zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jaki aparat CPAP wybrać? 25-11-2020

Aparat na bezdech senny, jak potocznie nazywany jest aparat CPAP, pozwala skutecznie pozbyć się problemów z oddychaniem, w tym uciążliwego chrapania, a co za tym idzie – znacznie poprawić komfort codziennego życia i ogólną kondycje zdrowotną. Jakie rodzaje urządzeń mamy do dyspozycji i co wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszy dla siebie model? 

 

Czym jest urządzenie CPAP i jak działa? 

Aparat CPAP to proste w obsłudze urządzenie medyczne służące do domowej terapii OBS, czyli obturacyjnego bezdechu sennego. Składa się ze specjalnej pompy generującej powietrze, elastycznego przewodu oraz maski, zakładanej na twarz pacjenta.  

 

Działanie aparatu na bezdech senny polega na wtłaczaniu do dróg oddechowych powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Pozwala to usztywnić struktury budujące gardło, zapewniając ich drożność, a tym samym wyeliminować przyczynę bezdechu, jaką jest jego niedrożność spowodowana zapadaniem tkanek miękkich. 

 

CPAP określany jest przez specjalistów jako złoty standard w leczeniu bezdechu sennego. Terapia jest skuteczna już od pierwszego zastosowania, a przy tym nieinwazyjna i bezbolesna. Regularne stosowanie aparatu pozwala przywrócić prawidłową strukturę snu, która u osób z bezdechem jest fragmentaryczna (w ciągu nocy dochodzi nawet do kilkudziesięciu przebudzeń). Przekłada się to nie tylko na zdecydowaną poprawę samopoczucia, ale jest formą profilaktyki poważnych schorzeń, które mogą rozwinąć się na podłożu chronicznego bezdechu, m.in. nadciśnienia tętniczego. 

 

Jakie są rodzaje aparatów na bezdech senny? 

Podstawowy podział obejmuje aparaty stałociśnieniowe oraz automatyczne. 

 

Stałociśnieniowe aparaty CPAP wtłaczają powietrze do dróg oddechowych pacjenta pod jednolitym ciśnieniem – jego poziom (tzw. wartość terapeutyczną) określa lekarz po dokładnym rozpoznaniu indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby zminimalizować dyskomfort związany z powstającymi oporami, większość modeli posiada funkcję RAMP. Dzięki niej wartość ciśnienia jest zwiększana stopniowo do momentu zaśnięcia chorego. 

 

Znacznie większy komfort użytkowania zapewniają aparaty automatyczne, określane jako autoCPAP lub APAP. Urządzenia inteligentnie rozpoznają bieżące potrzeby śpiącego i dostosowują do nich wartość ciśnienia, z jakim podawane jest powietrze. Zanim pacjent zapadnie w sen, urządzenie pracuje na ciśnieniu o minimalnych wartościach, sytuacja wygląda podobnie tuż po przebudzeniu, co zdecydowanie poprawia odczucia pacjenta podczas terapii. Aparat autoCPAP jest w stanie rozpoznać nawet niewielkie zmiany oddechowe, a jego reakcja w postaci zmiany trybu pracy jest natychmiastowa. Co więcej można zaprogramować go w taki sposób, by pracował w dokładnie tak samo, jak aparat stałociśnieniowy. 

 

Sprawdź dostępne aparaty CPAP na https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/aparaty-cpap/

Jak wybrać aparat CPAP, by skutecznie pozbyć się bezdechu sennego? 

Wybór aparatu na bezdech senny determinuje przede wszystkim rodzaj zdiagnozowanego bezdechu sennego oraz stopień jego zaawansowania. Pod uwagę należy wziąć także kondycję zdrowotną – znaczenie ma występowanie chorób współistniejących. Pamiętając, że aparat CPAP jest urządzeniem, którego będziemy używać każdego dnia, najprawdopodobniej latami, nie warto dokonywać zakupu samodzielnie, bez konsultacji z profesjonalistą. Zdajmy się na lekarza lub wykwalifikowanego sprzedawcę w sklepie medycznym. 

 

Dlaczego to tak istotne? Bezdech może przybierać różne formy. Najczęściej mamy do czynienia z bezdechem typu obturacyjnego o nieznacznym lub średnim nasileniu. W takiej sytuacji wystarczający może okazać się tańszy aparat manualny. Jeżeli jednak wynik badania snu pokaże, że pojawiają się bezdechy typu centralnego, sprawa nieco się komplikuje – konieczne może być zastosowanie urządzenia o bardziej zaawansowanych parametrach. 

 

Powodzenie terapii zależy zatem od dwóch najważniejszych czynników: odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki oraz doboru urządzenia odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom. Zarówno badanie snu, jak i zakup aparatu jest możliwy w BRANDvital. Zaletą jest możliwość przeprowadzenia badania w domu, zaś po zaopatrzeniu się w aparat CPAP pacjent objęty zostaje bezpłatną opieką specjalisty. 

Komentarze