zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Jak mafia lekowa decyduje o zdrowiu polskich pacjentów? 21-06-2018

Dlaczego w aptekach brakuje leków?

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że leki w Polsce są naprawdę niedrogie w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ponieważ państwo ingeruje w ich ceny m.in. poprzez refundowanie leków i ustalanie ich cen bezpośrednio z koncernami farmaceutycznymi. W teorii takie działania miały sprawić, że medykamenty będą ogólnodostępne dla wszystkich pacjentów, w praktyce zaś otworzyły one furtkę dla nierzetelnych przedsiębiorców, którzy niezgodnie z prawem skupują leki i sprzedają je zagranicę ze znacznym, nawet kilkuset procentowym zyskiem.

Odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli co?

Odwrócony łańcuch dystrybucji to technika umożliwiająca pozyskanie dużych ilości leków polegająca na tym, że lek z rąk producenta trafia do hurtowni, a następnie do apteki, skąd przejmowany jest przez inne hurtownie lub apteki. Co ważne, odwrócony łańcuch dystrybucji dotyczy głównie leków oryginalnych i znanych na rynkach europejskich, w szczególności leków onkologicznych, przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych, przeciwastmatycznych i nowoczesnych insulin, które nierzadko oznaczone są jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Skala problemu

Problem ograniczonej dostępności do leków jest bardzo poważny, o czym świadczy fakt, że w ubiegłym roku aż milion pacjentów nie otrzymało leków na choroby trzustki, a pół miliona chorych nie mogło wykupić leków przeciwzakrzepowych. Przyjmuje się, że mafia lekowa wyprowadziła z kraju w latach 2017-2018 około 200 różnych farmaceutyków o łącznej wartości szacownej na co najmniej 100 milionów złotych! A to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem na przestrzeni kilku lat mafia lekowa przeznaczyła na eksport znacznie więcej medykamentów, które mogły być warte nawet 2 miliardy złotych! Przerażające jest również to, jak wiele placówek zaangażowanych jest w nielegalne skupowanie leków i ich wywóz poza Polskę – służby mówią o około 6500 aptek na terenie całego kraju! W tym procederze biorą udział także lekarze, co jest szczególnie bulwersujące, ponieważ – podobnie jak farmaceuci – wykonują oni zawód zaufania publicznego.

Akcja CBA

W ostatnich dniach media żyły akcją Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które rozbiło mafię lekową, a przynajmniej naruszyło jej struktury. W kilku województwach służby dokonały zatrzymań osób podejrzewanych o aktywny udział w procederze nielegalnego skupowania leków z przeznaczeniem do sprzedaży w krajach europejskich. Wśród zatrzymanych znalazł się lekarz, który wystawiał fałszywe dokumenty zapotrzebowań dla przychodni lekarskiej, które umożliwiały pozyskanie dużych ilości cennych leków, a następnie ich odsprzedaż poza teren kraju za pośrednictwem zamieszanej w przestępczą działalność hurtowni. Co ważne, seria aresztowań to pokłosie wytycznych prokuratora krajowego, w których uznano, że wywóz leków, w szczególności zagrożonych brakiem dostępności, jest równoznaczny z narażeniem pacjentów na utratę zdrowia lub życia, co w świetle Kodeksu karnego stanowi przestępstwo.

Pacjenci – najwięksi poszkodowani

Choć państwo i apteki szacują straty finansowe, to wcale nie one martwią specjalistów najbardziej. Znacznie większą uwagę poświęca się zdrowiu pacjentów, którzy w wyniku działalności mafii lekowej mogli podupaść na zdrowiu lub umrzeć, co wiąże się z tym, że większość leków sprzedanych zagranicę to leki ratujące życie, w tym leki przeciwnowotworowe, onkologiczne, przeciwdepresyjne i przeciwzakrzepowe. Ekspert z portalu i-Apteka.pl stwierdza: „Odwrócony łańcuch dystrybucji produktów leczniczych w ostatnich latach przybrał na sile, co niestety zaowocowało tym, iż wielu pacjentów nie mogło kontynuować terapii z użyciem przepisanych leków, często oznaczonych w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Macki mafii lekowej dotknęły przede wszystkim pacjentów, których stan zdrowia mógł się pogorszyć w wyniku przerwania leczenia lub zmiany farmaceutyków, ale dosięgły także aptek i hurtowni, które straciły zaufanie pacjentów, mimo że w większości są uczciwe i mają na uwadze ich dobro”.

Rząd mówi stop nielegalnemu wywozowi leków

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że problem odwróconego łańcucha dystrybucji i niedoborów leków zostanie rozwiązany dzięki zaostrzeniu obowiązującego prawa dotyczącego obrotu lekami. Nowe prawo wprowadzi bezwzględny zakaz zaopatrywania się hurtowni w leki u detalistów oraz tzw. przesunięć magazynowych w obrębie jednego przedsiębiorstwa, czyli podstawowych sposobów nielegalnego pozyskiwania leków w celach eksportowych. Co więcej, do odpowiedzialności będzie można pociągnąć wszystkich zaangażowanych w ten nielegalny proceder, w tym hurtowników, a nie jak obecnie – wyłącznie właścicieli aptek. Dodatkowo kary pozbawienia wolności będą surowsze niż dziś! To nie wszystko, nowelizacja obejmuje także wprowadzenie kar finansowych dla hurtowników i aptekarzy utrudniających przeprowadzenie kontroli oraz tuszujących dowody nielegalnej działalności. Taka rewolucja w prawie powinna znacznie ograniczyć odwrócony łańcuch dystrybucji, a w konsekwencji poprawić pacjentom dostępność do leków.

Rząd i służby łączą siły, by ukrócić nielegalną działalność mafii lekowej, która odpowiada za to, że polscy pacjenci muszą sobie radzić bez podstawowych leków ratujących życie lub poprawiających komfort życia w przebiegu poważnych schorzeń. Nowelizacja prawa powinna pomóc ograniczyć skalę problemu, choć zapewne nie rozwiąże go całkowicie. Pacjenci muszą więc liczyć na uczciwość farmaceutów i hurtowników.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl
 

Komentarze