zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Huba brzozowa i jej prozdrowotne właściwości 14-08-2018

 

Na pniach drzew liściastych rosną grzyby pasożytnicze, ale grzyb brzozowy nie zalicza się do nich. To grzyb żyjący na pniu brzozy w pełnej symbiozie z drzewem. Nazywany jest grzybem Chaga, czaga, hubą brzozową, włóknouszkiem ukośnym lub z łaciny Inonotus obliquus. Tworzy charakterystyczne, ciemne narośle, przypominające guzy na korze brzozy. Po odcięciu może być surowcem wykorzystywanym powszechnie w medycynie naturalnej.

 

Skąd wynikają prozdrowotne właściwości grzyba czaga?

Huba brzozowa, czyli grzyb Chaga zawiera duże ilości składników odżywczych i związków złożonych, które mają dobre właściwości gojące i kojące. W grzybach tych znajdziemy składniki czynne i pierwiastki śladowe, jak potas, cynk, żelazo czy polisacharydy.

 

Za pomocą grzyba brzozowego można leczyć różne dolegliwości, m.in. choroby jelit i wątroby, jak i wykorzystywać go do profilaktyki chorób nowotworowych. Rosnący na pniu drzewa grzyb powoduje, że brzozy nie ulegają infekcjom i stają się długowieczne.

Właściwości grzyba brzozowego

Grzyby brzozowe mają liczne cechy wpływające korzystnie na zdrowie człowieka. Wśród nich wymienia się właściwości:

·         antyoksydacyjne

·         przeciwpotne i przeciwgorączkowe,

·         przeciwzapalne,

·         przeciwwirusowe (np. przeciw wirusowi grypy),

·         stabilizujące pracę układu odpornościowego,

·         przeciwbakteryjne (łagodzi trądzik, objawy łuszczycy),

·         oczyszczające,

·         osłaniające i odtruwające wątrobę,

·         ogólnie wzmacniające.

 

W składzie grzybów brzozowych znajdują się związki inotodiol i lanosterol, znane ze swego przeciwnowotworowego działania. Czaga prowadzi do apoptozy, czyli „samobójstwa” komórek nowotworowych. Grzyb ten pozwala na obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie liczby czerwonych krwinek i limfocytów w organizmie, na regulację poziomu cukru we krwi oraz na zmniejszenie nadmiernej potliwości.

 

Chaga ma przy tym działanie relaksujące dla mięśni gładkich narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Usuwa ból i wzmacnia organizm. Zawiera substancje, które są naturalnymi stymulatorami, usprawniającymi procesy metaboliczne w organizmie.

 

Stąd też grzyb brzozowy od setek lat jest włączany do kuracji leczniczych. Obecnie można go zakupić w formie mieszanki ziołowej czaga na wzmocnienie organizmu, np. na stronie https://organis.pl.

 

Grzyb Chaga, tj. grzyb brzozowy jest jednym z najsilniejszych adaptogenów. Pod pojęciem tym kryją się zioła produkujące i zawierające w sobie kompozycje istotnych substancji chemicznych, które pozwalają roślinie przystosowywać się do ekstremalnie niekorzystnych warunków środowiska życia. W organizmie człowieka takie zioła odgrywają ważną rolę, ponieważ pozwalają na łatwiejsze przystosowanie się i walkę ze stresem, który towarzyszy nam na co dzień.

 

 

Komentarze