zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie raka prostaty - objawy, metody leczenia, wykorzystanie robota da Vinci 24-02-2020

 

Objawy raka prostaty – nie wolno ich lekceważyć

Rak prostaty w największej ilości przypadków jest rozpoznawany już we wczesnym stadium rozwoju. Nie oznacza to jednak, że objawy raka prostaty są tak proste do zdiagnozowania. Najważniejsza kwestia związana z diagnozowaniem raka prostaty to znajomość symptomów, a ich może być wiele i nie zawsze są kojarzone akurat z nowotworem. Do najczęstszych objawów należą te ze strony dolnych dróg moczowych takie jak problemy z rozpoczęciem mikcji, wąski strumień moczu, uczucie zalegania moczu w pęcherzu, czy krew pojawiająca się w nasieniu lub w moczu – są to objawy, które mogą świadczyć zarówno o łagodnym przeroście, jak i o zmianach nowotworowych. Jeżeli u pacjenta występują bóle kości,  bóle w okolicy krocza, czy osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych to objawy te mogą już sygnalizować o bardziej zaawansowanej chorobie, w tym nawet o chorobie przerzutowej do węzłów chłonnych czy kości. Przerzuty raka prostaty najczęściej występują w kręgosłupie, kościach miednicy, żebrach, a także czaszce oraz w nasadach kości długich. W takich sytuacjach objawem raka prostaty jest bardzo silny i intensywny ból.

 

Niezależnie jakie objawy u siebie zaobserwujemy powinny one wzmocnić naszą czujność i zmusić nas do wizyty u lekarza urologa celem wykonania podstawowej diagnostyki.

 

Nowotwór prostaty dotyka już nawet mężczyzn po 40 r.ż., dlatego wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego każdy mężczyzna po przekroczeniu tego wieku powinien zgłosić się na wizytę do urologa, przejść badania kontrolne jak i oznaczyć sobie poziom PSA. Warto dodać, że ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty wzrasta nawet 10-krotnie u panów, u których ojciec lub rodzeństwo miało zdiagnozowany ten nowotwór.

 

Diagnozowanie raka prostaty

Wszyscy pacjenci z podejrzeniem raka prostaty podczas wizyty u urologa powinni mieć wykonane badanie per rectum, czyli badanie prostaty przez odbyt podczas którego lekarz może stwierdzić, czy gruczoł krokowy jest podejrzany bądź zmieniony. Dodatkowo zlecane jest wykonanie badania swoistego antygenu sterczowego z krwi – PSA oraz USG przezrektalnego, które pomaga urologowi określić faktyczną wielkość gruczołu krokowego.  Jeżeli którekolwiek z tych badań wzbudzi niepokój lekarza wówczas pacjent kierowany jest do pogłębienia diagnostyki o takie badania jak: biopsja płynna Select MDX, rezonans magnetyczny czy biopsja fuzyjna.

 

Klasyfikacja raka prostaty

Sposób leczenia zależy w linii prostej od diagnozy choroby nowotworowej. Dodatkowo bierze się pod uwagę wyniki przeprowadzonych wcześniej badań diagnostycznych, stopień zaawansowania raka, charakterystykę patomorfologiczną guza, ocenę stopnia stężenia markera PSA w surowicy oraz wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia jak i  przewidywany czas przeżycia pacjenta. Nowotwór prostaty możemy zaliczyć do jednej z grup:

  • Rak prostaty z niskim ryzykiem
  • Rak prostaty średniego ryzyka
  • Rak prostaty z wysokim ryzykiem

 

Dopiero po zakwalifikowaniu do danej grupy urolog wybiera odpowiednie, spersonalizowane leczenie.

