANIECHANIA JEST TAKA OPERACJA W PRZYPADKU TAKIEJ PROTEZY MOŻLIWA??? TO TEŻ JEST PYTANIE???

dodał: ~PILS | 2012-03-18 00:12:11

JA MIAŁBYM PYTANKO-MAM DO ODBIORU PROTEZKĘ GÓRNĄ ,KTÓRA JEST W POŁOWIE WYPEŁNIENIEM MOICH BRAKÓW.CZY TAKA NIE AKRYLOWA,TYLKO NIECO ELASTYCZNA PROTEZKA MA ZA ZADANIE PRZYSSAĆ SIĘ DO PODNIEBIENIA??? JAK JĄ PRZYMIERZAŁEM TO NA PEWNO TAKIEGO REZULTATU NIE BYŁO!

dodał: ~Sandra M. | 2012-03-13 22:33:33

witaj Margo55f :-) faktycznie z dolną protezą jest różnie, a najczęściej nie za fajnie :-( Pięć razy w sumie miałam dolną dopasowywaną ale teraz jest super. Ja mam górną i dolną protezę całkowitą, stosuje klej do protez- czuję się pewniej, ale faktycznie jedzenie ze sztucznymi zębami to wyzwanie- zwłaszcza na początku ich noszenia. Trocze to trwało zanim w miarę opanowałam te sztukę, ale i tak stwierdzam, że jeszcze jedzenie z protezami nie jest moją mocną stroną :-) myślę, że z protezami mam jakies 50% sprawności spożywania pokarmów zwłaszcza twardszych lub ciągliwych. No ale jakoś trzeba sobie radzić- po prostu na jedzenie rezerwuję sobie wiecej czasu, a np. ryb z ościami to wogóle nie ruszam bo to samobójstwo- sztuczne zęby+ryby z ościami... No i te codzienne czynności- poranne wkładanie i wieczorne/ popołudniowe wyjmowanie protez...- czynność przykra... Ale faktycznie lepsze sztuczne zęby niż pustka w buzi... zwłaszcza gdy jest się młodą osobą...Pozdrowionka :-)

dodał: margo55f | 2012-03-13 20:14:32

Witajcie współtowarzysze cierpienia! ja tez miałam wyrywane zęby i od razu wstawioną górną protezę. Pierwsze dni tragedia w ogóle nie można jeść, potem stopniowo trzeba się przyzwyczaić do żucia, gryzienia. Ale nigdy nie miałam zaczerwienionych dziąseł, odcisków czy luźnej protezy, trzymała się wspaniale. No ale teraz mam częściową dolną i te cholerne haczyki, od których psuły mi się górne zęby aż w końcu musiałam zrobić pełną protezę. Wkładam tę dolną na jakiś czas ale do jedzenia muszę wyjąć, bo nie da rady gryźć. Tak jak w przypadkach innych forumowiczów brak równowagi, bolące miejsca, ucisk itd... miałam już nieco dopasowane ale wciąż ten sam problem. Ktoś mi sugerował bez haczyków z nakładkami i bardziej elastyczną, ale 3 razy droższa niż ta, która mam. nie jesteście sami, cieszę się, że wypowiadacie się tutaj na tak niby wstydliwy temat. Ale nie trzeba się wstydzić że ma się protezę, najważniejsze, że dbamy o higienę i nie świecimy pustkami w buzi. I tak trzymać, Pozdrawiam...

dodał: ~Gość | 2012-03-03 16:14:54

mam pytanie... wracam od ortodonty iiii historia jest taka, nie mam dwóch dwójek i przez półtora roku nosiłam aparat retencyjny z podklejonymi zębami, oczywiście trzeba go ściągać za każdym razem kiedy coś jem, nie mówiąc o problemach jedzenia w szkole czy nawet w czasie świąt... Ortodonta zaproponował mi podklejone zęby na drut? od strony wewnętrznej i tu powstaje moje pytanie, czy mogę jeść z "tym" głupie kanapki ? wiem, że obiad itp jest ok, bo mielimy dalszymi zębami, a co z zwykłym jedzeniem ? jeżeli na 5 lat mam zakaz gryzienia to podziękuję.

