zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Protetyka - protezy szkieletowe, osiadające czy bezklamrowe? 26-02-2020

Współczesna protetyka oferuje pacjentom szeroki wybór uzupełnień braku uzębienia. Jedną z możliwości jest wykonanie protez ruchomych. Protezy zębowe szkieletowe, bezklamrowe i osiadające różnią się między sobą nie tylko materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem mocowania, ale także komfortem użytkowania. Na pytania dotyczące protez odpowiada Szymon Chełstowski, z gabinetu Twój Dentysta w Grójcu. Protetyka jest jednym z kluczowych elementów oferty w gabinecie.

 

Protezy zębowe kojarzą nam się z nieco uciążliwym dla pacjenta kompletem sztucznych zębów umieszczonym w imitacji dziąseł. W niewyszukanych żartach komediowych taka proteza wypada staruszkom gdy się śmieją lub zostaje wyciągnięta z ust razem z gryzioną przez kogoś kromką chleba. Czy to aktualna rzeczywistość pacjentów używających protezy?

 

Lek. Dent. Szymon Chełstowski (Twój Dentysta, Grójec): Współczesna protetyka ma do zaoferowania pacjentom coraz lepsze protezy zębowe, których używanie jest komfortowe i bezpieczne dzięki stabilnemu zamocowaniu. Całościowe protezy akrylowe, kojarzone stereotypowo ze wspomnianych wyżej filmów to tylko jedna z możliwości – a dodatkowo dzisiejsze uzupełnienia są coraz doskonalsze technologicznie i sprawiają coraz mniej problemów. Pacjenci mają do wyboru także protezy szkieletowe, protezy bezklamrowe czy elastyczne protezy akronowe. Wszystkie z nich, jeśli są wykonane prawidłowo, pozostają stabilne i nie wypadają.

 

Jakie uzupełnienia dają najwyższy komfort użytkowania? Które protezy wybrać?

 

Przede wszystkim wybór protezy w dużym stopniu zależy od stanu uzębienia i dziąseł pacjenta. Oczywiście nie bez znaczenia jest też budżet. Im więcej pacjent ma zachowanych własnych zębów, tym możliwości działania dla stomatologa są szersze. Uzupełnienia ruchome mogą być mocowane w oparciu o naturalne zęby lub implanty. Np. protezy szkieletowe mocuje się za pomocą różnego typu klamer znajdujących oparcie w zębach. Protezy bezklamrowe przymocowuje się z kolei dzięki systemom zatrzasków i zasuw umieszonych na uzupełnieniu i tzw. zębach filarowych, lub implantach. Na pewno wszelkie systemy uzupełnień oparte o zęby lub implanty dają większą stabilność niż pełne protezy osiadające, których oparciem są dziąsła.

 

Czy protezy osiadające są dziś lepsze w porównaniu z tymi, które zakładano kiedyś?

 

Dzisiejsze protezy osiadające mogą być dodatkowo wzmacniane lub wykonane z bardzo elastycznego tworzywa – acronitu. Akron (acronit, acron) jest materiałem termoplastycznym, który świetnie przylega do dziąseł.

Jeżeli chodzi o tzw. zwykłe protezy, w gabinecie Twój Dentysta Grójec protezy osiadające proponujemy pacjentom najczęściej w wersji wzmocnionej przez zatopienie wewnątrz protezy siatki lub łuku odlewanego, a nie doginanego, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Protezy bez wzmocnień częściej ulegają złamaniu.

 

Jak wygląda proteza szkieletowa?

 

Proteza szkieletowa zawsze obejmuje obie strony łuku zębowego (górnego lub dolnego). To konieczne, nawet jeżeli nie brakuje zębów po drugiej stronie. Jest to warunek uzyskania równomiernego rozkładu sił nacisku na protezę w jamie ustnej. Elementy protezy zastępujące naturalne zęby są umieszczone w imitacji dziąseł a całość spaja metalowy szkielet. Najczęściej stosuje się obecnie stopy chromo-kobaltowe oraz chromo-niklowe. Aby zamocowanie protezy szkieletowej było możliwe, pacjent musi mieć własne zęby lub wykonane implanty.

