zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Grzybica paznokci stóp!17-07-2011

      Nadchodzi lato, a wraz z nim moda na odkryte palce u stóp. Niestety, nie wszyscy mogą pochwalić się ładnymi zadbanymi paznokciami. Czasem paznokcie są białe lub żółte, kruche i znacznie pogrubiałe. Wszystkie te objawy są najczęściej wywoływane przez zakażenia grzybicze w obrębie paznokcia.
      Grzybica paznokci jest czymś więcej niż tylko problemem kosmetycznym. Sam paznokieć spełnia wiele różnych funkcji: służy do chwytania, wspomaga odczuwanie dotyku oraz chroni palce. Każda choroba zlokalizowana w obrębie paznokcia może wywierać negatywny wpływ na jakość życia, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Pogrubiałe bolesne paznokcie mogą osłabiać sprawność ruchową, poprzez ucisk upośledzać ukrwienie tkanek, opóźniać procesy gojenia, nasilać owrzodzenia w przebiegu tzw. stopy cukrzycowej.

      Paznokcie to gładkie płytki rogowe, które pokrywają łożysko paznokcia (zagłębienie w opuszce palca) i są otoczone wałem paznokciowym. Za wzrastanie paznokcia odpowiedzialna jest macierz paznokcia, czyli jego część znajdująca się pod skórą. Jest ona miękka i podatna na uszkodzenia, a jej nieodwracalne zniszczenie powoduje obumarcie i odpadnięcie paznokcia.

      W naszym klimacie najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych są dermatofity. Ta grupa grzybów może atakować nie tylko paznokcie, ale także skórę i włosy. Zakażenie obejmuje na ogół kilka płytek paznokciowych stóp, a szczególnie częstym obrazem jest zajęcie paznokcia palucha.
Wyróżnia się cztery typy grzybicy paznokci, zależne od miejsca zaatakowania przez grzyba płytki paznokciowej.
      Najczęściej występującym typem jest grzybica podpaznokciowa rozpoczynająca się zakażeniem bądź wałów okołopaznokciowych bądź wolnego brzegu płytki paznokciowej.. Płytka paznokciowa jest wówczas nadmiernie zrogowaciała, podobnie jak samo łożysko paznokcia, a cały paznokieć zaczyna odstawać od opuszki palca. Zmieniona płytka ma żółtawobrązowe zabarwienie.
      Drugim typem jest grzybica powierzchowna. Początkowo zakażony paznokieć jest biały i kruchy, pokryty plamkami. Z czasem plamki mogą się zlewać, zajmując całą powierzchnię paznokcia.
Kolejny typ to grzybica podpaznokciowa atakująca fragment skóry znajdujący się nad macierzą paznokcia i penetrująca do tworzącej się płytki. Nowo powstający paznokieć jest nierówny, z bruzdami i stopniowo, w miarę wzrastania, zastępuje prawidłową płytkę paznokcia, wielokrotnie ulegając wykruszeniu.
      Ostatnim typem jest drożdżyca paznokci. Zakażona zostaje skóra dookoła paznokcia i sama płytka. Dotyczy niemal wyłącznie paznokci paluchów. Charakteryzuje się obrzmieniem i zaczerwienieniem wału paznokciowego. Zwykle występuje ona u osób, które z racji zawodu często i długotrwale mają kontakt z wodą.