dodał: ~Gość | 2012-03-02 22:02:59

PROSZE O POMOC!!!! Chcialabym zalozyc proteze gorna na lokatorach- na implantach--czy moglby mi ktos doradzic dobrego stomatologa...Diekuje za pomoc

dodał: ~Gość | 2012-02-24 00:06:48

Wyrywanie zębów jest barbarzyństwem. Medycyna,która nie umie ratować zębów i wyrywa tak naprawdę jest żałosna i nastawiona na kłamstwo i komercję. Człowiek bez zębów jest okaleczony i nieszczęśliwy. Nigdy sztuczne zęby nie pozwolą o sobie zapomnieć. To zwykły brak kości w jamie ustnej. Wyrywać ludziom kości i nazywać to leczeniem to szczyt hipokryzji. To wielkie zero. Wszystkim użytkownikom życzę pogodzenia się z tym i radzenia sobie jakoś. Trzymajcie się . Tak naprawdę jesteście ofiarami propagandy kaleczenia dla zysku. Walczcie o każdy własny ząb , bo nic go Wam nie zastąpi.

dodał: ~Sandra | 2012-02-14 19:28:57

... NK-- krzysztofa sandra basaj...

dodał: ~Sandra -- do "palantka" | 2012-02-12 13:50:09

akrylową protezę, jeżeli jest częściowa, można nie wyjmować na noc, natomiast całkowite protezy lepiej na noc wyjmować- dziąsła odpoczywają- fakt, dla psychiki to mało komfortowe- widok uzębienia w szklance... ale moja psychika już prowie opanowała to i podchodzę bez większych emocji do zakładania protez rano w po południu lub wieczorem do wyjęcia ich...

dodał: ~Sandra -- do Renaty | 2012-02-12 13:45:54

na NFZ to tylko proteza akrylowa wyjmowana... nie jest to szczt techniki ale najtańsze rozwiązanie... da sie z tym żyć...

dodał: ~Gość | 2012-02-09 14:50:57

ja mam miec robione implanty na dolnej i gornej szczece na dolnej 4 na gornej 6 mial moze ktos tak robione i czy to bardzo boli po wkreceniu srub slysze rozne opinie a ja bardzo sie boje

dodał: ~Gość | 2012-02-09 00:12:58

hej mam protezke dolna i gorna na stale nie musze ich wyjmowac problem jest w tym ze boli mnie szczeka cala nie jej tylko pije jak ugryze po lewej stronie mam wrazenie ze podnosi mi sie lewa strona i odwrotnie i wydaj e mi sie ze jest zaciasna dol jest oki ale gora masakra

dodał: ~Gość Renata | 2012-02-05 16:21:58

Witam. Jestem na etapie robienia porządków z zębami.W chwili obecnej mam usuniętych siedem zębów z górnej szczeki.Niestety z powodu finansowych zmuszona jestem robić wszystko z NFZ ,dopłacam jedynie za znieczulenia 20 zł.Czeka mnie teraz uzupełnianie braków za pomocą wstawek.Nie mam pojęcia jakie z oferowanych przez NFZ są najlepsze. Dużego wyboru nie ma ale może ktoś mi doradzi coś w tym temacie..Bardzo proszę o pomoc.Podam e-maila: nagare@interia.eu

dodał: ~Gość palantka | 2012-02-05 14:03:18

od roku mam górną protezę nylon dentiflex. Leciutka, łatwo się zakłada i zdejmuje, haczyki w kolorze dziąseł niewidoczne. Na tym koniec jej zalet. Po całym dniu noszenia mam odleżyny, piekące podniebienie, a od pewnego czasu GRZYBICĘ, z którą walczę za pomocą nystatyny. Zaznaczam, że bardzo się przykładam do higieny jamy ustnej, wiec nie wynika to wszystko z zaniedbania. Najwyraźniej jestem uczulona na ten materiał, który jak się okazało budzi mieszane uczucia u stomatologów. Byłam u dwóch niezależnych konsultantów, którzy kazali to świństwo precz wyrzucić i zrobić sobie akrylową. Akryl też potrafi uczulić, ale podobno to barwnik w nim zawarty uczula, wiec mozna zrobić bezbarwny, zresztą ha ha ha mogę mieć nawet czarne podniebienie, bo go i tak nie widać. Nie wiem tylko - zapomniałam się spytać, czy taką akrylową też trzeba na noc wyjmować. Psychologicznie, to okropność - zęby w szklance!!!

