zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Medyczna marihuana 29-08-2017

Medyczne działanie konopi
 

Marihuana jest, która stosowana jest w celach narkotycznych ma działanie psychotropowe. Jej właściwości znane są od tysiącleci – była stosowana już w starożytności. Jednak już w tym czasie  Jak na razie udało się poznać szereg jej działań i zastosowań. Mimo tego, że sposób działania związków zawartych w marihuanie został dobrze poznany, to nie jest ona wszędzie dostępna – chodzi oczywiście o zastosowanie w kontekście medycznym. Jest dostępna w wielu postaciach, jednak bardzo często do użytku medycznego stosuje się formę olejków.

Do tej pory medyczna marihuana możliwa była  do pozyskania jedynie w ramach importu docelowego – wiązało się to z szeregiem formalności oraz uzyskaniem niezbędnych dokumentów i zezwoleń. Warto zaznaczyć, że według badań marihuana zmniejsza dolegliwości bólowe, oraz niweluje skutki uboczne terapii (na przykład wymioty). Według Amerykańskich badań, marihuana zmniejsza nawet o 50% ilość wymiotów i nudności spowodowanych chemioterapią.

Niestety właśnie ból jest objawem, który często towarzyszy pacjentom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Pojawiają się również stwierdzenia, że marihuana może być stosowana jako lek zwalczający chorobę nowotworową – do tej pory nie ma badań klinicznych, które potwierdziłby tą teorię. Można ją jednak stosować w celu zniwelowania niektórych objawów – sama w sobie natomiast nie jest środkiem, który zastąpi różne formy terapii onkologicznej (chemioterapii, radioterapii lub zabiegów chirurgicznych).

 

Medycyna w dzisiejszych czasach

Mimo rozwoju medycyny XXI wieku, nie wszystkie środki stosowane w terapii przynoszą oczekiwany efekt – w niektórych uzasadnionych przypadkach medyczna marihuana może stanowić jedną z form leczenia. Warto dodać, że onkologia to nie jedyna dziedzina medycyny, która może wykorzystać medyczne działanie marihuany-  stosuje się ją między innymi w padaczce lekoopornej, w stwardnieniu zanikowym bocznym (ALS) czy też w stwardnieniu rozsianym.

Marihuana była również stosowana w leczeniu niektórych chorób psychiatrycznych – jednak według badań, jej użycie w tym obszarze medycyny jest ograniczone.

O korzyściach płynących z zastosowania medycznej marihuany wiele już wiadomo. Nadal jednak konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań w szpitalnych warunkach, które w oparciu grupę dużej ilość pacjentów będą mogły być miarodajne w kwestii zastosowania medycznej marihuany.

Wprowadzenie odpowiednich regulacji dotyczących zgody na stosowanie marihuany w medycynie z pewnością będzie nadzieją dla wielu potrzebujących.


Artykuł powstał we współpracy z Cannabigold.pl

Komentarze