zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Flosser - co to takiego, ile kosztuje i gdzie kupić? 27-11-2019

 

Flosser co to takiego, ile kosztuje i gdzie kupić?

Pełna higiena jamy ustnej powinna opierać się nie tylko na regularnym szczotkowaniu zębów, ale także dbałości o przestrzenie międzyzębowe. Dostępne są różne środki ułatwiające usuwanie bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Świetną alternatywę dla nici dentystycznej czy szczoteczki międzyzębowej stanowi flosser. Warto wiedzieć, jak wygląda i kiedy stosować flosser do zębów..

 

Co to jest flosser?

Flosser to niewielkich rozmiarów przyrząd przeznaczony do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

 

Powierzchnie styczne naszych zębów to miejsca z reguły trudno dostępne dla włosia szczoteczki do zębów. Zwykle są zatem niewystarczająco myte w trakcie szczotkowania, co sprzyja gromadzeniu się w nich drobnoustrojów. Te z kolei stają się często przyczyną ubytków o trudno dostępnej lokalizacji, czyli na powierzchni stycznej zębów. Flosser do zębów stanowi zatem świetne uzupełnienie prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Jak wygląda flosser?

Wyróżnia się dwa typy flosserów do zębów: niciowykałaczka (czyli wersja tradycyjna) oraz flosser elektryczny.

 

Tradycyjny flosser to czyścik do przestrzeni międzyzębowych łączący cechy wykałaczki z nicią dentystyczną. Zbudowany jest z plastikowej rękojeści, na której z jednej strony umieszczony jest krótki odcinek nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a z drugiej końcówka pełniąca rolę wykałaczki dentystycznej. Wykorzystuje się ją do usuwania resztek pokarmu spomiędzy zębów lub wzdłuż linii dziąseł. Dostępne są też flossery z powierzchnią przeznaczoną do mechanicznego czyszczenia języka.

 

Fot. Flosser do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

 

Flosser tradycyjny wystarczy do wyczyszczenia wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać o jego płukaniu w trakcie używania. Z reguły jest jednorazowy.

Poznaj zalety flossera na: https://www.sunstargum.com/pl/blog/flossery-alternatywa-dla-nici-dentystycznej.html

Flosser elektryczny jest urządzeniem o większych rozmiarach niż wersja tradycyjna. Posiada ergonomiczny uchwyt (w którym mieści się bateria zasilająca) oraz łagodnie zakończoną nylonową końcówkę. Wykonuje ok. 10000 ruchów na minutę, co pozwala na skuteczne i jednocześnie bezpieczne usunięcie drobnoustrojów z przestrzeni międzyzębowych, nad i pod linią dziąseł. Wersja elektryczna wymaga wymiany końcówki średnio co trzy dni.

 

Jak często stosować flosser?

Czyszczenie przestrzeni między zębami powinno stanowić element codziennej higieny jamy ustnej. Zatem po każdym szczotkowaniu zębów, przy użyciu właściwie dobranej pasty do zębów, należy zadbać o czystość przestrzeni międzyzębowych. W tym celu zaleca się użycie nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub właśnie flossera.

 

Kto może używać flossera?

Flosser jest dedykowany zarówno dorosłym, jak i dzieciom (są dostępne specjalne wersje dziecięce). Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które niezbyt dobrze radzą sobie z nawijaniem na palce i stosowaniem nici dentystycznej czy też mają ograniczenia manualne.

 

Wersja tradycyjna flossera, dzięki małym rozmiarom, może być używana nawet po każdym posiłku. Posiadając końcówkę pełniącą rolę wykałaczki, pozwala na szybkie i bezpieczne usunięcie resztek pokarmu powodujących dyskomfort w jamie ustnej. W odróżnieniu od standardowych drewnianych wykałaczek, daje pewność, że nie ulegnie złamaniu podczas stosowania.

 

Elektryczny flosser jest polecany osobom, które noszą mosty.

 

Ile kosztuje flosser?

Koszt flossera zależy do jego rodzaju. Wersja tradycyjna czyścika do przestrzeni międzyzębowych to koszt ok. 10–12 zł. Dostępna jest w większości aptek oraz sklepów ze stomatologicznymi środkami higienicznymi. Flosser elektryczny jest rozwiązaniem nieco droższym – kosztuje ok.60–70 zł. Można go kupić w sklepach z zaopatrzeniem stomatologicznym.

Komentarze