zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów 30-05-2019

Nowoczesne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Obecnie bardzo szybko rozwijają się metody takie jak chirurgia małoinwacyjna, a więc metody artroskopowe. Ponadto coraz częściej stosuje się leczenie biologiczne, a więc wykorzystuje się obecne w organizmie komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które stymulują naturalne procesy gojenia. Początkowo dzięki technikom małoinwazyjnym operowano duże stawy - kolanowy, biodrowy czy ramienny. Dzisiaj są to także stawy małe - skokowy czy nadgarstkowy. Za sprawą miniaturowych narzędzi chirurgicznych zoperować można w zasadzie każdy staw, przywracając mu odpowiednią ruchomość.
Dowiedz się więcej na temat choroby zwyrodnieniowej stawów na http://shame.pl/choroba-zwyrodnieniowa-podstawowe-informacje/


Wiskosuplementacja


Metoda ta polega na podawaniu do stawów zastrzyków z kwasu hialuronowego. To podstawowy składnik płynu stawowego. Jednak w czasie przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów ma miejsce zmniejszenie jego stężenia. Uzupełnienie ubytków kwasu hialuronowego przekłada się na wzrost lepkości płynu stawowego, zmniejszenie tarcia w stawie i poprawę jego ruchomości. Substancja ta działa także przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Iniekcję wykonuje się raz na rok w serii 3-5 zastrzyków w odstępach co tydzień. W zasadzie zaraz po zabiegu można wrócić do swoich codziennych zajęć. Efekty są odczuwalne niemal od razu. Przy okazji zabieg nie powoduje żadnych skutków ubocznych.


KineSpring


To nowoczesna metoda leczenia, która polega na zastosowaniu specjalnej sprężyny wszczepianej w okolicę kolana, która zmniejsza obciążenia w stawie. Implant nie tylko leczy, ale i przyspiesza proces gojenia tkanek. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które cierpią z powodu łagodnej lub umiarkowanej osteoartrozy stawu kolanowego. Dzięki KineSpring ból jest mniejszy i można wrócić do normalnej aktywności ruchowej. Proces niszczenia stawu ulega spowolnieniu, co odracza w czasie konieczność wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Co ciekawe, metoda ta jest odwracalna.


Endoproteza


Endoproteza to sztuczny staw, który wszczepia się wówczas, gdy inne metody leczenia nie sprawdzają się. operacja polega na usunięciu chorego stawu np. kolanowego czy biodrowego i zastąpieniu go stawem sztucznym. Protezy stawów wykonuje się na ogół z polietylenu, ceramiki czy stopów różnych metali, które są tolerowane przez organizm ludzki.

Komentarze