zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Problemy kardiologiczne dzieci 12-07-2018

Choroby serca i układu krążenia zwykle kojarzą nam się ze starością. Chociaż ryzyko wystąpienia wielu z nich rzeczywiście rośnie wraz z wiekiem, nie oznacza to wcale, że nie mogą dosięgnąć znacznie młodszych ludzi. Narażone są na nie również dzieci, dlatego nie można bagatelizować pierwszych niepokojących objawów. W wielu przypadkach szybka konsultacja ze specjalistą może uratować życie małego pacjenta.

 

Zaburzenia rytmu serca u dzieci

 

Wbrew pozorom arytmia serca nie dotyczy wyłącznie dorosłych, odnotowuje się ją często również wśród dzieci. Może być wrodzona lub nabyta, mieć charakter trwały lub przejściowy, w wielu przypadkach zdiagnozowanie przyczyny arytmii jest niezwykle trudne. Obok wad wrodzonych mogą być za nią odpowiedzialne liczne choroby, w tym infekcje, zapalenie mięśnia sercowego oraz zaburzenia składu płynów ustrojowych. Może do niej dojść również na skutek mechanicznego uszkodzenia mięśnia sercowego lub zażywania niektórych leków lub środków narkotycznych. W przypadku podłoża genetycznego w niektórych przypadkach objawy można dostrzec dopiero po wielu latach. Arytmii nie należy lekceważyć – serce dotknięte tą dysfunkcją nie pracuje w odpowiedni sposób i przepompowuje mniejsze ilości krwi. O ile osoba dorosła jest w stanie rozpoznać część objawów (np. kołatanie serca, zaburzenie rytmu), w przypadku małych dzieci jest to zdecydowanie trudniejsze. Często obserwuje się wówczas objawy niecharakterystyczne, takie jak wymioty, bladość, drażliwość czy wzmożone pocenie.

 

Wady serca u młodych ludzi

W wieku dziecięcym można również często stwierdzić wrodzone wady serca. Szacuje się, że występują u ok. 1% noworodków. Czynnikiem zwiększającym ryzyko ich wystąpienia są m.in. wady serca wśród innych członków rodziny, zdiagnozowanie u matki fenyloketonurii, cukrzycy lub chorób układowych tkanki łącznej, więcej niż dwa poronienia lub zażywanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Do wad serca u dzieci mogą doprowadzić jednak nawet infekcje przechodzone podczas ciąży, dlatego niezwykle ważna jest skrupulatna diagnostyka. Większość badań można przeprowadzić jeszcze w trakcie życia płodowego!

 

Zawał dotyczy nie tylko dorosłych!

 

Zawał w powszechnej świadomości dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Jest to jednak błędne przekonanie. W rzeczywistości może dotknąć również dzieci, w tym niemowlęta. Trudności wywołuje przede wszystkim postawienie poprawnej diagnozy. Problemem jest nie tylko utrudniona komunikacja z małym pacjentem, ale również częsty brak charakterystycznego obrazu EKG oraz niejednoznaczny wzrost markerów sercowych. Bardzo często przyczyną zawału wśród dzieci są wrodzone wady serca, które nie zostały właściwie rozpoznane. Szczególnie niebezpieczny jest zespół Bland-White-Garlanda, związany z niewłaściwą budową naczyń wieńcowych. Ryzyko zawału zwiększają również choroby nabyte, w tym przede wszystkim wywołana infekcją retrowirusami choroba Kawasaki. Starsze dzieci mogą, podobnie jak osoby dorosłe, przejść zawał związany z niewłaściwym stylem życia. Stres oraz spożywanie dużych ilości substancji zawierających podwyższającą ciśnienie krwi kofeinę może, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do powstania poważnych schorzeń.

 

Leczenie zawału serca

 

O stan serca należy dbać już od dziecka. Jeżeli zaobserwowaliśmy u swojej pociechy objawy, wskazujące na problemy z układem krążenia, należy bezzwłocznie skonsultować się z poradnią kardiologiczną dla dzieci. Wczesne rozpoznanie choroby i otoczenie małego pacjenta fachową opieką może uratować jego zdrowie lub życie, a w wielu przypadkach przywrócić również pełną sprawność tego najważniejszego narządu.

Przychodnia Kardiologiczna Kardiofon oferuje konsultacje kardiologiczne dzieci i dorosłych.

Komentarze