zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Ortodoncja - Czyli Jak Pozbyć Się Wady Zgryzu. 21-05-2018

Aparat ortodontyczny - co musisz o nim wiedzieć

 

Nowoczesny człowiek coraz bardziej zwraca uwagę na swój wygląd, a piękny uśmiech jest niejako jego wizytówką. Wpływa nie tylko na estetykę, ale także na komfort psychiczny oraz samoocenę, pomaga zwiększyć pewność siebie. Jedną z głównych dróg do osiągnięcia zamierzonego celu jest ortodoncja,  która umożliwia wyprostowanie zębów za pomocą aparatów.

 

Prosty zgryz to także kwestia zdrowotna. Umożliwia odpowiednie rozdrobnienie pokarmu, co także może uchronić przed chorobami układu pokarmowego. Zmniejsza również ryzyko rozwoju próchnicy i paradontozy. Niektórzy lekarze uważają, że proste uzębienie pozwala zapobiec także innym chorobom.

Aparat ortodontyczny

Co to jest i do czego służy aparat ortodontyczny

Jest to niewielkie urządzenie, które pozwala wyprostować zęby i skorygować wady zgryzu oraz często leczy kompleksy. Niekiedy pomaga także osobom z wadami wymowy. Noszenie aparatu staje się coraz bardziej modne. Wielu nastolatków, czy nawet osób w średnim wieku sięga po aparat, mając prawidłowy zgryz.

 

Aparat często nazywany jest “klamerkami na zęby”. Składa się z pierścieni metalowych przyklejonych do zębów oraz małych zamków. Przez te zamki przewlekany jest cienki drut, działający na zęby z określoną siłą i ustawiający je w prawidłowym szyku. Zamki są najbardziej widocznymi elementami aparatu, do wyboru są metalowe, akrylowe, porcelanowe, a także z kryształu.

 

Porównanie odsetka dzieci i młodzieży leczących się u dentystów i ortodontów w latach 2009 i 2014.

Źródło: stat.gov.pl

Rodzaje aparatów

Na rynku dostępnych jest coraz więcej aparatów ortodontycznych, różniących się budową czy wyglądem. Najczęściej jednak dzieli się je ze względu na ich sposób umocowania. Rozróżniamy aparaty przymocowane na stałe oraz takie, które samemu można zdejmować.

Aparaty ruchome

Stosuje się je u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które nie posiadają jeszcze pełnego uzębienia. Ich organizm się rozwija, przez co stały aparat nie byłby skuteczny. Aparatem ruchomym można korygować tylko te wady, które lekarz uzna za niewielkie, niewymagające usuwania zębów. Najczęściej zakładany jest on na kilkanaście godzin dziennie. Dziecko czy rodzic może sam go zdjąć w każdej chwili. Noszenie sprawia, że zęby mają właściwe nachylenie oraz odpowiednio rozrasta się szczęka, przygotowując miejsce dla zębów stałych.

 

Cechy ruchomego aparatu ortodontycznego:

 • nie są noszone przez całą dobę, przez co nie są zbyt uciążliwe;

 • niewielki ból zębów w porównaniu do stałego aparatu;

 • łatwa higiena;

 • korygują jedynie proste wady;

 • stosuje się je tylko u dzieci i młodzieży;

 • nie pozwalają idealnie ustawić zębów.

Aparaty stałe

Tego typu aparaty są mocowane tylko na zębach stałych. Zakłada je i zdejmuje tylko ortodonta, więc konieczne jest noszenie go 24h na dobę. Składają się z zamków, pierścieni oraz drutu, który prostuje zęby, naciskając na nie. Czas noszenia aparatu ustala lekarz, w zależności od tego, jak poważna jest wada zgryzu.


Obecnie coraz więcej osób dorosłych decyduje się na aparaty stałe. Oprócz mody wpływ na to ma także lepszy dostęp do leczenia ortodoncyjnego, presja otoczenia, czy koszt samego urządzenia. O cenach aparatów ortodontycznych dowiesz się w dalszej części artykułu.

