zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Domowe sposoby na zapalenie górnych dróg oddechowych 11-01-2016

Infekcja górnych dróg oddechowych atakuje, gdy organizm jest wyziębiony, osłabiony i nieodporny na atak wirusów. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych pacjentów, u których zakażenia mają charakter nawracający. Przy czym najczęściej zakażenia bakteryjne dróg oddechowych występują po uprzednim zakażeniu wirusowym. Jakie są zatem objawy i domowe sposoby na wyleczenie takich dolegliwości jak: nieżyt nosa, zapalenie gardła, zatok przynosowych i krtani?
 
 
Objawy infekcji
Do najczęstszych objawów zapalenia górnych dróg oddechowych należą: uczucie zatkanego nosa, katar, zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych nosa i gardła, ból ucha, gardła i głowy, kichanie, łzawienie oczu, ropna wydzielina z nosa i spływanie wydzieliny tylną ścianą gardła. Często objawom towarzyszy ból migdałków i powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Przy zapaleniu zatok przynosowych czuć pulsowanie i ból w okolicy czoła. Zapalenie gardła objawia się pieczeniem, drapaniem i suchością w gardle, bólem podczas przełykania, ogólnym osłabieniem, gorączką, bólami mięśniowymi i stawowymi. Nieżytowi nosa może towarzyszyć chrypka, kaszel i stan podgorączkowy. A podczas zapalenia krtani, które częściej dotyczy dzieci będących alergikami, nierzadko dochodzi do utraty głosu, bólu podczas mówienia, duszności i suchego kaszlu.
 
 
Jak leczyć infekcję?
Jak każda inna infekcja, tak zapalenie górnych dróg oddechowych kwalifikuje się do wizyty u lekarza. Doktor powinien przepisać środek, który złagodzi dolegliwości, a w wyjątkowych sytuacja zastosować antybiotykoterapię. Przy łagodniejszym przebiegu infekcji można zapytać w aptece o leki doustne - niektóre tabletki i syropy dostępne są bez recepty (na przykład http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci).
 
 
W czasie choroby należy zadbać o nawodnienie organizmu, dając dziecku do wypicia do 3 litrów płynów dziennie, głównie ciepłych herbatek ziołowych (np. z lipy lub czarnego bzu) albo owocowych (malinowej, porzeczkowej). Posiłki powinny być serwowane częściej i w mniejszych porcjach, muszą również zawierać produkty bogate w witaminę C. Warto podawać dziecku miód, czosnek i konfiturę malinową. Pomieszczenie, w którym przebywa maluch, należy często wietrzyć - zimne powietrze zabija zarazki i obkurcza naczynia krwionośne. Należy również dbać o nawilżenie powietrza w pokoju, wieszając na grzejniku mokre ręczniki albo stosując specjalne nawilżacze.

Komentarze

dodał: ~Dundel | 2017-10-31 11:44:43

Infekcje, jak w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych są z reguły łatwe do wyleczenia, a wystarczy do tego jedynie trochę odpoczynku w łóżku, by nasz organizm mógł spokojnie podjąć walkę. Często jednak niepotrzebnie do zwalczania infekcji sugeruje się antybiotyki, które nie zwalczają infekcji wirusowych, a mogą osłabić organizm hartujmisie.pl/porady/zdrowie/stosowanie-antybiotykow-leki-przeciwwirusowe

dodał: ~lenerta | 2017-02-20 11:42:48

Niestety domowe sposoby przy ostatniej infekcji sobie nie poradziły i musiałam zacząć podawać synkowi przeciwzapalny fosidal, żeby nie skończyło się antybiotykiem. Syrop się sprawdził, synek wrócił po nim szybko do zdrowia