zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Kiedy licówki a kiedy korony? 12-12-2018

 

 

Perfekcyjny, piękny uśmiech jest dziś osiągalny dla każdego, kto jest skłonny ponieść koszty wykonania odpowiednich zabiegów z dziedziny stomatologii estetycznej lub protetyki. Nawet jeśli nasze zęby są nierówne, zniszczone czy przebarwione, stomatolog może za pomocą właściwie dobranych licówek czy koron sprawić, że problemy te znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na którą z tych opcji się zatem zdecydować i w jakiej sytuacji każda z nich sprawdzi się najlepiej?

 

 

 

Licówki


Licówki na zęby to nic innego, jak cieniutkie porcelanowe płytki, które przykleja się do powierzchni poszczególnych zębów. W znakomitej większości przypadków przygotowuje się je w oparciu o sporządzony wcześniej wycisk protetyczny, który stanowi bazę do pracy dla pracowni protetycznej (tam przygotowywane są poszczególne licówki). Istnieje jednak możliwość założenia licówek kompozytowych, które wykonuje się bez pobierania wycisku protetycznego - materiał jest stopniowo nakładany bezpośrednio na zęby i na nich modelowany.
Co bardzo ważne, przed nałożeniem licówek porcelanowych należy wyleczyć zęby, a także wykonać skaling (usunięcie kamienia nazębnego) oraz uzupełnić wszystkie ewentualne ubytki. Niektórzy stomatolodzy zalecają również wybielanie zębów. Samo nakładanie licówek jest zabiegiem bezbolesnym, a ich trwałość wynosić może nawet 10 lat lub dłużej.

Korony


Korona jest uzupełnieniem protetycznym, dzięki któremu możliwe jest odbudowanie danego zęba. Najczęściej wykonuje się je w przypadku, gdy ząb został złamany albo jest na tyle zniszczony, że nie ma możliwości odbudowania go przy użyciu standardowych rozwiązań (materiałów kompozytowych). Niejednokrotnie korony zakłada się także w przypadku zębów leczonych kanałowo, dzięki temu jest bowiem możliwe przywrócenie naturalnego koloru oraz kształtu martwego zęba. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku zębów przednich.
Warto pamiętać, iż wyróżniamy kilka rodzajów koron zębowych, spośród których najbardziej popularne to:

  • korona porcelanowa na metalu - tego typu korony są wykorzystywane najczęściej ze względu na dobrą relację jakości do ceny. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość mechaniczna, natomiast ze względu na możliwość prześwitywania metalu przez porcelanową czapeczkę korony najczęściej stosowana jest w przypadku zębów bocznych;
  • korona pełnoceramiczna - czapeczka porcelanowa osadzona na ceramicznym rdzeniu, charakteryzuje się estetycznym wyglądem, bardzo bliskim naturalnemu wyglądowi zdrowych zębów. Z tego względu najczęściej jest stosowana do uzupełniania zębów przednich;
  • korona kompozytowa - zwykle używana jako tymczasowe rozwiązanie dla osób, u których z rozmaitych względów nie można zastosować koron porcelanowych;
  • korona cyrkonowa - może być stosowana do wszystkich zębów, gdyż wyglądem jest bardzo zbliżona do naturalnych zębów. Jest bardzo wytrzymała i precyzyjnie przylega, co wynika z faktu komputerowego wycinania z bloczku tlenku cyrkonu.

 

Zalety i wady obu rozwiązań


Należy pamiętać, że korony i licówki stosuje się w zasadniczo odmiennych sytuacjach - głównym zadaniem licówek jest bowiem rola estetyczna, natomiast w przypadku koron walor estetyczny schodzi na dalszy plan. Do niewątpliwych zalet koron należy zaliczyć ich trwałość (nawet do 20 lat przy właściwym obchodzeniu się), natomiast za poważną wadę trzeba uznać konieczność dużej ingerencji w strukturę zęba, na którym korona ma być umieszczona.
Licówki natomiast, jako element o znaczeniu niemal wyłącznie estetycznym, charakteryzują się mniejszą trwałością i koniecznością zachowywania ostrożności np. przy jedzeniu twardych pokarmów. Z tego względu osoby cierpiące na bruksizm (zgrzytanie zębów) nie mogą stosować licówek. Cena licówek porcelanowych jest, jak już wspominaliśmy, dość wysoka, co także można uznać za przeszkodę w ich stosowaniu. Do bezdyskusyjnych zalet należą natomiast: minimalna ingerencja w zęba, możliwość łatwego wyeliminowania poważnych problemów estetycznych na uzębieniu (przebarwienia, przerwy między zębami, itd.) oraz wysoką odporność na ścieranie.

 

Licówki z Mediraty


Ponieważ licówki nie należą do najtańszych (ich ceny zwykle wahają się od ok. 1000 zł do ok. 2000 zł za jedną), wiele osób rezygnuje z ich zastosowania. Niejednokrotnie obiecujemy sobie nawet, że odłożymy pieniądze i w końcu zajmiemy się "zrobieniem porządku z zębami", jednak z reguły całe przedsięwzięcie kończy się na etapie obietnic. Nie musi jednak tak być - z pomocą przychodzi system płatności ratalnych MediRaty, opracowany specjalnie z myślą o tym, by za pomocą atrakcyjnie oprocentowanego kredytu umożliwić pacjentom spłacanie wykonania różnego rodzaju zabiegów stomatologicznych. Dokładne informacje oraz zakres usług, dla których możliwe jest finansowanie leczenia w taki sposób, znaleźć można na stronie internetowej MediRaty.

 

Komentarze