Aparaty retencyjne

Ten rodzaj aparatu stosuje się po zdjęciu aparatu stałego. Ma on za zadanie utrwalić efekty leczenia oraz przystosować zęby do nowego ustawienia. Bez niego zęby mogłyby powrócić do wcześniejszego ułożenia. Aparaty retencyjne mogą być stałe lub ruchome, a okres ich noszenia jest ustalany indywidualnie przez ortodontę.

Cechy stałego aparatu ortodontycznego:

 • zakładać i zdejmować go może tylko ortodonta;

 • noszony 24h na dobę;

 • stosowany tylko na stałe zęby;

 • w zależności od wady, może być noszony nawet kilkanaście lat;

 • coraz bardziej popularny, panuje moda na noszenie aparatu;

 • początkowo odczuwany jest niewielki dyskomfort.

Kiedy zakładać aparat

 

Dzieciom aparaty zakłada się, gdy mają wszystkie stałe zęby, natomiast w przypadku dorosłych nie ma górnej granicy wieku. Jednak im starszy człowiek, tym trudniejsze jest leczenia wad zgryzu ze względu na większe uwapnienie kości oraz niekiedy wadliwą budowę szczęki lub żuchwy. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz ułoży zęby w prawidłowym położeniu. Popularne stają się aparaty lingwalne, które zakłada się od wewnętrznej strony. Cechuje je łatwiejsze czyszczenie raz brak widoczności przy uśmiechu.

 

 

Jak przebiega zakładanie aparatu stałego

Jeśli lekarz stwierdzi, że konieczne jest leczenie ortodontyczne, należy udać się do specjalisty. W zależności od wady konieczne może być kilka wizyt u ortodonty.

 

Czynności wykonywane przed założeniem aparatu ortodontycznego:

 • oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i osadu;

 • uzupełnienie wszystkich ubytków w zębach;

 • pantomogram - wykonanie panoramicznego prześwietlenia zębów;

 • cefalometria - boczne zdjęcie czaszki;

 • fotografia stanu uzębienia;

 • wykonanie modeli diagnostycznych, czyli gipsowe wyciski zębów, służące do dobrania odpowiedniego aparatu oraz sposobu ułożenia uzębienia;

 • niekiedy usunięcie zbędnych zębów.

Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich badań wybiera się optymalną metodę leczenia.

 

Proces zakładania aparatu rozpoczyna się od nałożenia na zęby trzonowe specjalnych pierścieni. U niektórych osób konieczne jest wcześniejsze (około tygodnia przed) umieszczenie elastycznych elementów pomiędzy zębami, które mają za zadanie stworzyć miejsce dla pierścieni. Po zamocowaniu pierścieni można przystąpić do instalacji aparatu. Do każdego zęba, za pomocą specjalnego kleju, przykleja się zamki, do których z kolei mocuje się ligaturą elastyczny drut. Ortodonta robi to bardzo starannie, ustalając siłę uciskania zębów według wcześniejszego planu. Korekcji ulegają też korzenie, aby zęby ułożyły się w równym szeregu.

 

Kolejne wizyty u lekarza odbywają się najczęściej co miesiąc. Ortodonta sprawdza stan uzębienia, stopień poprawy zgryzu oraz nanosi niewielkie poprawki w ustawieniu aparatu. Leczenie zazwyczaj trwa około 2-3 lata. W przypadku dużej wady oraz zaawansowanego wieku leczenie może trwać nawet kilkanaście lat.

 

Kto nie może założyć aparatu ortodontycznego

Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami immunologicznymi, takimi jak białaczka.

Osoby z cukrzycą oraz zaburzeniami hormonalnymi także powinny zrezygnować z aparatu, ponieważ leczenie u takich osób nie przebiega prawidłowo. Natomiast osoby leczone, u których poziom hormonów i cukru jest w normie, mogą nosić aparat.

Osoby przyjmujące leki na osteoporozę. Takie leki powodują zmianę struktury kości, przez co leczenie jest trudne.

