zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Disulfiram - sprawdzony specyfik na alkoholizm 20-04-2018

Disulfiram de facto nie leczy choroby jaką jest uzależnionej od alkoholu, dlatego w terapii jest stosowany jako środek wspierający. Zadaniem esperalu jest zmuszenie osoby uzależnionej do powstrzymania się od spożywania alkoholu. Cel ten jest osiągnięty w mało subtelny sposób - wciąż dla większości pacjentów jest to sposób bardzo skuteczny. Co ciekawe, efekt działania tej substancji w połączeniu z alkoholem w organizmie został odkryty całkiem przypadkowo...

 

Historia esperalu (nazwa handlowa, podobnie jak disulfiram czy wszywka) sięga połowy lat 40. minionego wieku. Odkrycie tzw. reakcji disufiramowej przy okazji spożycia alkoholu przypisuje się Dr. Erikowi Jacobsenowi z Danii, który - w nadziei na wyleczenie u siebie pasożytów - zażył disulfiram i poszedł na kolację, podczas której spożywał alkohol. Efekty powiązania disulfiramu ze spożytym alkoholem niemal doprowadziły do śmierci Jacobsena. Czemu organizm doktora tak zareagował na te dwie substancje w organiźmie?

 

W przypadku spożycia alkoholu przez osobę, która podała sobie disulfiram, dochodzi do zwiększenia stężenia aldehydu octowego w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że esperal blokuje powstawanie enzymu odpowiadającego za metabolizm alkoholu w wątrobie. Nagromadzenie aldehydu octowego w ograniźmie powoduje wystąpienie objawów silnego zatrucia organizmu tym związkiem. To właśnie te nieprzyjemne objawy, które mają odstraszyć swoim efektem osoby uzależnione od spożycia alkoholu, odpowiadają za sukces esperalu w terapii.

 

Mimo długiej historii i wielu kontrowersji związanych ze stosowaniem esperalu wciąż jest on często stosowany jako wsparcie terapii alkoholowej. Powód jest dość oczywisty - przez tyle lat nie wynaleziono specyfiku, który tak skutecznie zniechęcałby osoby uzależnione od dalszego spożywania alkoholu pod jakąkolwiek postacią. I mimo, że sam w sobie nie leczy alkoholizmu to dla osób ze słabą wolą jest jedynym sposobem na powstrzymanie się od picia podczas trwania właściwej terapii.

 

Esperal - mimo, że popularny - ma swoje okresy dostępności na rynku. W Polsce jego producentem są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. a o jego aktualną dostępność warto zapytać specjalistów z Czas na zdrowie współpracujących z wieloma ośrodkami uzależnień w całej Polsce. W ten sposób w szybki i łatwy sposób można zamówić esperal oraz umówić się na wizytę lekarską, na której lek może zostać od razu zaaplikowany pacjentowi podskórnie.

Komentarze