dodał: ~Sandra M. | 2012-01-07 22:28:17

... Początek noszenia protez był niezbyt miły. Idąc na rozpoczęcie liceum bałam się okropnie jak to będzie, jak odnajdę się w takiej sytuacji i jak zareagują ludzie. Modliłam się w duchu abym nie musiała z nikim rozmawiać. Czułam jak ciągle przybywa mi śliny którą co chwila przełykałam. Spotkałam koleżanki, wymamrotałam kilka prostych słów. Wracając do domu chciałam wyjąć protezy, ale miałam je nosić do dnia nastepnego do wizyty kontrolnej. W nocy nie spałam bo bałam się, że slina mnie udusi. Na kontroli miałam dopasowaną protezę. Potem nauka mówienia, jedzenia z protezami. Obecnie mam trzeci zestaw protez. Niby opanowałam funkcjonowanie z nimi ale nadal przykre jest wkładanie ich rano i popołudniowe lub wieczorne wyjmowanie. Na początku ryczałam robiąc te czynności. Obecnie tylko czasem... Są dni, że nie wkładam protez, nawet wychodząc po zakupy. Obecne protezy mam też dobrze dopasowane, ale nosząc je nie mogę o nich zapomnieć- są toprzecież dwa duże kawały plastiku w buzi. Sandra M.

dodał: ~Sandra M. | 2012-01-04 23:37:46

Witajcie, mam 26 lat. Zęby mi wybito, a te co zostały i co z nich zostało miałam usunięte. Tak rozpoczęłam wakacje przed pójściem do liceum. Całe wakacje spędziłam bez zębów. Protezy dostałam rano, przed pójściem na rozpoczęcie roku szkolnego ( pani protetyk zapomniała i za późno wróciła z wakacji :-( ) Tak więc z gabinetu pognałam prosto do szkoły. Dobrze, że wkleiła mi protezy. Moje mają dość grubą warstwę różowego plastiku i podniebienie daleko sięga, a i dolna proteza jast dość masywna. Fakt, że są świetnie dopasowane. A jak jeszcze używam kleju, to nic się nie przesuwa, są stabilne. Ale coś za coś. Odczuwam dyskomfort, że mam mało miejsca na język, niewyraźnie mówię, kłopot z - ś,ć,ź,r, itp. Upośledzony smak, kłopot z odczuciem temp. pokarmu. Język, czego nie dotknie- to plastik. Nie mogę powiedzieć, że zapominam o protezach- to nie realne ! Przykre jest wkładanie ich rano w usta, a wieczorem wyjmowanie z ust. No ale cóż, takie życie. Na implanty- brak funduszy :-/ Pozdrawiam S.

dodał: ~Gość | 2012-01-02 10:48:46

podobno w Czechach można zrobić protezę całkowitą z dobrego materiału,może ktoś wie o tym?

dodał: ~Gość | 2011-12-13 08:10:44

Witam . Prosze o pmomoc może ktoś miał podobny problem -- od tygodnia noszę protezę , musiłam usunąc wszystkie zeby u góry , poniewaz mam paradontozę, toroche uciska , ale problem jest w tym ze nie moge nosic poniewaz bardzo piecze mnie w podniebienie , samruję maścią , płucze szałwią , ale nic nie pomaga.

dodał: ~Gość | 2011-11-30 20:18:01

witam ja mam górę i dół zrobiony zn. protezy dół pasuje jak ulał trzyma się na dwóch haczykach góra też się trzyma ale jak jem to jest tragedia np. ugryzę chleb i przeżuwam i czuje jak mi spaduje, nie wjem czy jechać do poprawki czy co?

dodał: ~Gość 2011-11-23 21;26 | 2011-11-23 21:36:06

popieram marka brawo super-rada cierpliwosci

dodał: Katarzyna | 2011-11-07 14:07:25

Mam pytanie czy protezę widać ? Czy ktoś z boku jest w stanie odróżnić prawdziwy ząb od protezy ? Brakuje mi 4,5,6,7 chce w to miejsce założyć protezę, tzn nie chce ale muszę bo chce się wkońcu normalnie śmiać :/ i mam pytanie czy przy moich naturalnych zębach 3,2,1 będzie się odróżniać ?? I jaką protezę najlepiej założyć przy takich ubytkach ? Myślałam o szkieletowej ale podobno będzie widać te metalowe haczyki założone na trójkę a tego chce uniknąć, bo jak już napisałam chce się uśmiechać pełną buzią a nie znowu coś ukrywać.

dodał: ~Gość | 2011-11-04 20:39:46

Ja mam akrylowa górną od dziś i cięzko sie przyzwyczaić że mam coś w ustach a są to tylko 1 3 4 i dwa haczyki żeby nie spadała . Haczyki sam sobie wyregulowałem żeby dobrze siedziała .Ale z jedzeniem masakra mam nadzieę że to przejdzie .

dodał: ~Gość | 2011-10-25 14:35:30

czy można mieć górną całkowitą miękką protezkę akrylową ?