 

A co kryje się dokładnie pod pojęciem protezy bezklamrowej?

 

Proteza bezklamrowa to bardzo stabilne uzupełnienie, które można zastosować także w przypadku bezzębia (całkowitego braku zębów u pacjenta). Należy wtedy wykonać implanty, na których osadzone będą części zatrzasków (patryce) łączące się z matrycą umieszczoną w protezie. Dzięki temu rozwiązaniu uzupełnienie protetyczne trzyma się bardzo mocno i ryzyko jego wypadnięcia np. podczas jedzenia czy uprawiania sportu i jest zminimalizowane. Oprócz tego proteza bezklamrowa zapewnia świetny efekt estetyczny – osobom postronnym trudno się zorientować, że pacjent ma stałe uzupełnienia ponieważ system zatrzasków schowany jest w dodziąsłowej części protezy – wewnątrz protezy. Bardzo ważne dla użytkowników jest też to, że nie muszą stosować żadnego kleju do stabilizacji protezy (tak jak ma to miejsce przy protezach osiadających).

 

Czy raz wykonana proteza wystarczy nam na całe życie?

 

Wszystko zależy od tego, jakie zmiany będą zachodzić w jamie ustnej pacjenta oraz jaka proteza została wykonana. Z upływem czasu zmieniają się nasze dziąsła i kości, które w podeszłym wieku ulegają cofnięciu i osłabieniu. Może mieć to wpływ na stabilność protezy i wymusza jej zmianę lub skorygowanie. W wielu przypadkach dochodzi też do utraty zębów, które w momencie wykonania protezy były w jamie ustnej. Przyczyną tego mogą być np. stany chorobowe wymagające usunięcia zęba. Może też dojść do utraty zębów w wyniku wypadku albo nieleczonych chorób przyzębia – np. paradontozy. W takich przypadkach konieczna jest wymiana protezy, która opierała się o te utracone zęby.

 

Istotny jest też efekt estetyczny – czasem do wymiany protezy dochodzi na skutek jej przebarwienia i uszkodzeń mechanicznych. Zaawansowane technicznie protezy – np. bezklamrowe – mają pewien zakres regulacji, który pozwala zachowywać wysoki komfort ich użytkowania przez długi czas. Podstawowe osiadające protezy akrylowe znacznie szybciej stają się niedopasowane, mogą uszkadzać dziąsła, powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych przez zaniżenie zwarcia oraz wykazywać znaczną ruchomość w trakcie jedzenia  i mowy. Wtedy trzeba je często wymienić.

 

Ile trwa przygotowanie protezy? Czy można wszystko załatwić w gabinecie, czy też konieczne są wizyty w innych placówkach medycznych?

 

W przypadku naszego gabinetu leczenie protetyczne w Grójcu ma charakter kompleksowy. Pacjent który potrzebuje protezy ma umówione wizyty tylko w gabinecie i nie musi odwiedzać żadnych innych placówek. Czas przygotowania protezy zależy od stanu uzębienia pacjenta. Zanim zaczniemy dopasowywać protezę należy w większości przypadków zająć się wyleczeniem wszystkich wymagających interwencji zębów.  Jeśli jakiś ząb stwarza ryzyko dla powodzenia leczenia protetycznego, trzeba sytuację wyjaśnić. W takich wypadkach może być konieczne reendo, czyli ponowne przeleczenie kanałowe niektórych zębów, założenie koron lub usunięcie tych zębów, których nie można uratować. W najbardziej optymistycznej wersji, jeśli nie jest konieczne żadne leczenie, do przygotowania protezy potrzebne są tylko dwie wizyty.

 

lek. dent. Szymon Chełstowski
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

 

Twój Dentysta, Grójec, ul. Zdrojowa 13A/2A.
https://twojdent.pl

Komentarze