zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Pierwsza wizyta u dentysty 24-07-2019

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do dentysty?

 

Powinno to nastąpić zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów u dziecka, co dzieje się około 6-8 miesiąca życia. Lekarz sprawdzi wówczas, czy ząbki prawidłowo się rozwijają i w razie potrzeby podejmie działania profilaktyczne. Należy pamiętać, by na kontrolne wizyty zabierać dziecko co 3-4 miesiące. Zęby mleczne bowiem są wyjątkowo podatne na próchnicę, która w ich przypadku rozwija się szybciej niż w zębach stałych. Kolejny ważny moment w rozwoju zębów następuje około 3-4 roku życia malucha. To wtedy bowiem pojawia się ostatni mleczny ząb i konieczna jest kontrola dentystyczna. Lekarz sprawdza czy nie pojawiła się próchnica, czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo i czy dziecko ma prawidłowy zgryz. Jeśli okaże się, że nie do końca tak jest wtedy można skorzystać z usług jakie oferuje Ortodoncja Kraków.

 

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę do dentysty?   

 

Zanim w życiu dziecka pojawi się dentysta powinno dowiedzieć się od rodziców kim jest „ten pan” lub „ta pani”. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne jest przygotowanie malucha na pierwszą wizytę u stomatologa. Przede wszystkim nie powinno się używać zwrotów sugerujących strach, czy ból, np. „nie bój się”, czy „to nie będzie bolało”. Słysząc to dziecko poczuje zagrożenie, zamiast spokoju. Dobry efekt przyniesie natomiast proste wytłumaczenie, jak będzie wyglądała wizyta u lekarza i czemu ma ona służyć. W celu uspokojenia dziecka możemy naszą „opowieść” nieco urozmaicić wprowadzając postaci z bajek.

 

Jakiego lekarza wybrać?

 

Dentysta to zawód pełen wyzwań, mali pacjenci wymagają bowiem odpowiedniego podejścia i szczególnych względów. Wpisując w wyszukiwarkę „Stomatolog dziecięcy Kraków” zwracałam uwagę na wygląd gabinetów, czy jest kącik zabaw i w jaki sposób urządzona jest poczekalnia oraz miejsce badania. Radosne obrazki, klocki, misie, czy książeczki obrazkowe – taki asortyment okazuje się bardzo pomocny, szczególnie gdy malucha czeka borowanie lub zakładanie plomby. Niezwykle istotne jest również podejście dentysty: sympatyczny, szczery uśmiech, łagodne usposobienie, umiejętność odwrócenia uwagi.

Komentarze