zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Męski świat seksu - cz. 1 04-06-2018

Motto : „Masturbacja to uprawianie seksu z osoba która się najbardziej kocha” – Woody Allen

Mąż dzwoni do żony _ „ słuchaj Marysia , ja jestem w tej chwili u seksuologa, który się pyta kiedy ostatnio uprawialiśmy seks ? - A kto dzwoni - pada odpowiedz.

 

Najważniejszym organem, wokół którego “kręci się “ męski świat seksu to członek (fallus, prącie ,penis).W literaturze można się spotkać z jego bogatym nazewnictwem, niejednokrotnie nazywany armatą, bananem, członem, dłutem czy fajfusem. Nikogo nie powinno również dziwić określenie dziobak, korzeń, maczuga, kapucyn lub ogór, a mowa oczywiście o penisie I choć z punktu widzenia fizjologii życie bez penisa jest możliwe, większości panów trudno je sobie wyobrazić. Już od najmłodszych lat mężczyźni żyją w przekonaniu, że są posiadaczami wyjątkowego skarbu, stanowiącego nieocenione źródło rozrywki dla siebie, a z wiekiem także dla partnerki. Celem artykułu jest bliższe przedstawienie tego narządu , jego fizjologii , patologii, a także męskiego świata seksu

 

Budowa i fizjologia członka

Prącie stanowi narząd homologiczny do damskiej łechtaczki, z tą różnicą, że przebiega przez nie ostatni odcinek cewki moczowej, łączący męski układ rozrodczy z układem moczowym. Ujście cewki znajduje się na szczycie żołędzi prącia. Prącie posiada zdolność do erekcji, która jest możliwa dzięki specyficznej budowie. Wyróżniamy nasadę oraz część ruchomą (trzon i żołądź). Część ruchoma składa się z dwóch ciał jamistych oraz jednego ciała gąbczastego osłaniającego cewkę moczową, tworzącego żołądź i opuszkę. Podczas wzwodu ciała jamiste zostają wypełnione krwią napływającą tętnicą grzbietową prącia i tętnicą głęboką. Z żył powierzchniowych krew odpływa do żyły grzbietowej prącia, z żył głęboki zaś do splotu sromowego. Nasada przytwierdzona jest odnogami ciał jamistych do kości łonowych i kulszowych. Poza tym prącie pokryte jest skórą, która luźno leży na tkance podskórnej, co umożliwia zwiększenie rozmiaru podczas wzwodu przy jednoczesnym swobodnym zsunięciu napletka.

Wbrew obiegowej opinii rozmiar prącia nie ma znaczenia w kontekście sprawności seksualnej i satysfakcji partnerki. Nie zmienia to jednak faktu, że wielkość członka niejednokrotnie jest źródłem kompleksów i niskiej samooceny, a co za tym idzie również niepowodzeń zawodowych wśród wielu mężczyzn. „Niemal każdy mężczyzna zazdrości innemu penisa” twierdził doktor Bernie Zilbergeld. Mężczyźni od zawsze skrycie konkurowali z innymi w wielkości członków. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po zwyczajach odległych przodków. Uderzali penisami w brzuchy, by onieśmielić przeciwników, lub potrząsanie nimi przed twarzami poddanych, było pełną manifestacją siły i zajmowanej pozycji. Dwoma słowy było powodem do dumy..

Jednak spoglądając do podręczników anatomicznych można przekonać się, że uśredniona długość penisa w spoczynku waha się między 6-10cm, a podczas erekcji wzrasta do 11-16cm, natomiast średnia głębokość pochwy to zaledwie 10cm. Jako, że w przyrodzie wszystko jest możliwe to zdarzają się penisy nie przekraczające 7cm tzw. mikropenis, jak osiągające 30cm. Także najnowsze badania opublikowane na łamach „British Journal of Urology International” w marcu 2015r. obalają mit, jakoby każdy mężczyzna miał być obdarzony „20-centymetrowcem”. Według nich średnia długość penisa w spoczynku to 9,16cm przy obwodzie 9,31cm, a w erekcji 13,12cm z obwodem 11,66. Obwód mierzono u podstawy członka. Pomiarów dokonywał personel medyczny co zaowocowało przebadaniem 15 521 mężczyzn różnych ras i w różnym wieku. W Unii Europejskiej dane są podobne ( Polacy mieszczą się w tej średniej )

Nie można także zapomnieć, że tak samo jak nie ma dwóch różnych twarzy tak nie ma dwóch identycznych penisów. Poza długością i obwodem różnią się kształtem, oczywiście w pewnych granicach, mogą być zakrzywione w prawo, w lewo, w górę, w dół, różnić kolorem. Już z samym wyglądem członka wiąże się wiele wróżb i przepowiedni, co dodatkowo podkreśla istotę rzeczy. Tybetańczycy i Hindusi wierzą, że zbyt duży penis zwiastuje niepowodzenie, brak męskiego potomka i niedostatek. Mały, prosty i muskularny jest symbolem dobrobytu i dobrego materiału ma męża.

