zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie kanałowe - co trzeba o nim wiedzieć? 13-04-2021

W większości przypadków prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne odbywanie wizyt kontrolnych u dentysty w stu procentach wystarczą, by utrzymać stan naszych zębów w bardzo dobrej kondycji. Jeżeli jednak zaniedbamy naszą jamę ustną lub nie zwrócimy uwagi na bóle, które zaczęły się pojawiać, czasem sprawa może zrobić się bardziej poważna. W takim wypadku potrzebne może okazać się właśnie leczenie kanałowe. Na czym ono polega i co warto wiedzieć na jego temat?

 

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, często jest jedynym sposobem na to, aby uratować chorego zęba. Na leczenie kanałowe decydujemy się wtedy, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Miazga, której zmiana jest chorobowa, musi zostać całkowicie usunięta z naszego zęba, jak i kanałów samego zęba. To właśnie to zadanie będzie istotne podczas leczenia kanałowego.

 

W trakcie leczenia kanałowego wnętrze zęba jest dokładnie dezynfekowane i to wielokrotnie. Sam kanał wypełniany jest odpowiednim materiałem, później jest dokładnie uszczelniany i w taki sposób zapobiegniemy rozwijaniu się w nim bakterii. Ważne jest, aby kanał został wypełniony do samego końca, bo gdy będzie inaczej, również tam może znajdować się ognisko problematycznych bakterii.

 

Kiedy trzeba zdecydować się na leczenie kanałowe?

Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego jest nieodwracalne i naprawdę zaawansowanie zapalenie miazgi zębowej. Zazwyczaj tego typu zjawiska to powikłania po próchnicy, która była nieleczona, a bakterie sprawiły, że problem ten tylko się powiększał. Zdarzają się jednak przewlekłe przypadki zapalenia miazgi, które nie dają żadnych widocznych objawów, przez co tak ciężko jest je zdiagnozować.

 

Leczenie kanałowe wykonywane jest u pacjentów z martwicą miazgi, ale również u tych, u których występują zmiany okołowierzchołkowe. Dodatkowo dentyści czasem decydują się na ponowne leczenie kanałowe. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej wtedy, gdy leczenie kanałowe zostało już wcześniej wykonane, jednak kanały nie zostały odpowiednio wypełnione. W takim wypadku konieczne jest ich powtórne czyszczenie, a następnie powtórne wypełnienie, w tym jednak wypadku już odpowiednio głęboko, tak aby w kanałach nie mogły na pewno rozwijać się bakterie. Powodem ponownego wykonywania leczenia kanałowego jest również ból odczuwany w zębie, w którym zostało wykonane leczenie kanałowe.

 

Leczenie kanałowe – czy boli?

 

Leczenie kanałowe nie należy do zabiegów przyjemnych i komfortowych, jest jednak bezbolesne, w przypadku jeżeli zdecydujemy się na znieczulenie miejscowe. W takiej sytuacji nie będziemy odczuwać żadnego bólu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na znieczulenie miejscowe, zabieg ten będzie bolesny. Podobnie będzie w przypadku, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy i nie ma możliwości zastosowania tutaj efektywnego znieczulenia - nie są to jednak przypadki częste. Zazwyczaj po podaniu znieczulenia pacjent nie będzie odczuwał już bólu i dyskomfortu.

 

Jeżeli ząb nie posiada miazgi lub jest martwy, nie będzie on już generował bólu.

 

Nowoczesne metody leczenia kanałowego

 

Leczenie kanałowe cały czas się rozwija, bo powstają coraz to nowe metody, które można podczas niego wykorzystywać. Leczenie tego typu najczęściej kojarzy się z przynajmniej kilkoma wizytami u stomatologa, jednak obecne najnowsze metody leczenia pozwalają na przeprowadzenie leczenia kanałowego już podczas jednej wizyty. Sama jej długość będzie uzależniona od stanu, w jakim znajduje się ząb oraz liczby kanałów zębowych, które się w nich znajdują. Jednocześnie wykonanie zabiegu leczenia kanałowego podczas jednej wizyty może okazać się droższe niż przy wykonaniu go podczas kilku wizyt, chociaż będzie też na pewno krótsze, co też będzie miało wpływ na cenę.

 

Leczenie kanałowe na NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca leczenie kanałowe zębów od trójki do trójki, czyli będą to jedynie zęby przednie. Jednocześnie NFZ umożliwia wypełnienie tylko jednego kanału zębowego, co też może okazać się problematyczne. W przypadku jeżeli dany ząb posiada ich więcej niż jeden, nie będziemy mogli ich wypełnić i pozostanie nam jedynie opcja leczenia prywatnego.


Leczenie kanałowe na NFZ obejmuje czasem wypełnienie więcej niż jednego kanału, jednak tylko w kilku przypadkach i należą do niego dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 oraz kobiety w ciąży i połogu. W takim przypadku leczenie kanałowe na NFZ obejmuje również drugi i trzeci kanał danego zęba.

Jeżeli chcemy zdecydować się na leczenie kanałowe innych zębów, niż zęby przednie, warto zdecydować się na leczenie prywatne. Jednocześnie, leczenie kanałowe jest skuteczne i pomaga skutecznie rozprawić się z problemem, jakim są bakterie czy bardzo rozległa próchnica.

 

Leczenie kanałowe w Opolu – którego stomatologa wybrać?

 

Leczenie kanałowe w Opolu oferuje Centrum Stomatologii Estetycznej Dr Baron - stosuje ona najnowsze metody leczenia oraz jedynie materiały wysokiej klasy. Wykonując tutaj leczenie kanałowe, możemy być pewni, że nie będzie dotyczył nas taki problem, jak np. źle lub nie do końca wypełnione kanały. Więcej o ofercie Centrum Stomatologii Estetycznej Dr Baron od można dowiedzieć się na jego stronie internetowej – DrBaron.pl.

Komentarze