 

Operacyjne leczenie raka prostaty

W przypadku pacjentów kwalifikujących się do leczenia operacyjnego lekarz może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym polegającym na usunięciu prostaty – zabieg ten nazywamy prostatektomią.  Wśród zabiegów operacyjnych wymienia się:

  • prostatektomię z dostępu załonowego wykonaną metodą otwartą (klasyczną)
  • prostatektomię radykalną wykonaną techniką laparoskopową
  • prostatektomię radykalną wraz limfadenektomią czyli usunięciem węzłów chłonnych, która może być wykonana metodą otwartą, laparoskopową lub robotyczną. Technika operacyjna  dobierana jest wówczas w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu
  • prostatektomię radykalną wykonaną z wykorzystaniem robota da Vinci, która pozwala zwiększyć precyzję zabiegu oraz minimalizuje skutki uboczne operacji

 

 

Nieoperacyjne metody leczenia raka prostaty

Do nieoperacyjnych metod leczenia raka prostaty zalicza się:

  • radioterapię – w której stosowana jest teleradioterapia, która niszczy komórki nowotworowe za pomocą promieni rentgenowskich oraz brachyterapia polegająca na radioterapii wewnętrznej
  • hormonoterapię – polegającą na eliminowaniu androgenów endogennych lub blokowaniu receptorów androgenowych bezpośrednio w komórkach raka
  • chemioterapię – polegającą na stosowaniu leków cytotoksycznych, których głównym zadaniem jest zniszczenie komórek rakowych oraz złagodzenie objawów choroby

 

 

Operacja usunięcia prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci a metoda tradycyjna

Podstawową różnicą pomiędzy operacją z wykorzystaniem robota Da Vinci a metodą tradycyjną jest to, że w  metodzie tradycyjnej chirurg dokonuje masywnego nacięcia powłok brzusznych pacjenta. W przypadku metody robotycznej nacięcia ograniczają się tylko do 6 otworów w brzuchu pacjenta, których średnica nie przekracza 1 cm. Przez te nacięcia do ciała pacjenta wprowadzane się mikronarzędzia i kamera, które pomagają lekarzowi w wykonaniu operacji. W przypadku metody da Vinci chirurg w przeciwieństwie do innych metod chirurgicznych, nie znajduje się przy stole operacyjnym albowiem steruje ramionami robota z poziomu specjalnej konsoli, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu w 10 -krotnym powiększeniu, w technologii full HD. Pozwala to na znaczne zwiększenie precyzji operacji oraz wyeliminowanie niektórych zagrożeń jak na przykład drżenie dłoni chirurga. Główną zaletą robota Da Vinci jest bardzo wysoka precyzja cięcia, która nie jest osiągalna przez ludzkie ręce podczas operacji otwartych jak i laparoskopowych.

 

Jak zbudowany jest robot da Vinci

Robot da Vinci zbudowany jest z czterech ramion, które bezpośrednio stykają się z ciałem pacjenta. Trzy z nich wyposażone są w mikronarzędzia chirurgiczne (dwa z nich odpowiadają za prawą oraz lewą rękę lekarza chirurga). Czwarte ramię robota wyposażone jest w  niewielką kamerę, która pozwala chirurgowi na zwizualizowanie pola operacyjnego. Ruchy ramion urządzenia naśladują anatomiczne ruchy nadgarstków operatora. Prostatektomia da Vinci pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych podczas zabiegu takich jak powikłania, a przede wszystkim na skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta po zabiegu z uwagi na małą inwazyjność tej procedury operacyjnej.

 

Prostatektomia da Vinci – korzyści dla pacjenta

Do niedawna prostatektomia była wykonywana tylko metodą otwartą, aktualnie coraz częściej wykonuje się ją techniką laparoskopową lub tą z użyciem robota da Vinci. Według ekspertów medycyna robotowa pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych wyników onkologicznych dla pacjenta z uwagi na niesamowitą precyzyjność zabiegu. Również odsetek powikłań śród- i pooperacyjnych w przypadku zabiegu z wykorzystaniem robota da Vinci jest znacząco mniejszy, dzięki czemu pacjent o wiele szybciej wraca do pełnej sprawności zawodowej i życiowej, jak również okres jego rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Z uwagi na fakt, że chirurg jest w stanie bardzo precyzyjnie wypreparować w obrębie prostaty zarówno drobne naczynia, jak i przede wszystkim nerwy, zabieg robotyczny pozwala mężczyznom również na osiągnięcie bardzo dobrych wyników w zakresie pooperacyjnego trzymania moczu oraz funkcji seksualnych.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2020-02-06 19:45:46

Przez chochlika !

dodał: ~Gość | 2020-02-06 16:32:16

Jaki związek ma proteza zębów z prostatą?