dodał: DDDD | 2011-10-15 20:15:57

Mne równiez czeka wymiana zębów,muszę usunąc co pozostało i wstawić protezę górną i dolną. Boję się strasznie.Dużo czytałam o protezach nylonowych (elastycznych) że łatwiej je zaakceptować,są lzejsze i dobrze się układają w jamie ustnej. Czy ktoś z Państwa wie coś na temat tych protez,bardzo proszę o komentarz-pozdrawiam

dodał: ~Gość | 2011-10-02 15:46:21

Witam będe musiała zrobic proteze górną częściowa, 2 jedynki,dwójki i 1 piątke czy ktoś może mi napisać ile od usuniecia zębów czeka sie na proteze

dodał: ~Gość | 2011-09-24 00:07:45

Ja mam od 2 dni protezkę górną częściową akrylową z miękkim podłożem jest lekka i bardzo ładna i ślicznie wyglądam w niej,poprawił mi się kształt twarzy dobrze mówię nawet nie seplenię jeden feler tylko że.......nie umię w niej jeść,pojutrzę idę do mojego dentysty ma mnie nauczyć ściągać i zakładać protezke, wszystko było by ok ale nie umię jeść wydaje mi się że zęby się połamią w protezie.......Mam nadzieję że wkrótce się nauczę....

dodał: ~też bezzembna | 2011-09-22 12:50:20

a aaostatnie protezy górną idolną mam założone miesiądz temu.górna ostatecznie może być,ale dolna to koszmar!!ani jeść ani spać.poprawkom iprzypiłowaniom nie ma końca ico jedna poprawka to gorzej .Dziąsła opuchnięte i posiekane jedna ranaMoże ktoś mądry wymyśli jakieś rozwiązanie

dodał: ~Gość | 2011-09-12 15:23:39

Witam a ja Was czytam i zazdroszcze otóż ja mam zanik żuchwy i nie moge nosić protezy nie stać mnie na implanty może ktoś zna dobrego protetyka ,który zrobi dobrze proteze

dodał: ~dawo | 2011-09-10 17:57:29

Witajcie. mam 28 lat co tu dużo pisac nie dbałem o zęby i teraz juz musze się pogodzic z faktem ze mam protezy górna i dolna. dokładnie 2 dni temu wykonałem zabieg wyrwania wszystkich zebow i założeniu obu protez. dopiero teraz wiem co to jest miec wlasne zeby. o tym co mi w nich nie pasuje moze za wczesnie pisac ale z cała pewnoscia pisze dla tych co maja jeszcze swoje DBAJCIE O ZĘBY!!!!

dodał: ~Gość | 2011-09-04 23:56:06

To znów ja bezzębna.Moze ktoś powie mi ile kosztuje proteza gdzies taniej ale zrobiona dobrze.Znalazłam jedna tez pania stomatolog za 1500 zł.ale niestety musiała bym nic nie jesć nie robić opłat to za dwa miesiace moze bym zrobiła taka.O przeprasza zapomniałam o najwazniejszym o lekach za które nie miała bym czym zapłacić.I co tu wybrać???? leki czy zęby....

dodał: ~Gość | 2011-09-04 23:37:22

Witajcie kochani - mam protezy od roku wcześniej miałam górna i dolna od 4-rek.To dla mnie męka ,chdziłam do przymiarek 4 razy nie moge jeść seplenię,córka mówi że mam zapadnięta górna część ust a pani stomatolog twierdzi uparcie że wszystko jest w njlepszym porządku.W buzi brakuje mi miejsca na język dlatego seplenię,moje zęby sa jakby wsuniete do środka.O dolnej nic nie mówie bo ta to dopiero niewypał.szkoda że tak niektórzy stomatolodzy traktuja swoich bezzębnych...Za kazdym razem dostawałam papierek do zgryzu,który musiałam przesówać w jeda i druga strone - żeby nie wiem jak to zawsze odcis na papierku był,a może pani stomatolog(długoletni) tego nie potrafiła zobaczyćZapraszam podam adres osobom którym trzeba wyprosowac wystające zęby.do tego właśnie nadaje się moja pani stomatolog. Poniewaz u nas w miasteczku nie ma innej pani ani pana stomatologa to wszyscy sa sepleniący......Pozdrawiam i radzę szukać,pytac i poświęcić parę groszy wiecej ale nie chodzić do rejonu.

