zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Nowoczesność wkracza do przychodni. Jakie zmiany czekają służbę zdrowia? 08-05-2017

W ramach elektronicznej platformy do gromadzenia danych medycznych ma powstać m.in. portal, z którego będzie można zalogować się do konta pacjenta, sprawdzić informacje na temat podmiotów świadczących usługi medyczne oraz listy oczekujących. W związku z takimi udogodnieniami przychodnie i gabinety czekają ważne zmiany.

Koniec z papierowymi receptami?

Jedną z kluczowych innowacji w przychodniach i gabinetach jest e-recepta, która ma zostać wdrożona już w 2017 roku. Zamiast standardowych druczków zapisywanych „lekarskim pismem” pacjent będzie otrzymywał kod dostępu do recepty zapisanej w systemie P1. Elektroniczna recepta będzie dostępna z poziomu internetowej karty pacjenta, do której dostęp będzie miał zarówno lekarz, jak też pacjent oraz – po zeskanowaniu kodu recepty – farmaceuta. Wprowadzenie elektronicznych recept ma zapobiegać fałszowaniu oraz nieczytelności recept i jej konsekwencjom. Poza tym e-recepta umożliwi zwiększenie możliwości weryfikacji w przypadku leków refundowanych. Czy zatem wraz z pojawieniem się e-recepty papierowe druczki na zawsze odejdą do lamusa? Niezupełnie. Lekarz będzie mógł wydrukować receptę, którą zapisał wcześniej w systemie, i wręczyć ją pacjentowi w tradycyjnej formie.

Karta pacjenta online

Sporym udogodnieniem dla pacjentów i lekarzy ma być również elektroniczna dokumentacja medyczna. Oznacza to, że wszystkie dokumenty i karty pacjentów, przechowywane do tej pory w teczkach i szufladach, zostaną wprowadzone do systemu i będą dostępne online. Dzięki temu lekarz będzie mógł szybciej pozyskiwać potrzebne mu informacje dotyczące historii choroby, a także zlecać badania laboratoryjne i odczytywać wyniki. Dostęp do internetowej karty będzie miał również pacjent, po założeniu konta i potwierdzeniu swojej tożsamości – przy pomocy konta ePUAP, certyfikowanego podpisu elektronicznego lub osobiście, we wskazanym urzędzie. Na internetowym koncie pacjenta znajdą się m.in. dane o przebiegu leczenia, o planowanych świadczeniach publicznych i prywatnych oraz o przepisanych lekach i sposobie ich dawkowania.

Program do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej

W związku z informatyzacją placówki medyczne będą musiały zostać wyposażone nie tylko w dobry sprzęt, ale także w oprogramowanie medyczne. Program powinien zawierać funkcje umożliwiające łatwą obsługę elektronicznej dokumentacji medycznej: szablony dokumentów, kalendarze i harmonogramy do ustalania planu wizyt oraz elektroniczne recepty. Na http://www.mediporta.pl/funkcje/ można znaleźć również takie funkcjonalności, jak rozliczenia z NFZ, moduły integracji z laboratoriami czy zarządzanie bieżącą obsługą pacjentów. Wybierając oprogramowanie, warto przede wszystkim przeanalizować jego funkcje pod kątem potrzeb konkretnej placówki medycznej – przychodni czy prywatnego gabinetu.

Komentarze