zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Jak dbać o osoby starsze? 20-11-2017

Rozmawiaj

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne i sprzątanie mieszkania (choć o tym ostatnim też warto pamiętać). To również czas, jaki spędza się wspólnie z nimi.

 

W podeszłym wieku często pojawia się ryzyko wystąpienia depresji lub poczucia osamotnienia. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby w trakcie regularnych wizyt, poświęcić trochę czasu na rozmowę. To nie tylko kwestia podtrzymania dobrego nastroju (a warto podkreślić, że dla seniorów konwersacja z kimś młodszym zazwyczaj jest powodem do ogromnej radości). To również bodziec podtrzymujący aktywność intelektualną ? a to w podeszłym wieku jest niezmiernie ważne.

 

Warto zauważyć, iż nie zawsze musi to być rozmowa sama w sobie. Czasami może to być nawet wspólna gra w szachy lub rozwiązywanie krzyżówek.

 

Pamiętaj o ruchu

Należy zadbać o to, aby osoby starsze, którymi się opiekuje, w miarę możliwości zażywały ruchu. Jeśli tylko ich zdrowie na to pozwala, a pogoda sprzyja, warto wychodzić na zewnątrz i odbywać spacery ? chociażby po to, by seniorzy zażyli nieco świeżego powietrza, ale także dla ruchu samego w sobie.

 

Co jednak, jeżeli podopieczni są już zbyt schorowani, aby wychodzić na zewnątrz? Warto zachęcić ich chociażby do prostych ćwiczeń (w żadnym razie wysiłkowych).

 

Zaopatrz się w artykuły jednorazowe

W przypadku bardzo schorowanych osób, konieczne może się okazać zaopatrzenie się w artykuły jednorazowego użytku. Oczywiście, można je nabywać na bieżąco, jednak dla zaoszczędzenia czasu warto od razu zgromadzić ich zapas. Sprawa jest o tyle prosta, że obecnie odpowiednie akcesoria można zdobyć bardzo łatwo w aptekach (choć tam czasem może być dostępna tylko ich część), bądź za pośrednictwem internetu, na przykład w sklepie www.hurtowniamedyczna.com.pl.

O jakich artykułach mowa? Bardzo pomocne mogą okazać się podkłady jednorazowe, a w niektórych przypadkach także pieluchomajtki. Oprócz nich przydatne są także rękawiczki jednorazowe.

 

Pilnuj diety seniorów

Nie można zapomnieć i o tym czynniku. Nie wszystkie osoby starsze pamiętają o zbilansowanym sposobie odżywiania się (nic dziwnego, skoro zapominają o tym także ludzie młodsi).

 

Pilnuj, aby osoba w podeszłym wieku miała w swoim jadłospisie więcej produktów bogatych w witaminy oraz o to, aby były możliwie lekkostrawne. Istotna może się też okazać suplementacja witaminy B12 (seniorzy są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o jej ewentualny niedobór). To jednak nie wszystko. Warto zadbać również o produkty spożywcze bogate w wapń oraz w potas.

 

Nie zapomnij przy tym wszystkim o jeszcze jednym. Samo dostarczenie świeżych produktów to jedno. Niestety część seniorów może być tak mocno przyzwyczajona do konkretnych rodzajów posiłków. Postaraj się więc samodzielnie coś im przygotować, aby mieć pewność, że faktycznie wszystko jest spożywane w sposób zbilansowany. To naprawdę istotne, gdyż dzięki temu zadbasz nie tylko o lepsza odporność, ale i stan kości i mięśni seniora.

Komentarze