Osoby z postępującą chorobą przyzębia (stany zapalne).

Czego nie wolno robić

W początkowym okresie noszenia aparatu ortodontycznego zęby mogą być bardziej wrażliwe. Podczas jedzenia i picia trzeba trzymać się kilku ważnych zasad:

Nie należy gryźć bardzo twardych pokarmów, takich jak: marchewki, jabłka, orzechy. Lepiej pokroić je na mniejsze kawałki lub zrobić z nich papkę.

Trzeba ograniczyć jedzenie słodyczy, szczególnie ciągnących się batonów, cukierków (krówka) czy gum do żucia. Resztki słodyczy dostają się w zakamarki aparatu, skąd trudno je usunąć.

Rezygnacja z napojów gazowanych. Dwutlenek węgla powoduje rozpuszczanie kleju mocującego zamki do zębów. Jeśli jednak napój gazowany został spożyty, należy kilkakrotnie przepłukać usta wodą oraz umyć zęby pastą.

Gabinet stomatologiczny

Higiena zębów

W przypadku aparatów ruchomych nie powinno być z tym problemu. Wystarczy na czas mycia zębów, czy jedzenia twardych pokarmów zdjąć aparat.

Z aparatami stałymi sprawa jest bardziej skomplikowana. Po każdym nawet najmniejszym posiłku należy koniecznie umyć zęby specjalną szczoteczką do aparatów, aby resztki pokarmu nie zalegały w trudno dostępnych miejscach. Mogłoby to ułatwić rozwój bakterii, które powodują rozwój próchnicy i trudnych do leczenia chorób dziąseł. Dlatego ważne jest jak najczęstsze mycie zębów oraz płukanie ich wodą z dodatkiem specjalnych płynów stomatologicznych. Ważna jest tutaj konsekwencja w działaniu, jeśli zależy nam na efektach.

 

Poprzez noszenia aparatu może dojść do uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej. Może dochodzić do zakażeń oraz odczucia bólu, który utrudnia jedzenie czy picie. W takim przypadku warto zastosować preparaty przeciwzapalne, tworzące warstwę ochronną na powierzchni rany (np. kwas hialuronowy).

Ile kosztuje aparat ortodontyczny

To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba planująca korekcję wady zgryzu. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, ponieważ koszt jest zależny od kilku czynników.

Aparaty ruchome są prostsze w budowie i tańsze od stałych. Można je kupić już za 500-700 zł.

Droższe są aparaty stałe. W zależności od materiału, z którego są zbudowane, ich ceny są różne. Poniżej przybliżone koszty aparatów stałych w zależności od materiału.

Metalowe: 1300 - 1700 zł za 1 łuk;

Porcelanowe: 2000 - 2500 zł za 1 łuk;

Kryształowe: 2400 - 3000 zł za 1 łuk.

 

Inne aparaty:

Lingwalny: 4800 - 6000 zł za 1 łuk;

Retencyjny: 400 - 800 zł za 1 łuk.

Do ceny samego aparatu należy doliczyć pozostałe koszty: wizyty u ortodonty, badania wstępne, akcesoria do czyszczenia, zdjęcie aparatu.

Aparaty ortodontyczne są coraz bardziej popularne. Oprócz znaczenia zdrowotnego również posiadają walory estetyczne. Wiele osób decyduje się na założenie aparatu na zęby ze względu na panującą modę, kwestie zdrowotne są na drugim planie. Należy jednak pamiętać kto nie może z tego skorzystać, oraz jak dbać o aparat i zęby. Higiena oraz konsekwencja w działaniu to klucze do osiągnięcia zamierzonego efektu. Ze względu na popularność, koszty aparatów z roku na rok są niższe. Odpowiednie urządzenie należy dobrać, uzgadniając szczegóły z ortodontą, który doradzi, jaki rodzaj aparatu będzie najkorzystniejszy do uzyskania pięknego uśmiechu.

Komentarze