zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest zaćma i jak ją leczyć? 14-01-2019

Czym właściwie jest zaćma i jakie są jej przyczyny?

Najkrócej mówiąc, zaćma to zmętnienie soczewki. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, jednak najczęściej wymienia się starzenie się organizmu (zaćma starcza). Z wiekiem soczewka oka traci elastyczność i staje się coraz grubsza, czego efektem jest wspomniane wcześniej mętnienie soczewki oraz pojawienie się na oku plamek utrudniających widzenie.

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Przede wszystkim narażone są osoby starsze, tj. po 50. I 60. roku życia. Zaćma nie omija jednak ludzi młodych. Podatne na nią są zwłaszcza osoby, które doświadczyły urazu oka bądź stanu zapalnego tego narządu. Zaćma grozi również cukrzykom oraz ludziom z zespołem Downa.
Wyróżnia się także zaćmę wrodzoną. Wtedy największą rolę odgrywają czynniki genetyczne – zaćma jest chorobą dziedziczną.

Najczęstsze objawy choroby

Wśród objawów można wymienić:

  • Nieostre/przymglone widzenie.
  • Złe widzenie po zmroku.
  • Zaburzenia w ocenie odległości.
  • Szybkie pogłębianie się wady wzroku.
  • Zez lub oczopląs.

Zaćma nie wywołuje takich objawów jak ból, pieczenie, łzawienie czy zaczerwienienie oczu.

Leczenie zaćmy

 

Pierwszym krokiem w leczeniu zaćmy jest jej zdiagnozowanie. Początkowe objawy trudno bowiem zauważyć i łatwo je przeoczyć. Niezwykle ważne są zatem regularne wizyty u okulisty. Gdy ten zdiagnozuje chorobę, poinformuje pacjenta, że jedyny sposób leczenia zaćmy to operacja. Wczesne wyleczenie zaćmy daje szansę na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Decyzji o operacji nie warto odkładać i należy podjąć jej się jak najszybciej - im dużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane mogą być powikłania i dłuższa rekonwalescencja.

Na czym polega operacja zaćmy?

 

Zabieg polega na usunięciu przedniej części soczewki oka i wszczepieniu na jej miejsce nowej, sztucznej. Soczewkę usuwa się za pomocą końcówki ultradźwiękowej. Dawniej wymieniano całą soczewkę, obecnie przeszczepieniu ulega tylko jej przednia część, co eliminuje ryzyko pooperacyjnych wad wzroku.


Skuteczność operacji to 90%. Ryzyko groźnych powikłań jest niewielkie. Po operacji warto pamiętać o regularnych kontrolach oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Więcej na: vidiummedica.pl/

Komentarze