zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Laserowa korekcja wad wzroku16-08-2010

     Wada wzroku nie jest chorobą, ale stanem okulistycznym polegającym na nieprawidłowej budowie gałki ocznej, w wyniku czego promienie świetlne wpadające do oka skupiają się poza siatkówką. Przyczyną krótkowzroczności jest za długie oko lub zbyt silnie uwypuklona przednia jego powierzchnia, czyli rogówka, natomiast przyczyną nadwzroczności jest za krótka gałka oczna albo zbyt płaska rogówka. Nieprawidłowo zbudowana gałka oczna wymaga wyrównania soczewkami rozpraszającymi (w przypadku krótkowzroczności) albo skupiającymi (w wypadku nadwzroczności), bądź też cylindrycznymi (wyrównującymi astygmatyzm).

     Kształt rogówki można zmienić i w ten sposób skorygować istniejącą wadę wzroku. Założenie to leży u podstaw chirurgii refrakcyjnej, która ma na celu doprowadzenie oka za pomocą lasera do normowzroczności bądź zmniejszenia wady układu optycznego.

     Do korekcji wad wzroku używa się głównie lasera excimerowego (z ang. excited dimer = wzbudzona cząstka). Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej warstwy rogówki grubości rzędu 0,25 mikrona, co odpowiada grubości 1/200 ludzkiego włosa. Krzywizna rogówki ulega zmianie, dzięki czemu wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce, a ostrość wzroku poprawia się.

     Obecnie stosowane są dwie metody leczenia przy użyciu sterowanego komputerowo promienia laserowego - PRK i LASIK.

     PRK - keratektomia fotorefrakcyjna, jest techniką operacyjną, która zmienia krzywiznę przedniej powierzchni rogówki. Techniką PRK koryguje się krótkowzroczność od -1 dioptrii (D) do -6 D, astygmatyzm do 2,5 D. Przy użyciu tej techniki zabieg odbywa się dwuetapowo; najpierw operowane jest tylko jedno oko, ponieważ po zabiegu musi być założony sterylny opatrunek na czas odbudowy nabłonka (zwykle 2-3 dni). Drugie oko operowane jest po upływie 10 do 14 dni od pierwszego zabiegu. Pod działaniem wiązki lasera, po znieczuleniu oka, mechanicznie usuwa się nabłonek rogówki. Grubość usunięcia precyzyjnie wylicza komputer. Druga z metod, LASIK - laser in situ keratomileus, modeluje środkową warstwę rogówki, pozwala więc na wykonanie operacji na obu oczach jednoczasowo, gdyż nie wymaga ona założenia opatrunku po zabiegu.. Po odchyleniu płatka rogówki przeprowadza się modelowanie środkowych warstw rogówki promieniem laserowym, a następnie przykrywa się miejsce zabiegu wcześniej odchylonym płatkiem. Metoda ta pozwala na korekcję krótkowzroczności do -13 D, astygmatyzmu do 6 D, nadwzroczności do +6 D.

     Wskazania do korekty laserowej obejmują pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem, których wady wzroku są wyższe od 2 dioptrii. Czasami odstępuje się od tej dolnej granicy, obniżając ją do 1 D, np. w razie wskazań zawodowych czy nietolerancji szkieł kontaktowych. Bardzo ważnym kryterium kwalifikacyjnym jest wiek. Laserowej korekty wad wzroku zwykle nie wykonuje się dzieciom. Pacjent musi mieć 20-21 lat, kiedy kończy się rozwój i wzrost gałki ocznej, a wada wzroku stabilizuje się. Za górną granicę wieku przyjęto 65 lat, jednakże w tym miejscu podkreślić należy, że laserowa korekcja wad wzroku nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii). Na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki (a nie zmiany kształtu oka czy zmiany krzywizny rogówki), oko traci zdolność akomodacji, czyli możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka jak i z bliska i w związku z tym u osób powyżej 40 roku życia istnieje konieczność noszenia okularów do czytania. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu są następujące:
·        jaskra
·        zaćma
·        stany zapalne oczu na tle bakteryjnym, wirusowym,
·        zmiany i zwyrodnienia siatkówki z predyspozycjami do odwarstwień,
·        astygmatyzm nieregularny,
·        trwałe pourazowe uszkodzenie rogówki w postaci blizny i plam,
·        zespół suchego oka,
·        cukrzyca.

     Zabieg jest ambulatoryjny. Stosuje się znieczulenia w formie kropli do oka. Działanie lasera trwa 1-2 minuty. Cała operacja obu oczu z przygotowaniem trwa około 45 minut, a potem pacjent idzie do domu i zgłasza się na kontrole, stosuje tylko krople. Okres rekonwalescencji trwa do 4 tygodni (zależnie od metody). O trwałości zabiegu możemy mówić, gdy wada wzroku u zakwalifikowanych pacjentów była stabilna. Największą szansę mają osoby z wadą od -6 do -8 dioptrii. W przypadku wyższych wad mogą wystąpić wahania do 1-1,5 dioptrii.

     Jak każda procedura medyczna, tak i laserowa korekcja wad wzroku nie jest pozbawiona ryzyka. Jest ono minimalne, mniejsze niż 0,5%, mogą się jednak zdarzyć powikłania powodujące pogorszenie wzroku.

     Na koniec warto nadmienić, że poza korekcją wzroku, lasery w okulistyce znalazły także zastosowanie w leczeniu schorzeń przedniego odcinka oka, siatkówki, jaskry, ciała szklistego, oraz zmian naczyniowych w oku w przebiegu cukrzycy.

 

                                                        Opracowanie: UT

Komentarze

dodał: ~antek | 2010-09-16 23:36:22

jest tyle teraz tych różnych metod, że aż ciężko dokonać wyboru :/ a swoją drogą to czy jako pacjent mam akiś wpływ na wybór metody? czy to lekrz o tym decyduje?

dodał: ~Karina | 2010-09-15 20:23:03

Teraz właściwie, to zamiast lasika proponują sbk-lasik, z racji mniejszej ingerencji w rogówkę (cieńszy płatek), a co za tym idzie szybszego zagojenia się oka. Ale i tak trzeba się po oszczędzać z oczami, żeby nie zakłócić procesu gojenia się.