zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak sobie radzić z AZS? 23-05-2018

AZS – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry jest dość uporczywą, nawracającą chorobą skóry, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jest szczególnym rodzajem nadwrażliwości alergicznej, której towarzyszą często także inne alergie (np. katar sienny) i nietolerancje pokarmowe. Termin „atopowy” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "dziwny". W wolnym tłumaczeniu zatem AZS oznaczałoby „dziwne zapalenie skóry”. Rzeczywiście, objawy są zdecydowanie dziwne i nieprzyjemne, a do tego nie zawsze łatwe do zwalczenia. W dodatku, na fakt wystąpienia i zaostrzenia objawów wpływają często czynniki, które w niewielkim stopniu możemy kontrolować, w tym sezonowe alergie, niska wilgotność i inne czynniki środowiskowe.

Domowe środki zaradcze

AZS to dolegliwość, która lubi powracać w najmniej oczekiwanym momencie. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie objawów, a nawet ich czasowe wyeliminowanie:

 

 

 • Nawilżaj i natłuszczaj skórę co najmniej dwa razy dziennie – rano przed wyjściem z domu i wieczorem, przed pójściem do łóżka. Jeśli to nie wystarcza, rób to częściej. Znajdź produkt lub zestaw produktów, który będzie odpowiedni dla ciebie. Możesz spróbować olejków do kąpieli, maści, a także warto spróbować krem na atopowe zapalenie skóry. Chodzi o to, by skutecznie wyeliminować suchość powodującą pękanie skóry i świąd. Najlepsze preparaty to te, które zawierają dużo emolientów, czyli substancji natłuszczających. Warto wypróbować zarówno tłuszcze naturalne, np. olej kokosowy, jak i mineralne, takie jak wazelina i ciekła parafina.
 •  

   

   

 • Stosuj maść ??przeciwświądową na zaognionym obszarze. Tanie, dostępne w aptekach maści mogą zdziałać cuda na twojej skórze i uwolnić cię od nieznośnego uczucia swędzenia i pieczenia. Maść przeciwświądowa powinna być stosowana nie częściej niż dwa razy dziennie i dopiero po starannym nawilżeniu skóry. Gdy stan zapalny zniknie, możesz używać maści raz na jakiś czas, żeby zapobiec nawrotom.
 •  

   

   

 • Weź doustny lek przeciwalergiczny. Chodzi o leki antyhistaminowe, które zwierają w swoim składzie cetyryzynę lub feksofenadynę. Pomocne mogą być także preparaty z difenhydraminą, w przypadku gdy świąd jest szczególnie dokuczliwy. Z tym ostatnim należy jednak uważać, gdyż powoduje senność, dlatego zaleca się stosowanie go jedynie na noc. 
 •  

   

   

 • Nie drap! Powstrzymanie się od drapania w sytuacji, gdy skóra swędzi lub pali żywym ogniem, jest bardzo trudne. Niemniej warto wziąć pod uwagę, że drapanie tylko pogorszy sytuację i dodatkowo podrażni i tak zmaltretowaną skórę. Jeśli masz problem z powstrzymaniem się od drapania, spróbuj wysmarować skórę grubą warstwą kremu na atopowe zapalenie skóry czy tłustej maści i owinąć ją bandażem. Powinno pomóc.
 •  

   

   

 • Stosuj łagodne środki myjące. To bardzo ważne, by nie używać mydeł i żeli do mycia ciała, które w swoim składzie mają drażniące substancje myjące. Wybieraj łagodne mydła i żele bez barwników i bez perfum. Mogą to być produkty dedykowane dla osób z AZS lub delikatne produkty dla dzieci. Pamiętaj, by po każdym myciu całkowicie spłukać mydło, a umytą skórę porządnie nawilżyć.
 •  

   

   

 • Unikaj stresu. Stres i inne negatywne emocje mogą bardzo nasilić objawy atopowego zapalenia skóry. Spróbuj nauczyć się jakichś technik relaksacyjnych, które pomogą ci okiełznać niepokoje lub skorzystaj z usług terapeuty. Poprawa twojego stanu emocjonalnego może bardzo pomóc w walce z chorobą.
 •  

   

   

  Komentarze