zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak dbać o czystość aparatu do bezdechu sennego? 18-06-2019

Dlaczego czyszczenie aparatu CPAP jest ważne?


Czyszczenie aparatu CPAP pomaga przedłużyć żywotność sprzętu – przede wszystkim. Twój aparat do bezdechu sennego ciężko pracuje, aby wysłać stały przepływ powietrza do dróg oddechowych. Z czasem zbierają się w nim:

  • kurz
  • alergeny
  • zarazki
  • wirusy
  • inne szkodliwe patogeny

Następnie, gdy gromadzi się wilgoć - wnętrze części nawet tak doskonałego aparatu CPAP jak ten z autocpap.pl zamienia się w doskonałą pożywkę dla pleśni i bakterii…. Patogeny te mogą być wdychane podczas oddychania, powodując chorobę lub objawy alergii. Minerały z komory wodnej mogą również zacząć się tam zbierać i tym samym blokować prawidłowe funkcjonowanie aparatu. Więc mógłbyś nawet zachorować z powodu zmniejszonego przepływu powietrza!


Kurz, minerały i inne zanieczyszczenia mogą dodatkowo drażnić Twoje drogi oddechowe. Ponadto martwe komórki skóry i oleje z twarzy i rąk mogą również negatywnie wpływać na działanie aparatu. Jeśli regularnie czyścisz swoje akcesoria do bezdechu sennego, możesz im pomóc przetrwać dłużej i zaoszczędzić trochę pieniędzy na dłuższą metę!


Jak czyścić aparat CPAP?


Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i przedłużyć żywotność urządzenia CPAP, upewnij się, że czyścisz każdy element raz w tygodniu. Jeśli jednak jesteś chory lub cierpisz na alergię, lepiej czyść swój sprzęt codziennie, aż poczujesz się lepiej.
 

Najlepiej zabierz się za czyszczenie materiałów CPAP rano, aby dać im wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Aby zrobić to w prawidłowy sposób odłącz urządzenie i zdemontuj każdą część, łącznie z komorą wodną. Weź ciepłą, wilgotną ściereczkę i przetrzyj korpus urządzenia CPAP, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia. Napełnij zlew lub pojemnik ciepłą wodą i delikatnym środkiem czyszczącym, takim jak mydło, ale unikaj używania tego wzmacnianego substancjami zapachowymi. Następnie włóż rurkę, maskę, komorę nawilżacza, nakrycie głowy, poduszki i złącza do wody i pozostaw je tam na około 30 minut, dokładnie opłucz każdy element ciepłą wodą, a następnie zawieś każdy przedmiot lub umieść go na ręczniku, aby całkowicie wyschły. Najlepszym rozwiązaniem może być powieszenie ich w łazience. Po całkowitym wyschnięciu każdego elementu ponownie złóż elementy.
 

Komentarze