zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak się przygotować do biegania? 28-05-2018

Bieganie to sport, który nie tylko dodaje energii czy poprawia samopoczucie, ale też chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, pomaga zrzucić zbędne kilogramy czy modeluje sylwetkę. Nic więc dziwnego, że ma tylu fanów na całym świecie. Jak biegać, aby pozytywnie wpływać na zdrowie? Przede wszystkim istotna jest rozgrzewka przed bieganiem, która sprawi, że człowiek rozgrzeje mięśnie i ochroni się przed kontuzjami. Ponadto rozgrzewka przed bieganiem sprawia, że zwiększa się efektywność organizmu, a to z kolej umożliwia uzyskiwanie lepszych wyników sportowych. W bieganiu nie bez znaczenia jest także dobre wyposażenie. Co warto posiadać?

 

Buty do biegania

Porządne buty do biegania to „must have” każdego biegacza. Zabezpieczają przed urazami, a do tego pozwalają biegać długo i wygodnie. Kiepskie obuwie raczej zniechęci do kontynuowania treningów, a do tego szybko się zniszczy. Dopiero wysokiej jakości buty do biegania pozwolą na czerpanie prawdziwej przyjemności z biegania, więc na tym wyposażeniu sportowym nie warto oszczędzać. Jakie powinni być dobre buty do biegania?

  • Najlepsze buty do biegania do takie posiadające dobrą wentylację. Ta kwestia będzie szczególnie istotna w przypadku biegania podczas wyższych temperatur.
  • Buty do biegania muszą mieć też odpowiednią amortyzację, która zwiększy komfort biegu. O wysoką amortyzację powinny zadbać zwłaszcza osoby, które biegają „z pięty”.
  • W wyborze butów liczy się także budowa stopy, a dokładniej rodzaj podbicia. Wyróżnia się podbicie wysokie, niskie lub normalne.
  • W przypadku butów do bieganie bardzo istotna jest również tzw. biomechanika stopy. Inne bowiem buty będą się nadawać dla osób, które podczas biegu obciążają wewnętrzną krawędź stopy (pronator), a inne dla obciążających bardziej krawędź zewnętrzną (supinator).

Zegarek do biegania

Wśród najbardziej popularnych gadżetów dla biegaczy znaleźć można specjalne zegarki. Przede wszystkim pełnią one rolę pulsometrów i są niezwykle przydatne dla początkujących biegaczy. Śledzą tętno podczas treningu i poinformują użytkownika, jeśli zostanie przekroczone tzw. tętno maksymalne. Biegacz będzie wtedy miał świadomość, że musi nieco zwolnić. Jednak nowoczesny zegarek do biegania to nie tylko pulsometr, to właściwie mały komputer, w którym znaleźć można takie dane jak: ilość przebytych kilometrów, spalonych kalorii, pomiar czasu, aktualne i średnie tempo. Ponadto wszystkie te informacje można z zegarka przerzucić na komputer i przeanalizować w specjalistycznym programie.

 

Słuchawki do biegania

Wielu biegaczy nie umie sobie wyobrazić biegania bez słuchania muzyki. Jednak zwykłe słuchawki nauszne czy douszne, z których korzysta się na co dzień, nie nadają się do użytkowania podczas aktywności. Będą wypadać z uszu lub po prostu będą niewygodne. Obecnie producenci sprzętu sportowego mają w swojej ofercie profesjonalne słuchawki do biegania, a wśród nich znaleźć można słuchawki z zausznikami, kanałowe lub ze specjalnym pałąkiem, który usytuowany jest na szyi lub na głowie.

Bieganie to niezwykle fascynująca aktywność fizyczna. Pozwala spędzać czas na dworze, a do tego korzystanie wpływa na zdrowie, rozwija mięśnie i modeluje sylwetkę. Ponadto pomaga schudnąć. Każdy biegacz powinien posiadać dopasowane i wygodne buty do biegania. Dodatkowo biegacze mogą zaopatrzyć się w nowoczesne zegarki do biegania czy słuchawki. Przed treningiem zawsze jednak należy zadbać o przygotowanie mięśni do wysiłku. Rozgrzewka przed bieganiem to podstawa, aby czerpać z biegu jedynie przyjemność.

Komentarze