zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym leczyć egzemę i czy jest ona zaraźliwa? 02-08-2020

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry oznacza występowanie charakterystycznych czerwonych plam na skórze, które zazwyczaj pojawiają się w efekcie styczności z alergenem. By zwalczyć uciążliwe dolegliwości warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy leczyć egzemę, czy można jej zapobiec i czy jest ona zaraźliwa.

 

Kiedy występuje egzema?

Egzema występuje zazwyczaj u osób o nadwrażliwej i przesuszonej skórze. Choroba może pojawiać się już u niemowląt. Jest to stan zapalny skóry, który wraz z wiekiem mija. Niestety u osób szczególnie wrażliwych charakterystyczne zaczerwieniania będą się pojawiać nawet przez całe życie. By zapobiec chorobie należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej higienie, pielęgnacji oraz nawilżaniu przesuszonej skóry.

 

Objawy choroby

Atopowe zapalenie skóry zawsze objawia się w postaci przesuszonego naskórka, na którym występują czerwone grudki, rumienie lub plamy, które swędzą. U dorosłych osób możemy je znaleźć na karku i szyi, na kolanach, łokciach, dłoniach lub stopach. U dzieci natomiast zmiany skórne pojawiają się zwykle w okolicach szyi, policzków, czoła. Widoczne objawy występują około 24-48 godzin od kontaktu osoby ze źródłem alergenu. Na szczęście choroba nie jest zaraźliwa, więc osoba z egzemą nie jest w stanie przenieść zapalenia skóry na innego, zdrowego człowieka.

 

Leczenie medyczne

W zależności od zaawansowania choroby oraz dokuczliwości objawów lekarz indywidualnie opracowuje plan leczenia. Jedną z podstawowych zasad jest eliminacja kontaktu ze źródłem alergenu. Jeśli nie znamy przyczyny choroby, musimy jej poszukać. Ponadto zazwyczaj lekarze przepisują lekarstwa przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne, których stosowanie uzależnione jest od przyczyn choroby, jej natężenia oraz indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych chorego.

 

Leczenie dermatologiczne

Lekarze podkreślają, że istotną rolę w zwalczaniu egzemy odgrywają dermokosmetyki, które powinny być stosowane w połączeniu z przepisanymi choremu lekarstwami. To właśnie ich użycie jest ważne, by atopowe zapalenie skóry nie tylko zostało szybko zwalczone, ale i jego objawy przestały dokuczać. Dermokosmetyki słyną z silnych właściwości nawilżających, dzięki czemu skóra przestaje być przesuszona. Ponadto istotną rolę odgrywają zawarte w kosmetykach lipidy, które regenerują zniszczony naskórek oraz dbają o jego ochronę.

 

Zapobieganie chorobie

By skutecznie zapobiec ponownemu występowaniu choroby należy wyeliminować alergen lub inny powodujący ją czynnik. Egzema może być wywoływana przez różnego rodzaju alergie pokarmowe, drobnoustroje, silne detergenty i środki chemiczne, dym papierosowy lub zmiany hormonalne. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie przyczyny i ustalenie z lekarzem sposobu zapobiegania jej. Czasami należy zmienić płyny do prania ubrań, innym razem dietę lub zrezygnować z używek. Należy również pamiętać o stosowaniu dermo kosmetyków – nie tylko w trakcie choroby, ale również po jej zwalczeniu. Stałe nawilżanie skóry oraz tworzenie jej ochrony znacząco wpływa na zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry.

Więcej informacji na https://www.febumed.com.pl/Egzema-na-dloniach-zdjecia-leczenie-i-przyczyny-blog-pol-1526377693.html

Komentarze