zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu 03-03-2016

Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

 

Ciąża trwa 9 miesięcy. Dla kobiet, które muszą zmagać się z dyskomfortem związanym z dolegliwościami typowymi dla tego czasu, często ciąża jest zbyt długa. Każdy kolejny dzień przynosi kolejne wyzwania, ograniczenia, ból, niestrawność, problemy z nocnym wypoczynkiem. I dlatego na finale ciąży jest tylko jedno marzenie – niech te objawy ciąży się skończą, a ja zobaczę w końcu upragnione maleństwo. Zazwyczaj charakterystyczne dla trzeciego trymestru jest zmęczenie, poczucie, że już wystarczy i silna determinacja.

 

To całkiem inaczej niż wtedy, kiedy wszystko się zaczyna, kiedy na pierwsze objawy ciąży czeka się z wielkim napięciem.

 

Brak miesiączki

 

Pierwszym poważniejszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Gdy krwawienie nie pojawia się w wyznaczonym terminie, można podejrzewać ciążę.

 

Nie jest to objaw, który daje pewność, bo przyczyn zatrzymania miesiączki może być wiele, ale jest on na tyle ważny, że warto wykonać test ciążowy.

 

Wahania nastrojów

Początki ciąży to również nagłe zmiany nastrojów, wahania hormonów, przejścia od radości do gniewu, smutku. Burza, jaka przychodzi w tym szczególnym czasie, powoduje, że przyszła mama czuje się jak na karuzeli, nic nie jest pewne, stabilne i jednoznaczne. To wprowadza dodatkowe napięcie i poczucie braku kontroli nad życiem: rozczarowanie, nierzadko smutek.

 

Bolesność piersi

 

Ciążę można również rozpoznać po piersiach. Bardzo wczesnym objawem jest ich wrażliwość, szczególne wyczulenie na dotyk, niekiedy przyszła mama nie może w spokoju wypoczywać, leżenie na brzuchu czy boku powoduje dyskomfort. Typowe dla tego okresu jest także mrowienie, powiększenie biustu i poczucie, że noszone biustonosze są za małe.

 

 

Apatia i zmęczenie

 

Na początku ciąży pojawia się również apatia i zmęczenie, które trudno porównać do czegokolwiek innego, z czym przyszła mama się mierzyła. Zazwyczaj jest to tak duże wycieńczenie organizmu, że  nie można go ignorować. Potrzeba zwolnienia, przespania się, poleżenia jest tak spora, że nie można postąpić inaczej jak słuchać organizmu. W tym szczególnym momencie potrzeby dziecka są najważniejsze i dlatego Matka Natura robi wszystko, by przyszła mama wzięła je pod uwagę i postępowała tak, by płód miał jak najlepsze warunki do rozwoju.

 

Mdłości

 

Na wczesnej ciąży dochodzi również do innych zmian. Młoda mama zauważa większą wrażliwość na zapachy, jest bardziej wyczulona na smaki. Często znane i lubiane potrawy zwyczajnie jej nie smakują. Poza tym niezależnie od pory dnia, mogą pojawiać się mdłości (wcale nie poranne) i wymioty, które niekiedy wyraźnie utrudniają funkcjonowanie.

 

Więcej o pierwszych objawach ciąży? Zapraszamy tutaj http://www.sosrodzice.pl/objawy-ciazy/

Komentarze

dodał: Malina | 2018-11-19 21:59:40

Chodziło ci o adres https://www.exitdoor.pl/dzieci/test-ciazowy/ ??? Zgadzam się! Dobre i cenne wskazówki!

dodał: Malina | 2018-11-19 21:50:59

Chodziło ci o adres https://www.exitdoor.pl/dzieci/test-ciazowy/ ??? Zgadzam się! Dobre i cenne wskazówki!

dodał: ~Małosia | 2018-08-28 17:23:32

W przypadku podejrzeń ciąży warto wykonać test ciążowy. Polecam artykuł na ten temat - https://www.exitdoor.pl/dzieci/test-ciazowy/ Warto wybrać odpowiedni by się nie denerwować.