      Przed rozpoczęciem leczenia, konieczne jest potwierdzenie, że mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym. W tym celu zeskrobuje się trochę zmienionej płytki paznokcia, a potem ogląda pod mikroskopem w celu uwidocznienia strzępek grzyba. Badanie jest bezbolesne.
Grzybica paznokci z trudem poddaje się leczeniu. Konieczna jest doustna terapia lekami przeciwgrzybiczymi trwająca około 8-12 tygodni (czasem stosowana w postaci tzw. pulsów, czyli przyjmowania leku przez kilka dni i następnie kilku dni przerwy). Leki te kumulują się w płytce paznokcia, utrzymując tam stężenia lecznicze przez tygodnie po zakończeniu leczenia. Dlatego też bezpośrednio po skończeniu terapii poprawa jest niewielka- pojawia się dopiero po kilku kolejnych miesiącach, kiedy zaczyna odrastać zdrowy paznokieć. Czasem, w przypadku niewielkich zmian, ograniczonych do 1-2 płytek, można zastosować preparaty miejscowe, głównie w postaci lakierów.
       Oprócz leczenia konieczne jest zapobieganie zakażeniom (pierwotnym i nowym infekcjom po leczeniu) i ograniczenie ognisk grzyba. Niezwykle istotne jest przestrzeganie pewnych zasad w życiu codziennym. Ich zastosowanie w znacznym stopniu ogranicza ryzyko infekcji. Zaleca się noszenie (w miarę możliwości) butów wykonanych z tworzyw naturalnych. W przypadku konieczności noszeniu butów z gumy (kalosze, nieprzewiewne buty sportowe), należy możliwie szybko zdejmować takie obuwie, umyć stopy, osuszyć i przez dalszą część dnia nosić inne obuwie, wykonane z oddychających materiałów.
      W miejscach publicznych, gdzie istnieje duża koncentracja zarodników grzybów (takich jak baseny kąpielowe, publiczne łaźnie, sanatoria), nie wolno chodzić boso- należy zawsze mieć swoje klapki. Wskazane jest chodzenie w klapkach po całym terenie kąpieliska, nie ograniczając się tylko do drewnianych podestów pod prysznicami. Przeciwwskazane jest noszeniu cudzego obuwia. Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne wycieranie skóry po kąpieli. Pozostawienie wilgotnego, a zarazem ciepłego środowiska, sprzyja namnażaniu się grzybów.
Przy nadmiernym poceniu, bez względu na przyczynę jego powstawania, istotne jest szybkie zmywanie potu. Spocona skóra ma inne niż naturalne pH, co powoduje osłabienie mechanizmów ochronnych skóry przed zakażeniem.
      Jeżeli grzybica umiejscowiona jest w obrębie stóp, oznacza to obecność grzybów także w obuwiu i skarpetkach, stad konieczna jest ich dezynfekcja. Zapobiega to ponownemu nadkażeniu. Samo umycie butów i wypranie skarpetek nie likwiduje grzybów. Dezynfekcję należy przeprowadzić co najmniej raz, bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Czasem zaleca się powtórną dezynfekcję po kilku tygodniach. Najprościej przeprowadzić taki proces przy użyciu oparów 10 % roztworu formaliny (dostępny w aptekach na receptę).Wszystkie buty i skarpetki umieszcza się razem w szczelnym foliowym worku. Do worka tego wkłada się naczynie z roztworem formaliny. Naczynie powinno być płaskie i szerokie (chodzi o jak największą powierzchnię parowania). Po zawiązaniu worek pozostawia się na 12-18 godzin w dość ciepłym miejscu. Po przeprowadzeniu dezynfekcji buty należy wywietrzyć, a skarpetki uprać. Ten typ dezynfekcji nie nadaje się do odkażania rajstop i pończoch, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu. Najlepiej wymienić je na nowe.
      Innym sposobem jest stosowanie roztworu chinksyzolu (dostępny jest w aptekach w postaci tabletek). Do dezynfekcji butów używa się 1% roztworu, a do skarpetek roztworu o stężeniu 0,1%. Obuwie umieszcza się w worku foliowym, razem z kłębkami waty lub gazy nasączonej roztworem i szczelnie zawiązuje. Skarpetki trzeba zamoczyć bezpośrednio w przygotowanym roztworze. Chinoksyzol nadaje żółtawe zabarwienie odkażanym rzeczom, można je łatwo usunąć myjąc buty i piorąc skarpetki.

      Wielokrotnie problem zakażenia grzybiczego paznokci jest ignorowany. Ale warto zwrócić uwagę, że konsekwencje nieleczenia grzybicy mogą być bardzo rozległe. Samo zakażenie może się szerzyć na sąsiednie tkanki, upośledzając komfort chodzenia, ograniczając aktywność fizyczną. Oprócz tego, każda zmiana zapalna może stanowić drogę dla innych zakażeń, np. bakteryjnych. Pozostaje jeszcze aspekt kosmetyczny. Odsłanianie chorych stóp staje się źródłem zakłopotania i frustracji i wielokrotnie może prowadzić nawet do obniżenia poczucia własnej wartości.


Opracowanie BW

Czytaj także:

 

Gdy nogi nie chcą nas już nieść!

Komentarze

dodał: Misia | 2019-11-16 16:20:21

Ostatnio szukałam informacji o jakiś naturalnych metodach i często poleca się olej rycynowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Podobno dobrze działają na grzybice paznokci. Artykuł i wskazówki można znaleźć na stronie http://zdrowepaznokcie.wzorki.pl/Artykuly/Stosowanie-oleju-rycynowego-na-paznokcie.html Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. Zbieram obecnie informacje na ten temat i nie mogę znaleźć żadnych użytkowników. Ciekawi mnie skuteczność działania olejków oraz czas trwania leczenia. Szczególnie interesujący wydaje się olejek rycynowy, którego właściwości wydają się szczególnie szerokie.

dodał: ~Dziękuję za poradę | 2019-08-28 15:33:07

Ja zastosowałam Septosal. Pomogło.