dodał: ~Gość ja | 2011-08-07 19:42:06

jestem bardzo niezadowolona z protwezy dolnej lata mi w ustach nie moge jesc a pani stomatolog mowi ze musze sie przyzwyczaic jak z kims rozmawiam to widac jal proteza sie porusza klejwystarcza mi na ok 2 godz jezeli nie jem i nie pije jednym słoem masakra

dodał: ~Gość ja | 2011-08-07 19:42:01

jestem bardzo niezadowolona z protwezy dolnej lata mi w ustach nie moge jesc a pani stomatolog mowi ze musze sie przyzwyczaic jak z kims rozmawiam to widac jal proteza sie porusza klejwystarcza mi na ok 2 godz jezeli nie jem i nie pije jednym słoem masakra

dodał: ~drona | 2011-07-02 18:41:35

Witam. Mam problem ze swoimi protezami: górną i dolną - obie częściowe. Absolutnie razem są nie do użycia więc postanowiłem przyzwyczaić się najpierw do górnej. Niestety ból przy jedzeniu jest okropny. A jeść muszę i to mięso, bo jestem dializowany i wyniki są słabe. Prawdziwy dramat dla ludzi nie mających kasy na implanty. Pytanie: gdzie w Polsce jest godny polecenia stomatolog i protetyk?

dodał: ~Gość | 2011-06-17 19:49:09

Mam pytanie, od dwoch dnia mam proteze górną częściową na klamerkach. Jak jem z jednej strony czuje jak mi "chlupie" ślina pod dziąsłami gdzie jest proteza. Czy to normalne?

dodał: ~GośćMonika | 2011-06-12 17:42:35

Przed 3 dniami usunieto mi naraz 8 zebow i zostala natychmiast zalozona proteza .Pierwszw 2 dni byly okropne ale juz jest lepiej . Pani doktor powiedziala ze musze ja janosic caly czas w nocy tez a wszystko bedzie dobrze.Ptrzebna tylko cierpliwosc Nie jest latwo ale pocieszam sie tym ze to okplo 7 miesiecy :Pozniej zostana wbudowane implanty

dodał: ~Gość .... | 2011-06-07 13:44:49

witam wszystkich. mam stracha.dziś jadę po odbiór strasznie się boję... najgorzej się boję akceptacji środowiska czy nie będą się śmiać ze mnie :) pozdrawiam wszystkich życzę wytrwałości WAM i sobie

dodał: ~Gość | 2011-06-02 22:22:40

no nie jak czytam tego co mowi ze o zeby trzeba dbac to mnie krew zalewa !!!! dbaj obys czsem nie dostal dystoni jak ja i wielu innych (a zreszta dostan nie bedziesz glupot pisal ) tez musialam protezke zrobic na 4 jeju swedzi i nie moge sie przyzwyczaic ale to dopiero 2 dni wiec moze bedzie ok jeju czy wy tez tak macie ?????????

dodał: Wojtek | 2011-05-31 12:52:48

Te protezy to tragedia . Chciałem tanio do poszedłem do protetyka zrobił mi cos takiego ale w życiu to nie działało. Potem okazało się ,że najlpeij jak dentysta okresli co i jak. Wydałem kasę na przygotowanie zebów no i drugie to ĆOŚ. Jakoś działa... Własne zęby to własne.. z protezą to ciąglę sa koszty i nie to samo.

dodał: ~POMOCY!!! | 2011-05-16 16:40:41

witam mam 15 lat miałem wypadek i straciłem przednie górne zęby (obie 1 i 2) i nie wiem czy nie jestem za młody na proteze

dodał: ~Gość | 2011-05-15 22:08:50

pytania można zadawać na forum --> pytanie do lekarza

dodał: ~witam | 2011-04-26 18:35:11

mam pytanie? jestem w trakcie usuwania górnych zębów pod protezę,mam usuwane po dwa zęby słyszałam o protezie natychmiastowej jak to wygląda?mam do usunięcia jeszcze sześć zębów ale czy stomatolog może je usunąć naraz?i założyć taką protezę?nie bardzo to rozumie?