 

Wizerunek penisa

Skąd wziął się fenomen członka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W społeczeństwie utarło się powiedzenie, że ktoś „myśli tą drugą głową” i choć jest to z fizjologicznego punktu widzenia niemożliwe, to silne podniecenie, któremu towarzyszy erekcja, zaburza racjonalne myślenie i często odbiera trzeźwe spojrzenie na świat. Jak mawiał Sofokles, posiadać penisa, „to być przykutym łańcuchem do szaleńca”. Być może osobliwość tegoż narządu polega na bezpośrednim skojarzeniu penisa z przetrwaniem gatunku, wigorem, a także władzą i dominacją. Po dziś dzień możemy oglądać mnogość motywów i wizerunków w kulturze i sztuce. Penis, a dokładniej fallus, czyli członek we wzwodzie, niejednokrotnie sprowadzany do rangi bóstwa, był źródłem fascynacji starożytnych twórców. Świadczyć o tym może niezliczona ilość posągów ukazujących mężczyznę w pełnej okazałości. Szczególną mnogość można dostrzec w starożytnej Grecji, która upodobała sobie szczególnie niewielkie penisy. W przeciwieństwie do Greków, Rzymianie doceniali wielkość męskiego przyrodzenia. Penisy stanowiły także cenne trofea wojenne. Po najeździe na Libię w 1200 roku p.n.e. Egipcjanie zdobyli aż 13 240 członków!

 

Obrzezanie

Mówiąc o historii i kulturze nie można zapomnieć o religii. Jednym z najstarszych obrzędów ściśle związanym z prąciem jest obrzezanie. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na częściowym usunięciu napletka. Szacuje się, że na świecie obrzezanych jest ok. 15% mężczyzn. Termin ten stosuje się także w przypadku kobiet, jednak o ile rytuał ten dokonywany na chłopcach jest postrzegany jako element tradycji i kultury o tyle obrzezanie dziewcząt uważa się na gwałt na ich ciele i psychice.

Na świecie działa wiele organizacji walczących o zaniechanie tego typu działań. W tym miejscu rodzi się pytanie czy to nie natura powinna wieść prym nad kulturą i tradycją? Wielu odpowie, że tak, jednak trudno przeciwstawiać się praktyce starszej niż jakakolwiek religia, liczącej sobie 4 tys. lat, a być może nawet 15tyś. Obrzezania dokonuje się z trzech powodów.

  • Pierwszym z nich są względy religijne. Wykonywane u chłopców między 6 a 10 rokiem życia symbolizuje przynależność do narodu żydowskiego, połączenie z samym Bogiem. Spotykane także w innych religiach.
  • Drugie, to usunięcie napletka z przyczyn medycznych, np. w przypadku stulejki, częstych infekcji czy zmian nowotworowych. Stulejka to zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsunięcie wzdłuż osi członka. Przyczynia się do ona do gromadzenia tzw. mastki, która wywołuje podrażnienie i stany zapalne.
  • Ostatnim powodem są względy społeczne, niejednokrotnie związane z modą. I choć rozwój medycyny, poprawa warunków sanitarno-epidemiologicznych umożliwił ograniczenie powikłań do minimum, wciąż są na świecie miejsca, gdzie obrzezania dokonuje się historycznymi wręcz metodami. Obecnie wśród pozytywnych aspektów obrzezania doszukuje się zapobiegania nowotworom narządów płciowych, a także wydłużenie czasu trwania stosunku seksualnego, jednak argumenty te nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych. 

cdn. - http://www.informed.com.pl/main/Meski-swiat-seksu-cz-2-Skad-sie-wziely-penisy-a-576.html
Autor : prof. dr hab. med.. Zygmunt Zdrojewicz - były profesor, Uniwersytetu Medycznego, Wrocław. Specjalista chorób wewnętrznych , endokrynolog, seksuolog ( autor około 500 publikacji naukowych , w tych licznych książek z dziedziny seksuologii m.in. Leksykon seksuologiczny od A- Z. ,Tajemniczy świat kobiecego orgazmu ) 

Komentarze

dodał: Marek | 2020-09-14 21:19:28

Cos ci nie poszło z tą stroną recenzja xtrasize sprawdż tutaj

dodał: janek | 2020-09-14 21:16:52

poczytaj sobie recenzje o preparacie, tutaj masz pełną recenzję - https://powiekszaniepenisa.info.pl/tabletki-powiekszenie-czlonka/xtrasize/

dodał: ~addas | 2020-03-26 15:56:54

Panie doktorze czy takie preparaty jak np tabletki xtrasize działają na powiększenie członka? Z góry dziękuję za odpowiedź.