dodał: ~opałek | 2016-08-31 19:09:38

ja obuwie sportowe wyrzuciła podczas leczenie grzybicy metodą doustną. Nie ma co żałować bo w obuwiu mogą być zarodki grzyba i problem wróci. Za długo miałam leczenie doustne, żeby zmarnować całą terapię.

dodał: ~Gość | 2016-08-20 12:06:03

A mi lekarz nie powiedział, nic o waciku i wypsikałam wszystkie buty formaliną. D0piero potem poczytałam, że jest toksyczna. Czy mi nie zaszkodzi? Mogę chodzić w tych butach?

dodał: ~Ja | 2016-07-08 09:43:52

Foto grzybicy paznokci http://www.bolimnie.com/grzybica-paznokci-objawy-leczenie

dodał: ~Kalina | 2016-06-28 15:39:08

Dzięki za podesłanie strony z aplikacją, przy tym cały leczeniu i przerwach na bank bym coś pomyliła.

dodał: ~Gość | 2016-06-04 18:16:14

Polecam dezynfektor do obuwia. Rewelacja!!! więcej na stronie http://www.klenzpolska.pl/dzialanie.html W dobrym gabinecie podologicznym można dokonać dezynfekcji obuwia w takim urządzeniu. Ja jednak kupiłam sobie takie urządzenie do użytku domowego. Coś wspaniałego.

dodał: ~Eris | 2016-05-18 17:30:44

przy leczeniu w pulsach polecam stronę leczpaznokcie.pl Mają naprawdę fajna apke do pobrania. Nie trzeba pamiętać, którego dnia bierzesz lek po 3 tygodniowej przerwie.

dodał: ~Mija | 2016-05-09 13:02:26

Ja jestem na leczeniu doustnym w postaci pulsów, czyli braniu leku w odstępach czasowych. Maści niestety nic nie pomogły.

dodał: ~Gość | 2015-12-09 16:54:19

Witam Mi także lekarze (dwóch) zaleciło formalinę (roztwór 10-30%), na wacik lub coś podobnego i szczelnie zamknąć na 48 godzin następnie powtórzyć po 2 tygodniach. Pozdrawiam

dodał: ~Gość | 2015-09-08 00:33:33

do dezynefekcji butów są 3 preparaty: butosept, incidin M spray oraz septosal. Wymienione w kolejności przypadkowej nie wg skuteczności działania.

dodał: ~Gość | 2014-10-13 17:07:15

Ja leczyłem grzybice paznokci kilka miesięcy i dopiero Trioxal mi pomógł. Brałem go w kilku dawkach i musiałem się pilnować żeby się nie pomylić ale warto, naprawdę to dobry lek.

dodał: mały | 2014-08-28 13:42:10

Właśnie mam przepisany trioxal doustny. Podobno bardzo skuteczny jest. Do tego mam ściągnąć ze strony aplikację leczpaznokcie.pl, bo lek się bierze z przerwami i ta apka przypomina, kiedy go wziąć. No to zaczynam :)

dodał: ~Gość | 2014-03-04 16:05:55

Gdzie kupić butosept

dodał: ~Gość | 2013-11-24 11:53:58

Anka-formalinę należy rozcięczyć i namoczyć wacik,który wkładasz do buta i zawiązujesz w woreczku lub w reklamówce.Robię to zawsze po zimie.Pozdrawiam

dodał: ~sandra | 2013-07-19 16:30:06

jeszcze jest urządzenie wykorzystujące ozon firmy klenz ale jest drogie ,można dezynfekować buty i inne rzeczy

dodał: ~Loki | 2013-06-24 22:17:30

NIe daj się wkręcić w reklamy. Lekarz przepisuje formalinę i kupujesz w aptece. To najskuteczniejsze! Właśnie sam dostałem taką receptę... i walcze ;)

dodał: ~Gość | 2012-09-05 22:42:31

nie tylko butrosept. ja używam incidin m spray extra i jest super i ma lepszy skład niż butosept.

dodał: ~Gość | 2012-07-14 23:32:14

gdzie można kupić butosept?

dodał: anka | 2011-06-18 15:57:19

Formalina jest silnie toksyczna ,wchłania się też przez płuca i skórę - gratuluję autorowi pomysłu . WHO zabrania sprzedaży formaliny do tego typu odkażania

dodał: ~Eryk | 2011-06-16 15:20:46

Butosept - to rewelacja aż dziwne że nikt wcześniej na to nie wpadł.

dodał: ~Gość | 2011-06-12 11:39:38

Właściwie do dezynfekcji butów tak żeby zabić grzyby jest tylko jeden preparat Butosept .