dodał: ~Gość | 2011-04-23 18:09:26

Witam,nosze protezę górną od tygodnia i jest coraz lepiej.Nic nie ma prawa bolec,jesli boli to znaczy,że proteza jest spartaczona.Dziś zaczęłam jeśc z moimi nowymi zębami i nie jest tak żle ;)

dodał: ~Miki | 2011-04-21 08:42:12

Protezy to aparaty leczniczo-rehabilitacyjne. Trzeba oddzielić psudo naukę T.j jakieś pokątnie wykonywane protezy właczając te z NFZ. cała sztuka do pzrygotowanie zębów do protez. proteza z metalu bez przotowania zębów to nie jest proteza szkieletowa :)) Są protezy które nosi się w nocy decyduje o tym dentysta. Protezy akrylowe : technika wycisku i zgryzu to podstawa , jakośc akrylu jak np klasy high impact, zębów ( są zwykłe jak Wiedent i luksusowe jak zęby Myerson) sa protezy na wieloletnim miękkim podłożu NOVUS i szereg innych. A najlepsze protezy i tak nie zastąpią własnych zębów

dodał: ~Gość | 2011-04-19 17:14:29

Witam ja tez bardzo się obawiam czy przyzwyczaję się do protezy,ale najgorsze jest to że mam straszną dentofobie i dopiero jestem w trakcie usuwania zębów,nie mam pojęcia jak to przeżyje,usunęłam dopiero dwa i to pod znieczuleniem a i tak bolało.

dodał: ~witam | 2011-04-11 14:58:34

witam

dodał: ~Gość | 2011-04-07 23:45:47

Mam protezę górną całkowitą, a dolną częściową.To jest koszmar. Górna proteza jest tak gruba i masywna ,że mam kłopot z utrzymaniem jej w ustach.Trwa to już prawie rok a ja nie mogę się do niej przyzwyczaić ,bo zaraz zbiera mi się na wy...ty.Miałam już podpiłowywaną bo była bardzo głęboka, ale to nic nie poskutkowało.Tak więc zostało mi tylko męczyć się codziennie.Pozdrawiam wszystkich cierpiących z tego powodu.

dodał: ~Gość | 2011-03-30 19:04:37

treść

dodał: ~Gość technik dentystyczny | 2011-03-27 21:56:04

Jeśli pacjent odczuwa pieczenie po załozeniu protezy istnieje duże prawdopodobieństwo ,że jest uczulony na składnik masy akrylowej .Nalezy wtedy wykonac proteze z akrylu bezbarwnego .

dodał: ~GośćTeresa | 2011-03-25 15:57:35

Witam ja protezę górną mam od 2 godzin jest mi ciężko ale dam radę .Pozdrawiam wszystkich .

dodał: ~Gość | 2011-03-23 00:32:48

ja .dopiero czekam na tymczasową strasznie boję się żeby gdzieś nie wypadła mi.podczas rozmowy lub jedzeńia

dodał: ~Krasnopiura | 2011-03-22 06:30:45

Z powodu wypadku miałem chwiejne zęby i przy jedzeniu odczuwałem straszny ból,więcje wszystkie usunełem i zrobiłem protezy ,dół-góra.Często mi pękały to następne zrobiłem ze wzmocnieniem(w górnej siatka a w dolnej drut).Nosze już 5-c lat ,wyglądają jak swoje zęby a dolna podklejam Protefixem ijest super.Do protez trzeba się przyzwyczaic ,chyba ze są zle zrobione.Ja osobiscie na noc wkładdm do wody z małą iloscią wybielacza do bielizny i ząbki są czyste i pachnące..Dbajcie i o te zastepcze bo bez pogryziena pokarmu ,będziecie odwiedzac gastrologa.Pieknegu usmiechu życzy Bogumił.B.z łodzi.

dodał: ~schwarze hexe | 2011-03-20 21:40:05

od kilku dni mam czesciowa proteze dolna, w dwoch miejscach jest ona osadzona na metalowych koronach. Moj problem polega na tym, ze mam ogromne trudnosci z jej wyjmowaniem , codziennie "walcze" przed lusterkiem przez dobre pare minut. Zreszta moja dentystka tez mocowala sie z moimi zabkami.To wszystko jest dosc bolesne. Zastanawiam sie czy ta proteza jest wlasciwie wykonana i czy daloby sie ja poluzowac

dodał: ~Gość | 2011-03-17 11:35:46

ja nosze protezę górna całkowitą i dolną częściową od 2 dni-to jest dla mnie koszmar bolą mnie dziąsła,seplenię jak mówię,mam trudności w jedzeniu-kromkę chleba jem 20min,dolna proteza podczas jedzenia rusza się,boje się zdjąć górną np.do umycia bo bardzo boli przy wkładani,a co z dolną czy jest żle dopasowana,czy stosować krem mocujący-błagam pomóżcie.

dodał: ~Gość | 2011-03-11 16:14:57

Od kilku lat noszę protezy /góra,dół/ szkieletowe.Owszem czasem, przy szybkim mówieniu muszę "hamować", gdyż mówię nieco niewyrażnie, ale cóż wiek i związane z nim przypadłości trzeba dzielnie znosić.Oby nie było większych trosk z powodów zdrowotnych!

