zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Endometrioza ? nieuleczalna choroba XXI wieku 15-10-2019

Kobiety cierpiące na endometriozę często mówią, że choroba zamieniła ich życie w koszmar. Intensywny ból, nasilający się w czasie menstruacji nierzadko jest przyczyną kompletnego wyłączenia Pacjentek z aktywnego życia społecznego. Do tego dochodzi osamotnienie i poczucie niezrozumienia, które mogą być przyczynami problemów natury psychologicznej. Wiele osób nie wie co to jest endometrioza, jakie daje objawy, a tym bardziej jak pomóc kobietom borykającym się z tym tajemniczym schorzeniem.

Endometrioza- co to jest?

Endometrioza jest nieuleczalną chorobą hormonalno- immunologiczną. Jej przyczyny nie są do końca znane. Objawia się dolegliwościami bólowymi, których intensywność uzależniona jest od stadium choroby. Endometrium, czyli tkanka wyściełająca ścianki macicy, co miesiąc podczas menstruacji łuszczy się i wypływa wraz z krwią miesiączkową. W przypadku endometriozy tkanka ta może znajdować się w zupełnie innym miejscu w organizmie kobiety, a mimo to podlegać tym samym procesom biologicznym. W związku z tym stopniowo powstają torbiele, bolesne guzy i inne zmiany zwyrodnieniowe. Endometrium przy endometriozie najczęściej lokalizuje się w okolicach narządów płciowych – mogą to być jajniki, jajowody czy obręb pochwy, również w bliźnie po cesarskim cięciu. W skrajnych, pojedynczych przypadkach lekarze stwierdzili występowanie endometrium w miejscach odległych takich jak płuca czy wątroba.

Endometrioza – przyczyny powstawania choroby

Choroba endometrium znana jest medycynie od setek lat, jednak bezpośrednie przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Wielu naukowców jednak jest zdania, że za jej rozwój odpowiedzialna jest zachwiana gospodarka hormonalna kobiecego organizmu. Winą za taki stan obarcza się progesteron oraz estrogen, które regulują (u zdrowej kobiety)  fazy rozrostu oraz łuszczenia się endometrium w trakcie cyklu miesiączkowego. Specjaliści do głównych przyczyn powstawania choroby zaliczają: czynniki genetyczne, środowiskowe oraz defektywny układ immunologiczny.

 

Trafne zdiagnozowanie endometriozy trwa w Polsce średnio 8-10 lat

 

Endometrioza jest chorobą podstępną i trudną do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka. W początkowych stadiach może nie dawać praktycznie żadnych objawów. Dopiero bardzo szczegółowe badania, przeprowadzone przez specjalistę z zakresu leczenia endometriozy dają szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. W Centrum Leczenia Endometriozy powstałym w Medicus Clinic we Wrocławiu pierwsza wizyta składa się aż z 3 etapów, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

 

Endometrioza – diagnostyka. Jakie badanie należy wykonać?

 

W trakcie pierwszej konsultacji lekarskiej niezwykle istotny jest wywiad przeprowadzony przez doświadczonego ginekologa – specjalistę leczenia endometriozy. Ma on na celu ustalenie czy dolegliwości bólowe związane z fazami cyklu są pierwotne czy wtórne. Jeżeli wtórne, to ich najczęstszą przyczyną jest właśnie endometrioza. Dodatkowo w trakcie wizyty Pacjentka powinna zostać poddana eksperckiemu badaniu - USG dopochwowemu, a jeśli istnieje podejrzenie występowania ognisk choroby w innych rejonach miejsc intymnych, zaleca się przeprowadzenie USG transrektalnego lub rezonansu. Dzięki kompleksowym działaniom lekarza, możliwa jest trafna i szybka diagnoza endometriozy, a co za tym idzie wdrożenie możliwie najskuteczniejszej metody leczenia.

 

Endometrioza – objawy. Czyli jak wygląda życie w nieustającym bólu.

 

Pierwsze objawy endometriozy najczęściej nie budzą niepokoju zarówno samych Pacjentek, jak i ich najbliższych. Dopiero kolejne stadia choroby sprawiają, że dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, a ból pojawia się nie tylko w czasie menstruacji, ale również w innych fazach cyklu. Najczęściej spotykane objawy endometriozy to:

·       bolesne i obfite miesiączki,

·       plamienia w różnych fazach cyklu,

·       krwawienia z dróg rodnych,

·       ból odczuwany w trakcie stosunku,

·       ogólne osłabienie,

·       regularnie pojawiające się wzdęcia i problemy jelitowe

·       bóle brzucha,

·       problemy z oddawaniem moczu czy wypróżnianiem.

Endometrioza – leczenie, które trwa przez całe życie

W związku z tym, że przyczyny endometriozy nie są znane, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jednak specjalistyczna opieka, odpowiednio dobrana farmakologia, dieta czy zabiegi chirurgiczne mogą znacząco poprawić komfort życia Pacjentek. Leczenie endometriozy to proces, który trwa najczęściej przez wiele lat, aż do momentu, w którym kobieta wejdzie w okres przekwitania. W zależności od typu oraz stopnia rozwoju choroby zaleca się różne metody kuracji:

 

·       Zmiana diety. Specjalnie ułożony jadłospis, wykluczający m.in. składniki takie jak: cukier, tłuszcze trans czy nasycone kwasy tłuszczowe. Dieta powinna być układana pod okiem specjalisty od terapii żywieniowej endometriozy, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych preferencji Pacjentki.

 

·       Leczenie farmakologiczne. Odpowiednio dobrane dawki leków mają przede wszystkim za zadanie zmniejszyć odczuwanie dolegliwości bólowych. W połączeniu z prawidłowymi sposobami odżywiania, dają szansę skutecznie wpłynąć na jakość codziennego funkcjonowania chorych.

 

·       Leczenie operacyjne endometriozy.

Specjalista ds. endometriozy dr n. med. Mikołaj Karmowski z Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic najczęściej stosuje metody laparoskopowe. Ten rodzaj operacji pozwala na dokładne usunięcie ognisk endometrycznych, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod z otwarciem jamy brzusznej. Klinika stosuje chirurgię szytą na miarę, co sprawia, że zabieg dopasowany jest do potrzeb i oczekiwań Pacjentki.

 

Komentarze