zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jakie ułatwienia dla opiekunów osób niepełnosprawnych? 27-11-2019

 

Nowe dodatki dla opiekunów

Opiekunowie osób niepełnosprawnych najczęściej są jednocześnie członkami najbliższej rodziny. To zwykle rodzice lub dzieci chorych, którzy chcąc nie chcąc muszą zająć się bliskimi. Ciężka praca uniemożliwia często podjęcie pracy, dlatego jakiś czas temu opiekunowie żądali dodatkowych świadczeń. To się udało, bo od kilku miesięcy mają prawo do:

  • zasiłku dla bezrobotnych

W razie śmierci osoby niepełnosprawnej opiekun znajdował się dotychczas w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Z dnia na dzień tracił świadczenia (a czasem i mieszkanie). Dotyczyło to również sytuacji, gdy chory zdrowiał, tracąc nagle prawo do zasiłku i opieki. A przecież znalezienie pracy trwa zwykle dłużej niż kilka dni.

 

Dlatego opiekunowie z taką ulgą przyjęli decyzję rządu, by przyznać im prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Łączy się też ono z dodatkowymi uprawnieniami, jak możliwość skorzystania z dotacji czy stażu z urzędu pracy. To ułatwia rozpoczęcie nowego życia po zakończeniu pracy jako opiekun.

  • świadczenia przedemerytalnego

 

W takiej samej sytuacji opiekun osoby niepełnosprawnej zyska prawo do świadczenia przedemerytalnego. Będzie to dotyczyło kobiet po 55. roku życia i mężczyzn po 60. roku życia, którzy przez co najmniej rok opiekowali się osobą niepełnosprawną pobierając zasiłek, a po utracie prawa do niego zarejestrowali się jako bezrobotni. Muszą mieć też prawo do emerytury (20 przepracowanych lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).

 

Co było wcześniej

 

Nowe zasady mają objąć ok. 30 tys. nowych osób rocznie. Pozostałym opiekunom osób niepełnosprawnych już wcześniej przysługiwały inne dodatki i świadczenia takie jak:

  • zasiłek pielęgnacyjny,
  • renta socjalna,
  • zasiłek opiekuńczy,
  • świadczenie pielęgnacyjne.

 

Dodatki na rehabilitację i zakup sprzętu

Dodatkowo opiekunowie mogli też liczyć na dodatki bezpośrednio na sprzęt medyczny i rehabilitację, takie jak dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka czy dofinansowanie udziału w turnusie rehabilitacyjnym. Można było je poświęcić na sprzęt rehabilitacyjny do domu czy choćby wkładki ortopedyczne. Dla wielu rodziców czy opiekunów było to znaczne ułatwienie. Warto tylko pamiętać podczas kupowania takiego sprzętu, że istnieją różne jego warianty i rodzaje (np. wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie, gotowe czy na odciski), a od odpowiedniego dobrania rodzaju zależeć będzie powodzenie terapii. Dlatego rodzice chętnie korzystają z oferty profesjonalnych sklepów jak medyczny.store, w których mogą liczyć na fachową pomoc i obsługę.

 

Kiedy sprzęt z dopłatą

Warto kupować sprzęt w profesjonalnych sklepach Po pierwsze, jeśli rodzicowi przysługuje refundacja, to tylko wtedy, gdy kupi on specjalny sprzęt medyczny zalecony przez lekarza w miejscu uprawnionym do jego sprzedaży, takim jak hurtownia medyczny.store. Poza tym takie sprzęty rehabilitacyjne mają też atesty, więc posłużą dłużej. Zostały stworzone z myślą o potrzebach niepełnosprawnych i ich rodzin, a więc cechują się m.in. lekkością czy zabezpieczeniami, których pozbawione są przypadkowe sprzęty z innych źródeł.

 

Warto wybierać w takich miejscach nawet najdrobniejsze akcesoria jak wkładki ortopedyczne do butów czy bandaże, bo tylko paragon ze sklepu medycznego ze sprzętem rehabilitacyjnym gwarantuje możliwość uzyskania zwrotu czy dofinansowania poniesionych wydatków.

Komentarze