zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dbajmy o oczy ! 25-10-2016

Oczy są jednym z naszych najważniejszych organów. Zapominamy często, jak cenny jest prawidłowy wzrok i jak wiele informacji dociera do nas za jego pośrednictwem, dlatego tak ważna jest jego właściwa ochrona.

Regularne badania

Badaj wzrok regularnie. Profilaktyka jak w większości przypadków  również w walce o zdrowe oczy jest niezbędna. Zaleca się kontrolować oczy raz na dwa lata.  Jeśli jednak w  naszej rodzinie zdarzają się choroby oczu ,jesteśmy obarczeni genetycznie ryzykiem zachorowania,  dbajmy o coroczną kontrolę wzroku. Jeśli korzystamy z okularów lub soczewek optycznych, badajmy się regularnie. Nieprawidłowo dobrane soczewki mogą powodować zawroty, bóle głowy i negatywnie wypływać na nasilenie się wad wzroku. Wizyta u lekarza okulisty jest konieczna, kiedy dostrzegamy zmianę w  ostrości widzenia, towarzyszą nam bóle oka, częste mruganie powiek lub inne niepokojące objawy, mogące być sygnałem, że z naszymi oczami dzieje się coś złego. Nie należy ignorować żadnych symptomów. 

Składniki odżywcze w diecie.

Warto zadbać o dietę pełną składników odżywczych korzystnie wpływających na nasz wzrok, będą to: aronia, tran oraz kwasy Omega 3- których zastosowanie wpływa zbawiennie nie tylko na oczy ale i na cały organizm. Witamina A, witamina C, czy witamina E to grupa witamin pozytywnie wpływająca na pracę oka. Dodatkowo nie zapomnij o luteinie czy o cynku które zapewniają dobry wzrok pomimo upływu lat.  Dieta bogata w warzywa i owoce pomoże organizmowi lepiej zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników.

Pielęgnacja skóry wokół oczu.

Mięsnie wokół oczu narażone są na nieustanną pracę w ciągu dnia gdy mrugamy, ale również gdy jesteśmy rozbawieni czy smutni, ponieważ pracuje nasza mimika. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i mocno unerwiona, dlatego tak łatwo traci jędrność, dodatkowo słaby przepływ limfy skutkuje częstszymi obrzękami czy zaczerwieniem. Niewłaściwa pielęgnacja okolic oczu powoduje szybsze starzeniem się tych partii twarzy, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Dobre nawilżenie i właściwy dobór odpowiedniego kosmetyku oraz prawidłowy sposób aplikacji, działać będą korzystnie na stan skóry. Preparat nakładamy na skórę powiek od wewnętrznej ku zewnętrznej części oka, wklepując go starając się nie naciągać naskórka.   

Złe nawyki, praca przy komputerze i korzystanie ze smartfona.

Niekorzystnie na wzrok działa światło ekranów komputerowych, telefonów komórkowych czy smartfonów. Korzystając z tych urządzeń rób przerwy co 15 czy 20 minut, pozwolą w ten sposób odpocząć naszym oczom. Ekran komputera powinien być umiejscowiony co najmniej 40 cm od aparatu wzroku i kontrast między czernią a bielą powinien być prawidłowo ustawiony. Jeśli nosisz okulary, skonsultuj ze swoim lekarzem, czy są one odpowiednie do pracy przy komputerze. Podczas długiej jazdy samochodem w nocy lub gdy niewłaściwe oświetlamy pomieszczenie w którym czytamy, źrenica oka powiększa się z powodu małej ilości światła, a konsekwencją tego jest pogorszający się wzrok. Przemywanie twarzy wodą, celowe mruganie, obracanie gałek ocznych, skupienie wzroku w innym miejscu niż na ekranie czy drodze, używanie kropel nawilżających, pozwolą nam ograniczyć negatywny wpływ naszych nawyków na wzrok.Oczy nie lubią zmian temperatury,  suchego oraz zanieczyszczonego powietrza, zbyt intensywnego słońca, deszczu czy śniegu. Ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, nie tylko latem ale również zimą, także podczas uprawiania sportów. Pamiętaj nie wszystkie okulary chronią przed promieniowaniem UV- wybieraj zatem odpowiednie.

Kondycja naszego wzroku, zależy od upływającego czasu ale również od naszej opieki i troski. Nasze nawyki, odpowiednia profilaktyka oraz higiena, pomogą nam cieszyć się dobrym wzrokiem dłużej. 

Komentarze

dodał: ~Aniasek | 2020-03-23 17:16:11

W obecnych czasach, gdy pracujemy na komputerze, lub wpatrujemy się w małe ekrany naszych komórek dbanie o wzrok jest bardzo istotne. Bardzo ważne jest systematyczne badanie wzroku. W moim mieście jest optyk, który robi to nieodpłatnie, to jego strona https://optykpunktwidzenia.pl/optyk-tychy/