dodał: ~Gość | 2011-02-18 22:53:35

odp dla pani wiosny ja też mam proteze drugi dzień żle sie czuje praktycznie ni nie jem złe samopoczucie i td , ale mam taką nadzieję że z biegem czasu to minie :)_nie poddaje sie i nie wyciągam tego z buzi tylko do mycia a druga sprawa że bardzo mnie bolą dząsła i podnębienie ale się nie poddaje-życze powodzenia dla pani i dla siebie

dodał: ~Gość | 2011-02-12 14:03:01

Witam. Proszę o pomoc. Nie mogę nosić górnej protezy, gdyż po jej założeniu bardzo piecze mnie podniebienie, a dentystka nie umie mi pomóc. Co robić?

dodał: ~Gość | 2011-02-08 10:20:36

"Bo za młodu dbać o ząbki trzeba i protezki nie będą potrzebne" Genialne są takie teksty. Tylko kompletny ignorant moze coś takiego napisać.

dodał: ~Gość | 2011-02-08 10:18:56

Ja na jutro jestem umówiona z protetykiem. Będę miała częściową górną i dolna protezę. I już mam stracha, czy ja się przyzwyczaję, czy dobiorę odpowiednią. Brrr. tyle tego teraz jest na rynku. Wszyscy mi doradzają szkieletową. A mnie przeraża ten metal w ustach.

dodał: ~Gość2011.01.2522; 35 | 2011-01-25 22:41:40

mam protezę 2 dzień jest to proteza górna częściowa (lewa strona od jedynek) czuję się okropnie przeszkadza mi to podniebienie jest mi niedobrze co robić

dodał: ~Gośćwe | 2011-01-23 23:48:06

we wtorek idę odebrać protezę górną brakuje mi tylko 2456 ale bardzo się boję czy dam rade zaakceptować coś obcego w ustach

dodał: ~fiona | 2011-01-23 14:46:55

witam , czyli można i powinno się nosić stale dzień i noc czy nie wolno ?

dodał: ~Gość | 2011-01-14 10:41:27

to nie jest takie proste jak sie wydaje. Mam gore szkieletowa natomiast dol ruchomy w pelnym tego slowa znaczeniu. Przy kazdej rozmowie dolna prtoteza unosi sie do gory i tu jest problem. mam wrazenie, ze za chwile mi wypadnie klej nic nie pomaga . Co robic?

dodał: ~Gośćbozena | 2011-01-10 10:20:28

ja mam dopiero miec jeszcze nie znam co to bedzie za proteza bardzo sie boje do tej pory mialam most porcelanowy ale pod nim zostala tylko 7 i 3 wiec teraz tylko proteza ruchoma ale jaka jest najleprza?

dodał: ~Gość | 2010-12-17 00:21:26

ja podobnie,proteze szkieletowa nosze 3 lata,jest bardzo dobrze zrobiona,ale tez nie moge sie do niej przyzwyczaić,nosze do pracy i na inne wyjscia z domu.Moja dentystka powiedziała ,ze 35% osób ma problemy z mówieniem i akceptacja protezy,

dodał: ~Gość | 2010-12-09 17:29:21

Bo za młodu dbać o ząbki trzeba i protezki nie będą potrzebne

dodał: ~Gość | 2010-12-08 14:01:33

witam, co to znaczy podścielić protezę zębową????man ok.2 miesięcy i dentysta mi oznajnił ze trzeba ją za jakiś czas podścielic...mam nadzieję ze dobrze zapamietalam to słowo

dodał: ~Gość | 2010-12-03 10:52:32

Witam wszystkich! Mój problem jest taki ,od kilku lat mam protezę górną i dolną nie całkowitą,teraz zastanawiam się na proteza zatrzaskową,czy ktoś z Was zmienił protezę akrylową na protezę zatrzaskową,jeżeli tak to gdzie ,czy mógłby mi poradzić jakiś dobry gabinet?Z góry dziękuje za odpowiedź.

