zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dieta na dobry wzrok. 5 produktów na zdrowe oczy 27-02-2018

Zdrowy wzrok nie zależy tylko i wyłącznie od predyspozycji genetycznych oraz tego, jak z niego korzystamy (czy czytamy w niedoświetlonych warunkach lub zbyt dużo siedzimy przed komputerem). Jego kondycja ma także związek z naszą dietą i również samym sposobem odżywiania możemy pomóc ją wzmocnić. Zobacz, jak w naturalny sposób zadbać o oczy.

 

Jakie witaminy i minerały wpływają na oczy i wzrok?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie, czyli jakie składniki odżywcze i minerały brać pod uwagę, jeśli chcemy dbać o nasz zmysł wzroku. Na pewno nie bez wpływu pozostają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, którym przypisuje się działanie antyoksydacyjne i oczyszczające. Jednym z nich jest kwas DHA, występujący naturalnie w siatkówce oka. Zabezpiecza on fotoreceptory.

Antyoksydanty natomiast znajdziemy nie tylko w tłustych rybach, ale także w owocach i warzywach (szczegóły poniżej). Prócz nich, w naszej diecie nie powinno zabraknąć także antocyjanów. To substancje, które należą do flawonoidów, czyli barwników występujących w owocach, które neutralizują wolne rodniki i regenerują uszkodzenia w wybranych tkankach oka.

Potencjalnym sprzymierzeńcem naszego wzroku jest także witamina A – niezbędna, by chronić nas przed zwyrodnieniem plamki żółtej oka oraz zaćmą. Również witamina C, czynnik nie do przecenienia dla naszego ciała, może zapobiegać powyższym schorzeniom i korzystnie wpływać na wzrok. Do zdrowych dla oczu witamin należą także: witamina E (znakomity przeciwutleniacz znajdujący się w orzechach, migdałach i suszonych morelach) oraz luteina, której nasz organizm sam nie wyprodukuje, dlatego samodzielnie musimy mu ją dostarczać. Jakie produkty dostarczą nam powyższe składniki w jak największej ilości?

5 produktów, które warto jeść na wzrok

W produktach spożywczych znajdziemy niemal wszystkie witaminy i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej pracy oczu. Poznaj pięć najpopularniejszych z nich.

  • Marchew – jest bogata w witaminę A i zawiera duże ilości beta-karotenu, pomagając w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy. W marchwi znajdziemy również spore pokłady rodopsyny, czyli purpurowego barwnika, który pomaga nam widzieć w słabym oświetleniu.
  • Cytrusy – zawierają spore ilości witaminy C, która, jak już wspomnieliśmy, również działa kojąco na schorzenia związane ze wzrokiem. Systematycznie spożywane cytrusy potrafią zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaćmę nawet o 60%!
  • Dynia i pestki – po co nam dynia i pestki? Po to, by uzupełniać niedobory cynku! Powinniśmy spożywać go w dawce minimum 15 mg dziennie, a minerał ten znajdziemy nie tylko w dyni, ale także w kakao i wątróbce cielęcej.
  • Migdały – to kopalnia witaminy E oraz witamin z grupy B. Ta pierwsza to najsilniejszy naturalny antyoksydant, dzięki czemu regenerująco wpływa na nasze oczy oraz skórę i paznokcie. Składniki wymienione powyżej odnajdziemy także w kiełkach pszenicy i mleku.
  • Ryby i jajka – zarówno mięso ryb, jak i białko oraz żółtko kurzych jaj zawierają spore pokłady luteiny, która, jak już zaznaczyliśmy, nie zostanie wyprodukowana samodzielnie przez nasz organizm. W związku z tym powinniśmy dostarczać ją naszemu ciału w ilości ok. 6 mg na dobę, jedząc tłuste mięso ryb oraz jajka od kur z wolnego wybiegu.

 

Suplementy z luteiną na wzrok

Kiedy jednak nie lubimy jeść ryb czy jajek lub nie mamy większej ochoty na zmianę diety, istotne witaminy i związki możemy uzupełniać poprzez tabletki z luteiną lub preparaty pochodne. Jest ona szczególnie zdrowa w kontekście plamki żółtej oka, czyli najbardziej wrażliwego miejsca naszej siatkówki, które odpowiedzialne jest za ostrość widzenia. Ten rejon jest szczególnie narażony także na działanie wolnych rodników i promieni UV (szczególnie po czterdziestce).

By mieć absolutną pewność, że poziom tego składnika jest w normie, powinniśmy sięgać po jak najlepsze suplementy diety (preparaty z luteiną) lub ich wersje forte np.: doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-na-oczy-forte/. Na stronach producentów suplementów diety znajdziemy wiele informacji potwierdzających fakt, że luteina na oczy wpływa korzystnie, dzięki czemu z pewnością dobierzemy najlepszy produkt dla siebie. Takie rozeznanie w terenie przyda się szczególnie dziś, gdy rynek jest mocno nasycony różnymi suplementami diety.

Komentarze