zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest stulejka i jak ją leczyć 01-07-2019

Skutki nie leczonej stulejki

Stulejka fizjologiczna występująca u chłopców do około 3 roku jest związana z rozwojem młodego organizmu i rozwojem narządu płciowego. Jeśli w procesie wzrostu zajdą nieprawidłowości to stulejka fizjologiczna może przejść w tak zwaną postać przetrwałą, zwaną stulejką patologiczną. Nieleczona stulejka patologiczna może prowadzić nie tylko do problemów z higieną osobistą, ale również poważnych zahamowań i problemów związanych z rozpoczęciem współżycia płciowego.

 

Częste stany zapalne występujące w przypadku nieleczonej stulejki są niebezpieczne nie tylko dla mężczyzny, ale również dla współżyjącej z nim kobiety. Stany takie są niebezpieczne zarówno dla dróg moczowych partnerki, jak i jej narządów płciowych. Stany zapalne wywołane stulejką u mężczyzny bywają nawet wiązane z nowotworami szyjki macicy u kobiet.

 

Utrudnione odprowadzanie napletka ma jeszcze inne skutki. Należą do nich fizyczne obrażenie, jakim może ulec napletek. Pęknięcia mogą prowadzić nie tylko do kolejnych stanów zapalnych, ale również blizn i zniekształceń.

 

Jak przebiega leczenie stulejki

Tymczasem leczenie stulejki jest zaskakująco proste i jeśli jest odpowiednio wcześnie rozpoczęte wcale nie oznacza konieczności przejścia zabiegu operacyjnego. U młodych chłopców stulejka zazwyczaj znika samoistnie po 3 roku życia. Jeśli nie zniknie w tym okresie lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniego preparatu sterydowego. Oczywiście jest to preparat stosowany miejscowo. Występuje w postaci glikortykosterydów, takich jak hydrokortyzon. Terapia taka jest nie tylko bardzo bezpieczna dla organizmu, miejscowe stosowanie maści sterydowej nie ma wpływu na czynności narządów nadnerczy, podwzgórza czy też przysadki, ale również wysoce skuteczna. Aż 90% rozpoczętych kuracji kończy się pełnym wyleczeniem.

 Stulejka zabieg - operacja stulejki u dorosłych

Pacjentom, którzy nie zostali skierowani do specjalisty w odpowiednio młodym wieku pozostają operacyjne metody zwalczania tego stosunkowo pospolitego schorzenia. Są tu do wyboru dwie główne metody leczenia stulejki. Jedna z nich polega na plastyce napletka, tak aby odpowiednio poszerzyć jego ujście a tym samym ułatwić jego zsuwanie. Drugą metodą stosowaną zamiennie lub w przypadku ostrzejszych przypadków stulejki jest częściowe lub całkowite obrzezanie, które polega na operacyjnym usunięciu całości lub części napletka. Więcej informacji na temat samego zabiegu znajduje się w artykule Stulejka zabieg - operacja stulejki u dorosłych, w którym chirurg z gabinetu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej Derm-Estetyka dokładnie opisuje na czym polega obrzezanie i plastyka napletka penisa.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2021-03-21 16:42:06

Czy to prawda, że stosując pompkę do penisa przed stosunkiem można nabawić się problemów jeśli ma się stulekę? Przeczytałem o tym chyba na https://dopilar.pl/meskie-sprawy/pompka-do-penisa i nie wiem czy to prawda? A chcialem sobie taką pompkę kupić. Stulejka nie jest jakaś wielka.