zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia ? czym się różnią te wypełniacze? 11-12-2019

- Jakie wyjątkowe właściwości wypełniaczy umożliwiają ich wykorzystanie w zabiegach medycyny estetycznej?

 

Wypełniacze to preparaty stosowane w celu korekcji zmarszczek mimicznych, wygładzania głębokich bruzd, korygowania kształtu ust i nosa czy takich elementów twarzy jak podbródek, policzki czy skronie. Ale nie tylko – wypełniacze wykazują szereg pożądanych właściwości, dzięki którym możliwa jest kompleksowa biorewitalizacja skóry. Kwas hialuronowy wykazuje silne właściwości nawilżające, a hydroksyapatyt wapnia oraz atelokolagen wyróżniają się właściwościami biostymulacyjnymi. Oznacza to, że poza natychmiastowo zauważalnym efektem wypełnienia zmarszczek i przywrócenia utraconej objętości tkanek na określonych obszarach twarzy, wypełniacze zapewniają długotrwałe odmłodzenie skóry, wzrost jej gęstości i ujędrnienie.

 

- Kwas hialuronowy to uznany składnik kosmetyków. Czy nie wystarczy stosować kremów z kwasem hialuronowym, aby odmłodzić i wygładzić skórę?

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym zwiększają stopień nawilżenia skóry, jednak nie umożliwią jej wygładzenia i odmłodzenia. Znacznie lepsze wyniki można uzyskać, wstrzykując kwas hialuronowy do skóry właściwej, dlatego w medycynie estetycznej HA zyskał na popularności jako składnik wypełniający. Iniekcyjne żele z kwasem hialuronowym są stosowane w celu zmniejszenia statycznych zmarszczek, modelowania policzków, poprawienia kształtu twarzy i ust, w celu poprawy elastyczności i nawilżenia skóry twarzy, dłoni, dekoltu . Kwas hialuronowy https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/ umożliwia zatem zarówno skorygowanie niewielkich zmarszczek, jak i modelowanie owalu całej twarzy.

 

- Czy to możliwość tak wszechstronnego wykorzystania kwasu hialuronowego sprawia, że dostępnych jest wiele preparatów wykorzystywanych do iniekcji?

 

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się stopniem usieciowania, co determinuje ich zastosowanie w rozmaitym celu. Kwas hialuronowy ma bardzo krótki okres półtrwania w skórze i jest szybko rozkładany przez enzymy i resorbowany. Modyfikacja chemiczna i sieciowanie mogą uczynić kwas hialuronowy odpornym na rozkład enzymów. Najczęściej stosowana metoda modyfikacji to sieciowanie epoksydami, aldehydami lub sulfonem winylowym, które zwiększa lepkość oraz poprawia biokompatybilność i dłuższą obecność kwasu hialuronowego w tkankach. Słabo usieciowany, bardzo płynny preparat sprawdza się w celu wygładzenia drobnych zmarszczek, zaś nieco bardziej usieciowany kwas sprawdza się w zabiegach wypełniania bruzd oraz korekcie kształtu nosa czy ust https://drkopycinska.krakow.pl/zabiegi/powiekszenie-ust/. Najbardziej usieciowane preparaty wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii twarzy. Omawiając rodzaje preparatów z kwasem hialuronowym, nie mogę pominąć kwestii jakości preparatów. W zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywane powinny być wyłącznie preparaty najwyższej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty i spełniające wszystkie wymogi dla produktów medycznych.

 

- A jakie zastosowanie może znaleźć hydroksyapatyt wapnia i atelokolagen?

 

Hydroksyapatyt wapnia to wypełniacz, który – podobnie jak kwas hialuronowy – może być wykorzystany w celu wypełniania zmarszczek i bruzd. Ograniczeniem zabiegu z takim wypełniaczem jest brak możliwości zastosowania go w okolicy oczu i ust. Z drugiej strony jednak – hydroksyapatyt wapnia stymuluje syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu efekty zabiegu utrzymują się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Hydroksyapatyt wapnia ma postać mikrocząsteczek zawieszonych w specjalnej matrycy żelowej. Nośnik żelowy jest stopniowo wchłaniany, zaś hydroksyapatyt tworzy specyficzny szkielet, na bazie którego syntetyzowane są nowe włókna kolagenowe. Dzięki temu skóra staje się gęstsza, bardziej jędrna i młodsza. W celu wypełniania zmarszczek i bruzd, a jednocześnie – stymulowania skóry, zastosować można wypełniacze zawierające polikaprolakton (preparat Ellanse). Z kolei atelokolagen (Linerase) to kolagen bioaktywny, pozbawiony właściwości alergennych, który stymuluje syntezę kolagenu w miejscu iniekcji. Ten wypełniacz wstrzykiwany jest punktowo, miejsce w miejsce, w celu odmłodzenia okolic  skóry dotkniętych takimi oznakami starzenia jak zmarszczki i wiotkość skóry.

 

- Czy wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu, czy może potrzebna jest cała seria?

 

Zabiegi z wypełniaczami wykonywane są jednorazowo, przy czym zabieg może być powtarzany w razie potrzeby. Każdy z wymienionych wypełniaczy podlega zjawisku biodegradacji i wchłaniania, zatem nie można liczyć na trwały efekt. W przypadku kwasu hialuronowego efekt zabiegu utrzymuje się od kilku miesięcy dla preparatów mniej usieciowanych, do kilkunastu miesięcy dla bardziej usieciowanego kwasu hialuronowego. W przypadku hydroksyapatytu wapnia można liczyć na efekt utrzymujący się nawet do dwóch lat. Biostymulacja skóry atelokolagenem, pozwala cieszyć się gładką i jędrną skórą przez 12 – 18 miesięcy. Najdłużej mogą utrzymywać się efekty ostrzykiwania skóry polikaprolaktonem – niektóre preparaty działają nawet przez trzy lata.

 

- Czy zabiegi z wypełniaczami są dla każdego?

 

Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy dedykowane są bardzo szerokiej grupie osób. Wykonywać mogą je osoby młode, pragnące skorygować kształt nosa czy ust, usunąć niewielkie zmarszczki i spowolnić procesy starzenia się skóry. Zabiegom mogą poddać się także osoby starsze, potrzebujące skorygowania widocznych oznak starzenia się skóry. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Najważniejsze z nich to uczulenie na jakikolwiek składnik stosowanych preparatów, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, ciąża i laktacja czy stany zapalne skóry.

Artykuł powstał we współpracy z lekarzem medycyny estetycznej dr Ewą Kopycińską https://drkopycinska.krakow.pl/

Komentarze