zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak wygląda leczenie łysienia plackowatego? 17-01-2020

Łysienie plackowate to problem, który może pojawić się w każdym wieku i dotyczy często nawet dzieci lub młodzieży w okresie dojrzewania. Aż 60% przypadków łysienia plackowatego zostaje wykryte przed ukończeniem 20 roku życia. Choroba stanowi dla pacjentów bardzo duży problem natury estetycznej. Leczenie nie jest jednak zbyt łatwe i wymaga dużo cierpliwości i wsparcia rodziny i przyjaciół.

 

Przyczyny choroby

Lekarze podkreślają, że przyczyny łysienia plackowatego nie zostały do końca zbadane. Duża część przypadków choroby jest dziedziczona po członkach rodziny. Chorobę mogą wywołać również zaburzenia autoimmunologiczne lub zaburzenia hormonalne. Również przyjmowanie niektórych leków może wywołać chorobę. Zaliczamy do nich leki przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne lub przeciwtarczycowe. Jedną z przyczyn jest również zaburzenie cyklu faz wzrostu włosa. Zaburzenie to polega na zbyt szybkim obumieraniu włosa, które skutkuje jego wypadnięciem. Podczas diagnozy bardzo ważne jest wykrycie przyczyn choroby, które powinny ukierunkować sposób leczenia.

 

Łysienie plackowate: charakterystyka schorzenia

Specjaliści definiują łysienie plackowate jako trwałe lub przejściowe miejsca łysienia. Placki mogą przyjmować różnorodną wielkość i kształt, a nawet zlewać się ze sobą tworząc duże łyse plamy. Choroba obejmuje zazwyczaj owłosioną skórę głowy, chociaż może występować również na innych owłosionych częściach ciała np. brwi czy rzęsy. Zmiany skórne pojawiają się nagle, co jest szokujące i bardzo stresujące dla pacjentów. Przebieg łysienia jest bardzo różny i u każdego pacjenta może wystąpić mniej lub więcej nawrotów choroby. W niektórych przypadkach występuje tylko jedno ognisko chorobowe, a w innych kilka lub kilkanaście. Włosy odrastają samoistnie po jakimś czasie, a chorobę wyróżniają okresy zaostrzenia i łagodzenia objawów.

 

Rozpoznanie choroby

Z problemem należy udać się do dermatologa lub trychologa. Objawy w postaci łysych placów oraz wywiad z pacjentem pozwolą postawić diagnozę w większości przypadków. Diagnostyka nie jest więc skomplikowana i w większości przypadków nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych badań. Wystarczające będzie bowiem obejrzenie skóry pacjenta. Czasem jednak lekarz zleca dodatkowe badania krwi lub biopsję skóry. Podczas wizyty lekarz zapyta również o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby oraz problemy zdrowotne członków rodziny.

 

Leczenie choroby

Łysienie plackowate - leczenie powinno być przeprowadzone pod opieką bardzo dobrego specjalisty. Doświadczony specjalista nie tylko szybko postawi diagnozę, ale także zaplanuje dokładne leczenie. W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystuje się leki w postaci kremów i maści. W klinice pacjenci będą mogli skorzystać z wielu zabiegów, które pomogą ograniczyć rozwój choroby. Pierwszym z oferowanych zabiegów jest mezoterapia skóry głowy. Zabieg polega na podskórnym podaniu mieszanek odżywczych. Skład mieszanek jest dobierany indywidualnie na podstawie stopnia zaawansowania choroby i predyspozycji pacjenta. Można również wykorzystać osocze bogatopłytkowe, które jest preparatem uzyskiwanym z krwi pacjenta dzięki poddaniu krwi obróbce w wirówce. Skuteczną metodą leczenia są również zabiegi z użyciem światła, które są całkowicie nieinwazyjne. Dobrym rozwiązaniem jest także śródskórne podanie dwutlenku węgla, czyli zabieg karboksyterapii.
Leczenie w przypadku łysienia plackowatego jest dość trudne i długotrwałe. W przypadku takiej choroby bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, jakim na pewno jest Dr Turkowski.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2021-05-30 15:32:48

Czy w leczeniu łysienia plackowatego można zastosować minoksydyl? Tak pisano na forum https://naturalab.edu.pl/minoxidil-na-lysienie/ i jestem ciekaw czy to prawda. Z góry dziękuję za odpowiedź.

dodał: ~Addam | 2020-06-24 13:19:10

Ja na łysienie mogę polecić dobre preparaty na porost włosów, które dość szybko dają efekty. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, taki proces trwa często nawet kilka miesięcy. Moim zdaniem warto jednak zainwestować w dobre środki bo trwałość efektów sprawia, że jest to fajna sprawa dla facetów, którzy do tej pory skazani byli na ścięcie włosów!