zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Piasek nerkowy a kamica nerkowa 14-03-2016

Kamica nerkowa to choroba, w której przebiegu w nerce tworzą się złogi (kamienie) z substancji chemicznych stanowiących składniki moczu. Cały proces powstawania złogu rozpoczyna się, gdy zawarte w moczu minerały lub sole kwasów wytrącają się i powstają niewielkie kryształy, potocznie nazywane piaskiem. Z czasem kryształki mogą się powiększyć do rozmiarów niewielkich kamieni.

 

Co jest przyczyną powstawiania kryształów? Naukowcy przedstawili kilka teorii. To - upraszczając - przesycenie moczu substancjami, które mogą ulec krystalizacji, albo obecność organicznej materii (np. komórki nabłonka, drobnoustroje), wokół której mogą powstawać kryształy. Przyczyną powstawania kryształów może być także zbyt mała ilość substancji hamujących sam proces krystalizacji.

 

 

Większość kryształów jest samoistnie wydalana z organizmu podczas oddawania moczu. W przeważającej liczbie przypadków chorzy nawet nie wiedzą, o tym, że w ich nerkach one powstają. Czasami zgłaszają się do lekarza, bo zaobserwowali w moczu coś, co przypomina piasek nerkowy. Ale najczęściej na tym etapie kamica nerkowa przebiega bezobjawowo.

 

Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy „ziarno piasku” urośnie do rozmiarów kamienia (zdarzają się kamienie kilkucentymetrowe). Czasami powoduje tępy ból w okolicy lędźwiowej, mylony z bólami kręgosłupa. Jeśli kamień utknie i zablokuje prawidłowy odpływ moczu, rozpoczyna się bolesna i bardzo przykra dla chorego kolka nerkowa.

 

To nagły ból, który zaczyna się w okolicy lędźwiowej i promieniuje w kierunku dołu biodrowego, pachwiny, pęcherza i narządów płciowych. Mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty, krwiomocz, uczucie parcia na mocz połączone z trudnościami w jego oddawaniu. Czasami pojawia się też gorączka i dreszcze. Jak nie dopuścić do tego bolesnego, przykrego ataku kolki nerkowej?

 

Warto wspólnie z lekarzem zastanowić się nad sposobami jej zapobiegania. Profilaktykę powinny przede wszystkim podjąć osoby, u których przy okazji badań USG i obrazowania RTG jamy brzusznej wykryto kamienie nerkowe niepowodujące dolegliwości, osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka kamicy nerkowej, a także narażone na czynniki ryzyka (gorący klimat, zbyt małe spożycie płynów).

 

Podstawą profilaktyki kamicy nerkowej jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów do 3-4 litrów na dobę, po to, by zwiększyć wydalanie moczu i go rozrzedzić. Najlepszym wyborem jest woda (zwykła), słaba herbata, herbatki owocowe. Pić powinniśmy regularnie, małymi porcjami przez cały dzień, nie zapominając o co najmniej dwóch szklankach wody przed snem.

 

W wydalaniu drobnych kamieni nerkowych z układu moczowego pomagają złożone preparaty ziołowe dostępne bez recepty w aptekach. To pasty, a także kapsułki, tabletki i proszki zawierające zioła, które działają moczopędnie i przeciwzapalnie. Zwiększają diurezę, co zmniejsza ryzyko krystalizacji soli mineralnych i tym samym redukuje powstawanie złogów w układzie moczowym. Do składników aktywnych takich preparatów należą m.in. ziele skrzypu, kwiat bzu czarnego, korzeń lubczyka i liść czarnej porzeczki, kłącze perzu, liść brzozy, korzeń pietruszki, ziele nawłoci, ziele skrzypu, ziele rdestu ptasiego.

 

Ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta, bogata w nieprzetworzone warzywa i owoce. Jeśli znamy budulec kamieni, czyli składnik mineralny, który powoduje powstawanie złogów, możemy zastosować dietę specjalnie zalecaną do danego rodzaju kamicy nerkowej.

 

Piasku w nerkach w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć.

 

Dr n. med. Ryszard Hanecki

Komentarze

dodał: ~marcel | 2018-03-27 16:07:07

Profilaktycznie, by uniknąć ponownego ataku kamicy dobrze jest stosować preparaty o działaniu moczopędnym, np. ziołową fitolizynę. Trzeba też dużo pić i często siusiać.