dodał: ~yan;) | 2010-11-19 13:19:54

nie taki diabeł straszny jak go malują ,ja mam górną i dolną protezę dlatego proszę się nie martwić gdy na początku jest coś nie tak,wszystko będzie dobrze potrzeba tylko cierpliwości i trochę czasu,w moim przypadku przez 3 mce stosowałem krem do podklejania,teraz po 8 miesiącach radzę sobie bez podklejania i jem wszystko na co mam ochotę ;)życzę dużo cierpliwości ;)

dodał: ~yan;) | 2010-11-19 13:19:05

Pani Wiosno ;) ja również trzymam za panią kciuki z pewnością uda się pani po paru dniach zapomni pani że ma protezę gdyby miała pani jakieś pytania chętnie coś poradzę ;)

dodał: ~yan;) | 2010-11-19 13:11:35

nie taki diabeł straszny jak go malują ,ja mam górną i dolną protezę dlatego proszę się nie martwić gdy na początku jest coś nie tak,wszystko będzie dobrze potrzeba tylko cierpliwości i trochę czasu,w moim przypadku przez 3 mce stosowałem krem do podklejania,teraz po 8 miesiącach radzę sobie bez podklejania i jem wszystko na co mam ochotę ;)życzę dużo cierpliwości ;)

dodał: ~Michał | 2010-11-10 14:43:46

Super. Proszę je tylko nosić stale, nie ściągać na noc i z jakiegoś innego powodu. Nadal trzymam kciuki. Pozdrawiam serdecznie Michał

dodał: wiosna | 2010-11-10 14:10:16

witam, ja mam drugi dzień proteze, jak dla mnie jest dziwne uczucie ale za swoje błędy trzeba płacić...myslę ze bedzie dobrze ,(tylko trzeba sie przyzwyczaić)czy jest ktos.. kto nosi właśnie protezę parę dni???prosze w pare zdan jaka wasza reakcja...PS. POZDRAWIAM PANA MICHAŁA ZA JEGO KCIUKI.

dodał: ~Gość | 2010-11-05 13:29:05

Witam ! To nie jest straszne. Noszę protezy od kilkunastu lat i nie mam z tym żadnych problemów. Powiem więcej są chyba lepsze od moich naturalnych. Tak że proszę się nie bać, przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą i świetnie Pani sobie poradzi. A te pierwsze kilka dni szybko zlecą. Pozdrawiam i trzymam kciuki Michał Ps. Tylko niech Pani dobrze dopasują, aby nie było żadnych luzów. To b.ważne.

dodał: wiosna | 2010-11-05 11:30:20

witam, czekam na proteze ,boję sie strasznie, jestem po chorobie i to było jedyne wyjście, prosze o kilka miłych zdań jak z tym żyć!!!nam 38lat i nie myślałam ze tak będzie,

dodał: ~Gość | 2010-10-20 08:23:02

Musialam usunąć wszystkie zęby w górnej szczęce, na protezę muszę czekać od 6 do 8 tygodni. Odczuwam straszny dyskomfort bo pracuję zawodowo. Nie mogę swobodnie ani mówić ani jeść.Pocieszeniem dla mnie jest to, że połowa moich znajomych ma protezy i jest zadowolona. Sama sobie zyczę wytrwania.

dodał: ~Yucca | 2010-10-07 15:26:54

Ja tez noszę protezę szkieletową już około 15 lat prawie 24 godz. na dobę.Myję tylko w corega tabs i czasem szczoteczką, ale one podobno rysują powierzchnie zębów.Jest super, ale troche sie zużyła.Boje sie wymienić , bo nie wiem czy się na nowo przyzwyczaję i znowu ten dyskomfort na początku.Moja stomatolog radzi mi wymienić.Wydatek 900 zł.Juz jestem umówiona na wizytę.Zobaczymy!

dodał: ~Gość | 2010-10-07 14:04:00

Ja noszę protezę częściową szkieletową 12 lat i są dni,że jej nie czuję, a jest tak, że mi przeszkadza. Ale cóż lepsze to niż nic.

dodał: Marek | 2010-10-06 10:04:19

To dlatego się Pani nie może przyzwyczaić - trzeba nosić ją stale dzień i noc - po kilku dniach nie będzie Pani odczuwała obcości. Sam to przeszedłem i podobnie postępowałem. Dopiero moja stomatolog okropnie mnie skrzyczała i zabroniła wyciągania. I miała rację. Proszę się kilka dni przemęczyć, a będzie dobrze. Pozdrawiam Marek

dodał: ~Gość | 2010-10-05 23:37:37

ciekawa strona,.JA SAMA NOSZE PROTEZE SZKIELETOWA I POMIMO.ZE JEST DOBRZE ZROBIONA NIE POTRAFIE SIE DO NIEJ PRZYZWYCZAIC.NOSZE TYLKO DO PRACY.

dodał: ~Gość | 2010-10-03 15:57:35

Bardzo ciekawa strona, na prawdę dużo się z niej dowiedziałam.