zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Które witaminy warto podawać dzieciom? 23-04-2021

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa w przypadku każdego, a dobre nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat życia. To co spożywa dziecko, będzie miało ogromny wpływ na jego zdrowie, prawidłowy rozwój i układ odpornościowy.

Jeśli podopieczny jest karmiony od początku zdrową żywnością, ryzyko rozwoju wielorakich chorób zostaje mocno zredukowane. Można mówić o mniejszej podatności na infekcje i szybsze ich przechodzenie, z łagodniejszymi objawami. Dziecko potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania między innymi witamin – rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie.

Które witaminy można podawać dzieciom bez żadnych obaw?

Dieta dziecka powinna być zróżnicowana, gęsta odżywczo. Niestety nie zawsze można dostarczyć wraz z pokarmem wysterczającą ilość witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju dojrzewającego człowieka. Na rynku dostępne są najróżniejsze suplementy diety, w tym witaminy dla dzieci. Zanim jednak rodzic zdecyduje się na zakup jakiegokolwiek preparatu, powinien skonsultować suplementację z lekarzem pediatrą. Wskaże on, po jakie dokładnie witaminy warto sięgnąć i w jakich ilościach, wykluczy też wszelkie przeciwwskazania i rozwieje wątpliwości.

Kluczem do sukcesu będzie dostarczenie wszystkich składników odżywczych wraz z pokarmem, dlatego jadłospis powinien być kolorowy, odpowiednio skomponowany, składający się z jak najmniej przetworzonych produktów. Witaminy znajdujące się w jedzeniu są najlepiej przyswajalne i trudno je przedawkować. W przypadku gotowych preparatów należy zachować ostrożność.

Bezpieczne witaminy dla dzieci

Już w przypadku najmłodszych można sięgać po witaminę D3, którą trudno uzupełnić ze względu na deficyt promieniowania słonecznego. Zapobiega ona krzywicy, osteoporozie. U dzieci najlepiej sprawdzają się witaminy w formie kropli, szczególnie na słodkiej glicerynie. Ich skład powinien być prosty, możliwie jak najbardziej naturalny, bez chemicznych dodatków. Witaminę D można podawać nawet parotygodniowym dzieciom. Starsze będą też potrzebować do prawidłowego rozwoju sporej ilości witaminy C. Istotne są również witaminy z grupy B, szczególnie dla układu nerwowego – przede wszystkim kwas foliowy i witamina B12. Wzrasta zapotrzebowanie na witaminę A, cynk, jod, cholinę, żelazo, wapń. Witamina A jest niezbędna dla dobrego wzroku, witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Z kolei witamina C to silny antyoksydant, bez którego nie wytworzy się kolagen budujący skórę, kości, chrząstki, dziąsła. Każde dziecko potrzebuje też kwasów omega-3, odpowiedniej ilości DHA i EPA.

Witaminy i suplementy dla dzieci oferuje internetowa Apteka dla pacjenta. 

Komentarze